Hlavní navigace

Názor k článku Jde na důchody málo peněz? Dotazník ukazuje, jak uvažuje ministerstvo o změnách penzí od ViR - To "zrušení" bude ještě chvíli trvat. Minulý rok...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 1. 3. 2019 19:54

    ViR

    To "zrušení" bude ještě chvíli trvat. Minulý rok dosáhly do konce srpna důchodového věku ženy ročník narození 1957 (jinak řečeno mé spolužačky), které vychovaly dvě děti (v naší generaci standard), a to ve věku 60 let a 8 měsíců.

    Muži stejného data narození dosáhnou důchodového věku přesně o tiř roky později, tedy ve věku 63 let a 8 měsíců (4/12 z nich v r. 2020 a zbytek do srpna 2021. Na stejný důchodový věk se ženy a muži srovnají až v roce 2030, tj. za 11 let. (To vyrovnání a současně prodlužování důchodového věku bylo stanoveno na 25 let, takže jsme lehce za polovinou.)

    Jen jako zajímavost - pokud vypočteme u těch "holek" ročníku 1957 z loňské mediánové mzdy žen a průměrné doby pojištění tohoto ročníku důchod, dojdeme v současné hodnotě peněz k částce lehce nad 14,5 tis./měs. Takže než odejdou do důchodu stejně staří "kluci", dostanou ty "holky" z penzijního účtu za těch 36 měsíců 522 tis. v současné hodnotě peněz. "Kluci pak sice budou mít důchod vyšší (o kolik přesně se neví, ale odhadem z mediánové mužské mzdy a při průměrné mužké době pojištění asi o 1600 až 1800 Kč). Nicméně, "v průměru" už na celkové částce ty "holky" nikdy nedohoní, protože dříve než by se tak stalo, tak umřou! Zatímco "holky" budou svůj (nižší ale valorizovaný) důchod po smrti svých vrstevníků pobírat dalších cca 4 - 5 let. Podotýkám, že jde o statistiku a konkértní ženy a muži mají samozřejmě ten průběh rozdílný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).