Hlavní navigace

Názor k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od Richard Fuld - A ptá se někdo rodičů, kde vezmou peníze...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 8. 3. 2019 12:14

  Richard Fuld (neregistrovaný) 193.165.231.---

  A ptá se někdo rodičů, kde vezmou peníze potřebné na výchovu dětí? A ptá se někdo těch dětí, jestli jim přijde správné, aby platili důchody i těm, kteří žádné děti, které by odváděly sociální odvody, nevychovali? Jde o odstranění "investiční" propasti mezi rodiči, kteří investici do potomků učiní a ostatními, kteří takovou investici neučiní, avšak v důchodu by měli "sklízet" plody takové investice v podobě důchodů placených dětmi těch ostatních.

  17% je jen hrubý nástřel. Pokud si budete spořit 17% z hrubého platu 5440 na vlastní důchod a podaří se Vám peníze zhodnotit tak, že je neznehodnotí inflace, pak Vám takto naspořené peníze vystačí na 20 let v důchodu, kdy budete brát 40% průměrné mzdy. Pokud má průběžný systém vyplácet 40% průměrné mzdy průměrně 20 let, pak 17% spoření zhruba vytvoří obdobné "aktivum", jaké výchovou svých dětí vytvoří rodiče. Současně uvedené "zátěže" spořit na důchod bude možné se zbavit tím, že si pořídíte a vychováte s partnerkou alespoň 2 děti. Samozřejmě, že se může rozhodnout tak, že to bude třeba jen 10%, aby se uvedený fenomén černého pasažerství bezdětných alespoň v nějaké míře eliminoval.

  Argument, že by se tím snížila kupní síla agregátní poptávky beru a taky to je moje zásadní výhrada ke snahám o postupný přechod z průběžného do kapitálového systému. Je otázkou, jak velký výpadek kupní síly by to znamenalo (bezdětných je do 10% populace v produktivním věku). Předpokládám, že by mnou navrhovaný systému nabíhal postupně, tedy že by do něj vstupovaly pouze nově na pracovní trh přicházející ročníky. Starší ročníky bezdětných by spořili ve státním fondu podle degresivně stanovených sazeb (např. tedy do 20 let, 17%, do 30 let 12%, do 40 let 7%, nad 40 let 2%). Degresivní sazby by platily pro dané věkové skupiny jen v náběhovém období. Ten kdo by začal platit např. 12% by tuto sazbu odváděl až do odchodu do důchodu (pokud by si nepořídil děti). Pouze lidé, kteří by měli v době zavedení do 20-ti let a nově do systému vstupující lidé by platili trvale nejvyšší sazbu. Nešlo by tedy o žádnou revoluci. Šlo by o postupné kumulování prostředků, které by byly určeny k posílení důchodového systému až v době, kdy se projeví dosavadní negativní demografický vývoj porodnosti.

  Současně po odstranění citlivosti průběžného systému na vývoj porodnosti, by se také vytvořil prostor pro adekvátní snížení sociálních odvodů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).