Hlavní navigace

Janet Yellen podpořila dolarová aktiva

11. 2. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
J. Yellen z Fedu se podařilo uklidnit trhy s tím, že americká ekonomika je na cestě umírněného růstu, který umožní postupné utahování měnové politiky.

Zprávy a události

Francouzská průmyslová výroba v prosinci klesla o výrazných 1,6 % m/m, zatímco trh čekal naopak mírný vzestup ve výši 0,3 %. V meziročním vyjádření tak byl zaznamenán pokles o 0,7 %, když ještě v listopadu činil meziroční vzestup silných 3,0 % (vzestupně revidováno z původně oznámených 2,8 %).

Janet Yellen podpořila dolarová aktiva

Americkému dolaru se v průběhu včerejší seance dařilo, když si vůči euru připisoval více než procento. Zatímco ještě ve včerejších ranních hodinách kurz opanoval hladinu 1,1300 USD/EUR, odpoledne se už dostal na dosah úrovně 1,1200 USD/EUR, kterou dokonce krátce prolomil. Podporu získala americká měna, ale třeba i akciové trhy, díky zveřejnění projevu a následnému vystoupení šéfky americké centrální banky J. Yellen před Výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů. Naopak euro příliš neprospěly nepříznivé statistiky prosincové průmyslové výroby ve Francii a Itálii. Své zisky si ale dolar nakonec neudržel. Dnes ráno se kotace pohybovaly opět kolem 1,1300 USD/EUR.

J. Yellen se podařilo uklidnit trhy s tím, že americká ekonomika je na cestě umírněného růstu, který umožní centrální bance postupné utahování měnové politiky. Výhled je podle ní stabilní, i když některá rizika sílí. Příjmy a majetek amerických domácností rostou, což podporuje jejich spotřebu, investice podniků mimo ropný sektor dokonce v H2 15 zrychlily. I nadále by mělo pokračovat zlepšování na trhu práce. Na straně druhé utahování podmínek na finančních trzích v důsledku klesajících cen akcií, nejistot kolem Číny a globálního přehodnocování úvěrového rizika jsou faktory, které by mohly ekonomiku USA vykolejit z jinak solidní růstové trajektorie. Samotní američtí centrální bankéři očekávali na posledním zasedání FOMC, že letos zvýší úrokové sazby na čtyřech zasedáních. Ve světle zmíněných rizik se domníváme, že bude vypuštěno zvýšení právě na březnovém zasedání. Další zvýšení dolarových úrokových sazeb ta zřejmě uvidíme až na červnovém zasedání FOMC.

Dnes se uskuteční projev šéfky Fedu před druhou komorou amerického kongresu – Senátem. Samotný projev bude stejný jako včera, zajímavější tak bude část otázek a odpovědí. Kromě toho se jako každý čtvrtek dočkáme pravidelné týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Od těchto čísel se ale nedá čekat zásadnější kurzotvorný dopad. Evropský ekonomický kalendář je prázdný.

Koruna zpět u hladiny kurzového závazku

Kurzový vývoj se na české měně vrátil do zajetých kolejí. Zatímco na konci minulého týdne koruna lehce oslabila, v první polovině tohoto týdne se kurz vrátit zpět. A včerejší obchodování již patřilo opět mezi ta nudnější. Kurz se na mezibankovním trhu držel v pásmu necelých dvou haléřů kolem 27,03 CZK/EUR. O něco zajímavější byl vývoj na obou regionálních měnách, které měly tendenci během dne posilovat. Polský zlotý si ve výsledku připsal téměř procento, maďarský forint nakonec zisky neudržel.

skoleni_13_10

Bohužel ani dnešní ekonomický kalendář nebude příliš bohatý, aby na charakteru korunového kurzového vývoje něco změnil. Z pohledu maďarské měny bude zajímavý výsledek lednové inflace, kde bychom měli vidět další zrychlení meziroční inflace, a to z prosincových 0,9 % na lednových 1,2 % (dle konsensu agentury Bloomberg).

Nudná seance včera panovala i na českém swapovém trhu, výnosová křivka se prakticky nepohnula. Na dluhopisovém trhu jsme zaznamenali úspěšnou aukci státních dluhopisů. Ministerstvo financí emitovalo dvouletý dluhopis s nulovým kupónem a čtrnáctiletý dluhopis s kupónem 0,95 %. Aukce se střetla s vysokou poptávkou, a to nejenom u krátkého papíru. Ve výsledku tak MF papíry upsalo s ještě o něco nižšími výnosy, než jsme předpokládali.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).