Japonská centrální banka se rozhodla, že zatím nebude navyšovat svá stimulační opatření, která oznámila v dubnu. Nervózní trh dluhopisů by to sice ocenil (a také s tím jeho část počítala), BoJ ale zřejmě přesvědčila poslední data, která naznačují, že se japonská ekonomika zvedá. HDP za 1Q byl revidován směrem nahoru (z +3,5 % r/r na 4,1 %), pozitivně překvapil i přebytek běžného účtu, roste objem úvěrů. Guvernér Kuroda navíc dodal, že je BoJ připravena zasáhnout, pokud by výnosy zase začaly růst. V reakci na „neakci“ šly o něco nahoru výnosy, jen posílil k dolaru a japonské akcie oslabily.
Všechny tři klíčové centrální banky jsou vůbec v posledních dnech ve středu zájmu. V případě Fedu se stále živě spekuluje, jestli nezačne zmírňovat své QE3. ECB zase musí v Německu obhajovat svůj program na nákup dluhopisů (OMT), který zatím sice nemusela použít, ale už jen její závazek stačil k výraznému uklidnění trhů. Slyšení před ústavní soudem pokračuje ještě dnes, už včera ale jeho předseda prohlásil, že pozitivní dopad OMT nebude mít vliv na konečné rozhodnutí. Došlo i na zajímavý střet mezi německými členy bankovní rady ECB. Zatím co J. Asmussen OMT brání (a zastává se ho i německá vláda) prezident Bundesbanky J. Weidman jeho legálnost tvrdě kritizuje.
Všechny tyto spekulace se projevují na bondových trzích. Výnosy jdou nahoru, přičemž se navíc roztahují spready rizikovějších zemí k těm bezpečným.
Německé 10y výnosy se včera z pátečních 1,52 % podívaly i nad 1,65 %, kde byly naposledy v polovině února. V závěru dne pak o něco klesly na 1,60 %. Americké udělaly za stejnou dobu přibližně 10 bodů na 2,25 %. Z těch rizikovějších: stejně dlouhé španělské a italské vylezly skoro o 25 bodů.
Na negativní vlně se svezly i regionální výnosy. České 10Y byly chvíli i přes 2,20 % (v pátek 2,0% a v půli května pod 1,5 %). Na jednu stranu jsme růst výnosů očekávali (2,30 % na konci roku, viz třeba náš dubnový Měsíčník), ale tohle tempo se nám zdá příliš rychlé. V nejbližší době se tedy dá předpokládat nějaká korekce, do konce roku by se pak na ten náš cíl měly dostat. Pokud jde o ostatní země regionu, tam šly výnosy podobně. Polský 10Y nakoukl i nad 4 %, v první půli května přitom testoval 3 %.
To na regionálních měnách se nic dramatického nedělo, koruna se pohybovala mezi 25,60 a 25,70, zlotý kolísal okolo 4,28 a forint lehce posílil z 299 na 297.