Hlavní navigace

Názor k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od Jarmila - Ne každý měla za předka továrníka s vilou...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 2. 3. 2019 9:32

    Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

    Ne každý měla za předka továrníka s vilou nebo majitele pražského činžáku. Moji předkové byli třeba venkovani, už ne sice chudina, protože měli domečky a cca 2 hektary polí. To je ale neuživilo, takže vedle zemědělských prací provozovali řemeslo. Jedni prarodiče měli domek o dvou místnostech + chlévy, krytý doškovou střechou. Děti měli 4, ale 2 zemřely ještě jako kojenci. Druzí prarodiče měli domeček s jednou místností a černou kuchyní + chlév. Dětí měli 8, dospělosti se dožilo 6. Domek těchto druhých prarodičů byl později externí expozicí muzea, protože byl přímo ukázkovým domkem, jak se kdysi v té oblasti bydlelo. Krom toho byl postavený z vepřovic.
    Neřekla bych, že to, co je ve skanzenu,je pravda jak z Rudého práva. Ono když už se v 19.stol. stěhovali mladí z venkovské chudiny do měst, aby ve městě pracovali ve fabrice a bydleli v nájemním bytě 1+1 v pavlačovém domě, kde měli vodu i suché WC venku na pavlači, tak to považovali za neskutečný pokrok ve svém životě, svůj samostatný byt považovali za luxus!, protože najednou bydleli daleko líp, než jejich rodiče. Jak vyprávěla babička, tak bydleli po chlévech a stravovali se u hospodáře, kolikrát neměli ani vlastní místnost. Hospodyně běžně vařila i pro čeládku, takže třeba i pro15-20 lidí.Takže pokrok, kterého jsme dosáhli za cca 150 let, je přímo úžasný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).