Hlavní navigace

Japonská centrální banka bude mít co dělat, aby dosáhla inflační cíl

25. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Japonská deflace nekončí. Tamní centrální banka bude mít opravdu hodně co dělat, aby splnila na nově stanovený inflační cíl. V USA naopak panuje dobrá nálada.

 Předběžné lednové indexy nákupních manažerů (PMI) za eurozónu ukázaly mírný nárůst – kompozitní PMI z 47,2 na 48,2 (trh čekal 47,5). Výrobní index na rostl z 46,1 na 47,5, index v e službách potom z 47,8 na 48,3. Celkově jde v eurozóně o potvrzení stabilizace hospodářství. Značné rozdíly jsou však u jednotlivých členských států. Daří se Německu u nějž rostly oba indexy rychleji než se čekalo a oba se dostaly nad 50, tedy do pásma expanze. Zcela jiná je situace ve Francii, kde oba indexy dále klesly (40,8 výrobní, 43,6 nevýrobní). Oba jsou tedy dostatečně hluboko v pásmu kontrakce na to, aby ukazovaly na reálnou možnost recese. Z mimoevropských států byl důležitý další růst PMI u Číny (na 51,9), který potvrdil zlepšování stavu místní ekonomiky. Důležitý je tento vývoj samozřejmě i v globálním měřítku. Ve Spojených státech rostl výrobní PMI z 54,6 na 56,1 a také potvrdil zlepšování stavu výrobního sektoru. Obecně lze tedy průzkumy nákupních manažerů považovat za pozitivní, s výjimkou problematického jihu Evropy. 

Italské maloobchodní tržby klesly v listopadu o 3,1% meziročně a o 0,4% meziměsíčně. Jde o pátý měsíc poklesu maloobchodních tržeb v řadě a tím o nejhorší pokles spotřebitelské poptávky od druhé světové války. Podobně jako Itálie jsou na tom další sáty na jihu Evropy procházející fiskální restrikcí. Z toho vyvozujeme, že jih Evropy letos bude pokračovat v bídné výkonnosti a podstatně přispěje mírnému pokles hospodářství EMU. 

Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v uplynulém týdnu překvapivě dále klesly na 330 000. Tentokrát klesl i počet lidí pobírajících podporu. Potěšil i index předstihových ukazatelů, který rostl o 0,5%, čekal se růst o 0,3%. Podpořily ho zejména žádosti o podporu v nezaměstnanosti a částečně také indexy ukazující stav v oblasti úvěrování. Všechna dnes zveřejněna data v USA tak byla pozitivní, což posiluje šance na pokračování oživení. 

Tip do článku - účto fakturace duben

Japonská deflace nekončí. Podle dnes zveřejněných údajů klesl CPI meziročně o 0,2%. Japonská centrální banka tak bude mít opravdu hodně co dělat, aby dosáhla nově stanovený inflační cíl 2 %. Dá se tedy s jistotou očekávat dlouhodobé pokračování japonské verze kvantitativního uvolňování, která pravděpodobně povede ke slábnutí jenu. To se nelíbí některým státům. Konkrétně se včera ozvala německá kancléřka Merkelová, která v Davosu vyslovila z japonského postupu obavy. 

Dnes bude zajímavý hlavně německý konjunkturální index IFO, který by měl potvrdit pozitivní vývoj signalizovaný jak indexem ZEW, tak indexy nákupních manažerů. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).