Hlavní navigace

Japonské akcie stále s růstovým potenciálem

11. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda včera uvedl, že je nepravděpodobné, aby reálný efektivní kurz jenu dále oslaboval.

Ten se nyní pohybuje na úrovních před kolapsem Lehman Brothers. Proti nejobchodovanější světové měně, dolaru, jen od přelomu let 2011/2012, kdy se nacházel na svém historickém maximu, oslabil již o zhruba 60 %.

Za posledních deset let jsme viděli vysokou negativní korelaci mezi posilujícím jenem a výkonností akciového indexu. Naskytuje se tak otázka, zda s očekávaným končícím oslabováním japonské měny není již na vrcholu i akciový index. Je zapotřebí si zřejmě připustit, že z pohledu makroekonomických veličin, především kurzu a úrokových sazeb, již velkou podporu pro japonské akcie čekat nemůžeme. O to zajímavější je však pohled na mikroprostředí.

Japonské firmy za první kvartál letošního roku mile překvapily svými hospodářskými výsledky, kterým pomohla uvolněná měnová politika centrální banky. Ač se tato opatření s určitou setrvačností budou ve výsledcích ještě projevovat, důležitým faktorem pro pokračující růst akciového indexu je právě zlepšující se ziskovost firem. Ta totiž umožňuje zvyšovat výplatní poměry či přistoupit ke zpětným odkupům firemních akcií. Společnosti navíc disponují ohromnou likviditou ve svých bilančních sumách a jejich zadlužení je nízké.

Tyto faktory by tak měly podporovat zájem investorů o japonské akcie. Jejich investice však budou mít spíše charakter hodnotové strategie než růstové. Do konce letošního roku tak očekáváme růst japonského indexu o necelých 10 %. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).