Hlavní navigace

Janet Yellenová chce ekonomiku mírně “přehřát”…ECB nepředstaví nic revolučního

17. 10. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Freepik.com, podle licence: Rights Managed
Podle šéfky Fedu je potřeba rozehřát ekonomiku, než ji Fed začne znovu výrazněji chladit. USA jsou mimo recesi ale poměrně dlouho a přes měnovou politiku a nízkou nezaměstnanost přehřívání stále ne a ne přijít.

Šéfka Fedu Janet Yellenová v pátek hovořila o tom, že je zapotřebí po hlubší krizi let 2008/2009 ekonomiku rozehřát, dříve než ji Fed začne znovu výrazněji chladit. Hlavně proto, aby se struktura ekonomiky vrátila do žádoucího normálu – tedy, aby například znovu vzrostly žádoucí výdaje na výzkum a vývoj nebo vzrostla participace na pracovním trhu (ochota pracovat nebo hledat si aktivně zaměstnání). S řadou závěrů se dá souhlasit, jen je třeba si uvědomit, že Spojené státy jsou již mimo recesi poměrně dlouhou dobu (přes 6 let). A přes dlouhé období uvolněné měnové politiky a rekordně nízkou nezaměstnanost zmiňované přehřívání ekonomiky stále ne a ne přijít.

skoleni_29_6

Výroky Janet Yellenové moc neovlivnily krátký konec výnosové křivky a sázky na růst sazeb v nejbližších měsících. Ne moc dobře se ale cítily dlouhé americké dluhopisy, kterým se nelíbila možnost tolerovat vyšší inflaci. Jakkoliv zní toto varování stále spíše jako teoretické mentální cvičení, desetileté americké výnosy po něm vyskočily na nejvyšší úrovně za poslední čtyři měsíce.

V tomto týdnu bude nejprve pozornost věnována dalším řečníkům z Fedu zejména Stanley Fischerovi (dnes) a Williamu Dudleyovi (středa). Pozornost se ale pak stočí ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Počítáme s tím, že po poslední sadě měsíčních dat bude ECB v zásadě spokojená – její prognóza se v hrubých rysech naplňuje. Ve třetím kvartále dochází pouze ke kosmetickému zpomalení růstu (náš nowcast ukazuje na 0,2–0,3 % q/q) a dál se daří především domácí spotřebě. Jediným viditelnějším zklamáním zůstává slabá jádrová inflace (0,8 %). To by ale zatím neměl být silný argument pro změnu v nastavení měnové politiky. ECB podle nás nebude oznamovat natažení politiky QE (za horizont března 2017) ani žádné další výraznější novinky.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).