Hlavní navigace

Je eurozóna z nejhoršího venku?

Martin Lobotka

Podnikatelská důvěra (dle EK) v EMU se dostala na nejvyšší úroveň za více než půlroku

Doba čtení: 2 minuty

• Po předstihových ukazatelích (německé IFO, evropské PMI) je to další ukazatel toho, že snad svítá na lepší časy. Samozřejmě, růstu stále škodí fiskální restrikce a (jak v pondělí a včera ukázala data ECB – víc níže) slabá kreditní aktivita, jeden z mocných faktorů proti růstu (nejistota a nedůvěra) však pozvolna ztrácí na intenzitě.

• Slabou kreditní aktivitu potvrdila nejenom tvrdá data v pondělí, ale i včerejší kvartální průzkum ECB. Ten odhalil, že pro firmy se standardy neutahují, pro domácnosti ale ano – dobrým znamením do budoucna je, že většina firem má obavy ze „slabé ekonomiky“ (nikoliv např. z nemožnosti financovat se, což bylo na podzim 2011 určující) a že stále klesá „poptávka po úvěrech ze strany firem“. Obojí se totiž může otočit poté, co přestane ekonomiku dusit restrikce a klesne obava o budoucnost u těchto subjektů. Jak důvěra, tak průzkum kreditní aktivity a nedávné předstihové indexy nás vedou k opatrnému optimismu pro 2H13.

• Včera banky rovněž začaly vracet část peněz, které získaly před více než rokem v rámci refinančních operací LTRO. Na úvěrové standardy toto smrsknutí bilance ECB vliv nemělo (ukazuje to na lepší přístup bank k tržnímu financování), na EURUSD společně se slabým americkým HDP a hlavně s daty z EMU, ano. EURUSD se dostal na nejvyšší hodnotu od listopadu 2011 (1,355).

• Z USA včera smíšená data: dle ADP vzrostl počet nově vytvořených pracovních míst o 192 tis. Stále je to však vzhledem k předchozímu propadu jenom velice pomalé zlepšování. Naproti tomu HDP za 4Q12 zklamalo masivně – čekal se (anualizovaný) růst o 1,1% r/r, nakonec z toho byl pokles o 0,1% r/r. V souladu s očekáváním negativně ovlivnily HDP zásoby (příspěvek –1,3 p.p, negativně však překvapil příspěvek vlády (-1,3 p.p., hlavně výdeje na armádu). Spotřeba domácností rostla zhruba v souladu s odhadem trhu (1,5 p.p.) a fixní investice také přispěly pozitivně. Důležitý je hlavně překvapivý negativní příspěvek vlády, který zvýraznil téma nutné fiskální konsolidace v USA – víme, jak negativně se tento proces podepsal na evropské ekonomice.

• Až mě zaráží, že neklesl více dolar – vidím ještě prostor pro pár centů proti dolaru (1,37), ale vsadit bych si už na to nevsadil. EUR vs. USD je přetahování dvou jednookých: EUR slabý růst a strukturální problémy, USA fiskál. Vyberte si…Na 1,37 zvážím short EURUSD.

• Belka z MPC potvrdil, že na nejbližším zasedání půjdou sazby dolů a že pokud bude PLN volatelní, přijde řad na intervence. EURPLN se vrátil na 4,20.

dan_z_prijmu

• Německé maloobchodní tržby se v prosinci nečekaně prudce propadly (meziměsíčně pokles o 1,7%, meziročně o 4,7%). 

• Dnes spousta dat, zajímavá budou hlavně růstová data z USA (ISM Chicago a osobní příjmy). Čekám lehkou korekci na dolaru.

Našli jste v článku chybu?