Hlavní navigace

Japonská centrální banka šokovala trh

4. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

A to když si jako svůj nový operační nástroj stanovila měnovou bázi (místo dosavadní O/N sazby). Stanovila, že měnová báze bude růst ročním tempem kolem 60–70 bilionů jenů (655–755 mld. USD).
  • Rovněž oznámila, že se vrací k nákupu dluhopisů podél celé křivky (včetně velmi dlouhých bondů), a to tempem, které zabezpečí, že její bilance vzroste zhruba o 50 bil. jenů ročně. Zvýší rovněž nákupy éteefek a REIT (real estate investment trust). Jedná se evidentně o snahu nového guvernéra dostat inflaci do dvou let na cíl (2%), který v lednu ohlásil premiér. Jen i bondy reagovaly tak jak se patří – jen oslabil proti dolaru na skoro 95 (ze zhruba 93), 10Y bondy se dostaly nejníže od roku 2003 (pod 0,5%). Otázkou zůstává jestli celá tato aktivita bude stačit – konec konců, japonská centrální banka se už pár let s nevalným úspěchem o vyšší inflaci snaží, takže tištění dalších peněz (když se nedostanou do ekonomika a zůstávají v BoJ) nemusí moc znamenat…
  • Kypr si odladil podmínky, které si pro svou účast na jeho záchraně kladl MMF. Jde především o zvýšení některých daní (především z úrokových příjmů a daní firemních) a plán postupného zavádění úspor. MMF klade důraz na to, že opatření budou zaváděna se správným načasováním.
  • Americký trh práce tak, jak ho monitoruje agentura ADP, v březnu trochu zklamal analytiky. Čekalo se 200 tis. nových míst, nakonec jich bylo jen 158 tis. Na druhou stranu byla ale výrazně revidována směrem nahoru čísla za únor (ze 198 na 237 tis.) a více vypovídající tříměsíční průměr se tak drží na solidních 191 tis. Před pátečním zveřejněním vládních údajů o trhu práce tak máme trochu nejasné vodítko.
  • Inflace v EMU podle prvního odhadu Eurostatu v březnu klesla na 1,7% a drží se tak pod cílem ECB. A právě ECB má dnes na programu své měnově-politické zasedání a čeká se podobně „nudný“ průběh jako minulý týden v případě ČNB. Sazby se měnit nebudou a nějaký výraznější posun v rétorice také neočekáváme. Snad jedině nějaký komentář ke Kypru a připravenosti v případě větších turbulencí zasáhnout, ale zas tak dramaticky se situace nevyvinula.
  • Nejistota na trzích ale přetrvává, což dokládá i včerejší aukce německých pětiletých dluhopisů. 3,3 mld. eur se jich prodalo s výnosem nejnižším od loňského léta, 0,33 %.
  • Dnes budou CZ maloobchodní tržby, čekáme sice r/r pokles, ale jenom kvůli menšímu počtu pracovních dní v letošním únoru proti únoru 2012; m/m čekáme růst. Lepší spotřebitelská důvěra a menší míra fiskální restrikce by se postupně měly projevit v lepší spotřebě a tržbách
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).