Hlavní navigace

Názor k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od ViR - Máte to fakt pomotané. To že se počítají...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 2. 3. 2019 15:09

  ViR

  Máte to fakt pomotané. To že se počítají osobní vyměřovací základy z rozhodného období, které začíná rokem následujícím po dovršení 18 let, nejdříve však od r. 1986, a končí rokem předcházejícím přiznání důchodu, je dáno zákonem 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, a platí to (resp. je to účinné) od roku 1996, tedy nějakých 23 let.

  S tím fakt Drábek (ač za něj bylo vymyšleno mnoho hloupostí) nic společného nemá.

  Jinak, předtím se důchody počítaly nějakou chvíli z "rozhodného období" nejlepších 5 let v deseti letech před rokem přiznání důchodu, a ještě předtím z posledních (po sobě jdoucích) pěti let před rokem přiznání důchodu, nebo deseti let, podle co bylo pro nastávajícího důchodce výhodnější. (A ještě dlouho předtím jen z posledních pěti let...).

  Když se nad tím zamyslíte, je zřejmé, že před zavedeném současného systému byly odpracované doby sledovány a evidovány od ukončení základní školní docházky, ale příjmy jen za posledních pět a později za deset let. Pokud by se tedy při začátku platnosti současného zákona mělo prodloužit sledované období výrazně nad deset let (čímž by ovšem byli silně zvýhodněni m.j. exponenti předchozího režimu za dobu normalizace a pod.), musely by se nárazově ručně zpracovat všechny ELDP od r. 1950, a to pro desítky tisíc lidí! Proto se vzalo za základ nového "rozhodného období" podrobně sledované období dle předchozího předpisu, což bylo deset let, a každý rok se k němu rok přidal. (A i tak to trvalo docela dlouho, než se v tom udělal pořádek.)

  Jinak ten bolševický blábol, že Klaus ukradl 300 mld. (Nebo Topolánek, nebo Kalousek) prostě není pravda, nehledě na to, že 300 mld. by v bilanci důchodů bylo analogické tomu, když dáte volovi malinu. Kumulované schodky důchodového účtu (vždy dorovnané ze státního rozpočtu) jsou poněkud větší.

  Tak jak to je prostě jde o dosažení rozumně možného zohlednění dlouhodobých, resp. celoživotních, výdělků.. (Mně by také pomohlo, kdyby to rozhodné období šlo před rok 1986. Ale mnoho lidí by zase uvítalo ten předchozí systém, pěti nejlepších let z posledních deseti, protože před důchodem měli největší příjmy.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).