Hlavní navigace

Japonsko se pere s nízkou inflací, USA zase se špatným trhem práce

Martin Lobotka

Březnová slabost trhu práce v USA by nemusela být trvalá, přesto nebude druhý kvartál asi žádná sláva. Starosti má i Japonsko, které cílí na vyšší inflaci.

Doba čtení: 2 minuty

 Prvotní žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA v minulém týdnu klesly více než se čekalo (346 tis. vs. 365 tis., o 42 tis. ve srovnání s předchozím týdnem), čímž se kompenzovala větší než očekávaná slabost tohoto ukazatele z týdne, který končil 30.3. Zřejmě se jedná o efekt Velikonoc, které připadají v různých letech na různá data, což komplikuje sezónní očišťování. V každém případě však společně s poklesem propouštění to naznačuje, že březnová slabost trhu práce (jenom 88 tis. vytvořených pracovních míst vs. 268 tis. v únoru) nemusí být trvalá. Na druhé straně však 4-týdenní průměr vzrostl o 5 tis. na 358 tis., což je o 17 tis. víc než lokální minimum z poloviny března – to je v souladu s naším představou pomalejšího Q2 ve srovnání s Q1 (nejenom trh práce, ale i růst atd.). 

• H. Kuroda z BoJ včera řekl, že BoJ udělala všechno pro to, aby do dvou let dosáhla 2% inflačního cíle. Slíbil rovněž, že nákupy dluhopisů, které slíbil, budou dělat tak, aby nedošlo k nějakým problémům na dluhopisovém trhu. Rovněž z BoJ prosáklo, že v další prognóze, která vyjde na konci dubna (26.4.) zvýší svůj cíl růstu CPI (bez jídla) na 1,5% – možná proto, aby svým inflačním slibům dodala důvěryhodnost. Jen vůči dolaru se drží kolem 99. 

• Dnes průmyslová produkce v EMU, což je ale číslo bez dopadu, a to vzhledem k tomu, že data za jednotlivé země už jsou. Čeká se r/r propad o 2,5%. 

dan_z_prijmu

• V USA budou důležitá data za maloobchod za březen, trh čeká, že proti minulému měsíci dojde ke zpomalení, což je důsledek zejména sekvestru, už hodně nízké míry úspor a horších dat z trhu práce v březnu. 

• EURCZK včera oslabila na letošní minimum 25,95, pomohlo možná doporučení UBS být long EURCZK. To se nám zdá ve světle lepšího průmyslu v posledních třech měsících, lepší důvěry domácností, postupné stabilizace ekonomiky a minimální hrozby deflace nerozumné. My naopak na těchto hodnotách jednoznačně doporučujeme zvážit short. 

Našli jste v článku chybu?