Hlavní navigace

Japonská centrální banka znervózňuje státní dluhopisy

12. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Japonská centrální banka nebude zatím navyšovat stimulační opatření. Nervózní trh dluhopisů by to uvítal. Výnosy totiž pomalu šplhají výš.

Japonská centrální banka se rozhodla, že zatím nebude navyšovat svá stimulační opatření, která oznámila v dubnu. Nervózní trh dluhopisů by to sice ocenil (a také s tím jeho část počítala), BoJ ale zřejmě přesvědčila poslední data, která naznačují, že se japonská ekonomika zvedá. HDP za 1Q byl revidován směrem nahoru (z +3,5 % r/r na 4,1 %), pozitivně překvapil i přebytek běžného účtu, roste objem úvěrů. Guvernér Kuroda navíc dodal, že je BoJ připravena zasáhnout, pokud by výnosy zase začaly růst. V reakci na „neakci“ šly o něco nahoru výnosy, jen posílil k dolaru a japonské akcie oslabily.

Všechny tři klíčové centrální banky jsou vůbec v posledních dnech ve středu zájmu. V případě Fedu se stále živě spekuluje, jestli nezačne zmírňovat své QE3. ECB zase musí v Německu obhajovat svůj program na nákup dluhopisů (OMT), který zatím sice nemusela použít, ale už jen její závazek stačil k výraznému uklidnění trhů. Slyšení před ústavní soudem pokračuje ještě dnes, už včera ale jeho předseda prohlásil, že pozitivní dopad OMT nebude mít vliv na konečné rozhodnutí. Došlo i na zajímavý střet mezi německými členy bankovní rady ECB. Zatím co J. Asmussen OMT brání (a zastává se ho i německá vláda) prezident Bundesbanky J. Weidman jeho legálnost tvrdě kritizuje.

Všechny tyto spekulace se projevují na bondových trzích. Výnosy jdou nahoru, přičemž se navíc roztahují spready rizikovějších zemí k těm bezpečným.

Německé 10y výnosy se včera z pátečních 1,52 % podívaly i nad 1,65 %, kde byly naposledy v polovině února. V závěru dne pak o něco klesly na 1,60 %. Americké udělaly za stejnou dobu přibližně 10 bodů na 2,25 %. Z těch rizikovějších: stejně dlouhé španělské a italské vylezly skoro o 25 bodů.

skoleni_8_6

Na negativní vlně se svezly i regionální výnosy. České 10Y byly chvíli i přes 2,20 % (v pátek 2,0% a v půli května pod 1,5 %). Na jednu stranu jsme růst výnosů očekávali (2,30 % na konci roku, viz třeba náš dubnový Měsíčník), ale tohle tempo se nám zdá příliš rychlé. V nejbližší době se tedy dá předpokládat nějaká korekce, do konce roku by se pak na ten náš cíl měly dostat. Pokud jde o ostatní země regionu, tam šly výnosy podobně. Polský 10Y nakoukl i nad 4 %, v první půli května přitom testoval 3 %.

To na regionálních měnách se nic dramatického nedělo, koruna se pohybovala mezi 25,60 a 25,70, zlotý kolísal okolo 4,28 a forint lehce posílil z 299 na 297.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).