Hlavní navigace

Jan Procházka, Ředitel a Senior analytik, Cyrrus

9. 1. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Kompletní analýza SPADových titulů.
Návrat do článku „Do jakých akcií investovat v roce 2007?“.

Erste Bank

Erste Bank se bude v letošním roce zaměřovat především na restrukturalizaci rumunské BCR. Koupě této banky v loňském roce negativně ovlivnila rentabilitu vlastního kapitálu EB, postupně by se měl stále více prosazovat pozitivní efekt akvizice na ziskovost a rentabilitu celé EB, i když letos ještě musíme počítat s dalšími restrukturali­začními náklady.

Celkově vidíme pro bankovní sektor i letos příznivé podmínky. Nárůst tržního ocenění EB byl sice v posledních měsících výrazný, prostor pro další růst však vidíme i nadále značný ve světle očekávaného růstu zisku (naše očekávání růstu zisku na akcii je 42,5 % pro rok 2007 – právě kvůli konsolidaci BCR – a do roku 2009 průměrný růst EPS o 29 % ročně) a stále zajímavějšímu dividendovému výnosu.

Komerční banka

Komerční bance se v poslední době nedostává přílišné pozornosti, především kvůli absenci zásadních nových impulsů. KB se tak letos bude zřejmě pohybovat v podobném duchu jako v loňském roce.

Na jedné straně může mít potíže s udržením současných tržních podílů a růst zisku zřejmě ani letos nepřekročí obligátních ±10 % (tažen by měl být i nadále hlavně úvěrovou expanzí), na druhé straně podporou bude nepochybně dividendový výnos, který by měl i letos dosáhnout hodnot v okolí 7 %. Celkově tak od KB sice nemůžeme čekat žádné zázraky, nicméně její stabilní hospodaření může vyniknout obzvláště v případě růstových problémů ostatních titulů.

ČEZ

ČEZ bude i v letošním roce těžit z rostoucích cen elektrické energie, které konvergují k evropskému průměru (očekáváme růst velkoobchodních cen o 15 %). Růst spotřeby elektřiny díky pokračující expanzi ekonomik nejen ČR, ale také Polska, Bulharska a okolních zemí (zejména Slovenska), tento scénář však může částečně narušit případné pokračování doposud velmi mírné zimy. Mírně negativním faktorem budou také plánované dvě odstávky JE Temelín kvůli výměně paliva, na druhou stranu klesající ceny emisních povolenek umožní ČEZu zvýšit výrobu v tepelných elektrárnách.

Celkově očekáváme i letos pozitivní vývoj hospodaření ČEZu s tím, že nedávný nárůst tržní ceny do určité míry snížil růstový potenciál ocenění pro letošní rok.

Telefónica O2

Telefónica O2 bude i v letošním roce lákat především svými dividendami. Ačkoliv zatím není jasné konkrétní nastavení dividendové politiky (hlavně kvůli doposud nejasným investičním aktivitám na Slovensku), očekáváme díky solidní tvorbě volného cash flow udržení vysokých dividend. Jinak se ovšem ze strany Telefonicky zřejmě letos nedočkáme zásadních překvapení ve vývoji hospodaření.

Zentiva

Pro společnost Zentiva je výhled v roce 2007 pozitivní. Firmě se bude i nadále dařit na jejích tradičních trzích. Rychlého růstu bude i nadále dosahovat bohatnoucí Rusko či Rumunsko, kde ovšem po dřívější akvizici Sicomedu nebude zopakován výsledek z předchozího období. Firma zde ovšem bude pokračovat v upevňování své pozice, podobně tomu tak bude i v Polsku.

V České republice a na Slovensku si Zentiva udrží své vedoucí postavení na trhu s generickými léky. Na Slovensku pro ni představuje pozitivní impuls snížení DPH u léků z 19 % na 10 %. V ČR dochází k postupnému oživení trhu, který se vzpamatovává z předchozích vládních opatření. Politická nestabilita ovšem zůstává nadále v České republice největším rizikem pro růst firmy, možná další změna vlády a zdravotnické politiky může opětovně způsobit propad prodejů.

V rámci středoevropského regionu představují zajímavou alternativu pro Zentivu maďarské farmaceutické firmy Egis a Gedeon Richter. Obě se soustředí na výrobu generických léčiv a svým výrobním zaměřením se tedy podobají českému výrobci. Egis je menší společností, která je aktivní, kromě maďarského trhu, na stejných trzích jako Zentiva, má zde podobné růstové příležitosti, navíc za ním stojí silný zahraniční investor, francouzská farmaceutická firma Servier. Gedeon Richter naproti tomu představuje alternativu spíše v teritoriálním rozdělení tržeb, neboť je aktivní i na západoevropských trzích a v USA, čímž se odlišuje od předchozích dvou firem, jež se soustředí především na střední a východní Evropu.

Orco

Společnost Orco bude v letošním roce aktivní především na svých tradičních trzích. Velkou výzvu pro ni bude představovat projekt na Leipziger Platz v Berlíně, kde firma získala pozemek o ploše téměř 9 ha. Ten je situován mezi centry bývalého východního a západního Berlína. Pokračovat bude zřejmě expanze i na dalších trzích, kde již firma působí, příležitosti se jí na nabízejí např. v Polsku. Zde chce firma také vstoupit v druhém čtvrtletí na burzu, čímž by rozšířila počet trhů, na nichž je obchodována.

Zvažován je i vstup na burzu v Budapešti. Co se maďarského trhu týká, je na místě určitá obezřetnost, související s celkovým vývojem v Maďarsku, nicméně pro silnou mezinárodní skupinu jako Orco se mohou i zde objevit zajímavé příležitosti.

V ČR firma se bude podobně jako její konkurenti snažit využít nejistoty kolem zvýšení DPH v lednu příštího roku a bude aktivní v segmentu bydlení, kde se bude snažit dokončit a prodat co nejvíce bytů, byť ceny vzhledem k podobnému chování ostatních firem patrně neporostou.

ECM

Tato na pražské burze nová firma si po IPO v prosinci 2006 odbude v roce 2007 první celý obchodní rok. Pro společnost ECM je nejdůležitějším faktorem úspěchu zdárné pokračování v projektu City na pankrácké pláni. Některé části tohoto rozsáhlého projektu již byly úspěšně dokončeny, jako např. administrativní budova City Empiria, jež byla zcela pronajata a celá lokalita má ambice stát se během svého pokračujícího rozvoje velmi žádanou a prestižní. Aby firma snížila závislost na tomto projektu, rozšiřuje své aktivity do dalších měst ČR, které po rozvinutější Praze dozrávají ve své poptávce po kancelářských či hotelových komplexech.

Obě developerské firmy, v závislosti na svém výkonu, mohou představovat zajímavou investiční příležitost a pro investory zajímající se o tento sektor budou dobrými alternativami. Dva tituly z oboru již nabízejí určité srovnání, které dříve investorům chybělo.

CME

Společnost má před sebou další přelomový rok i přesto, že se jí na provozní bázi mimořádně daří a roste podíl její sledovanosti na hlavních trzích zájmu, zdrcujícím způsobem ji však škodí oslabují hodnota americké měny ve které společnost účtuje. Její neklesající zadluženost dělá vrásky většině analytiků.

Pro hlavní ziskovou stanici TV NOVA však začíná rok žní, veřejnoprávní televize musela omezit reklamní časy na polovinu a zároveň posunula své hlavní zpravodajství na 19h, čímž zvýšila konkurenční boj s TV Prima, ale minimalizovala jej vůči TV NOVA, která má nyní v prime-timech sledovanost tak vysokou, že se omezily i stížnosti na vysoké ceny reklamního času od inzerentů.

Výraznější akvizice od společnosti, stejně jako dividendové výplaty neočekáváme, překvapit tak může jen ukrajinská divize společnosti. Pokud Ministertvo kultury nezruší již nastavené normy omezování reklamy a současně bude stále pomalu postupovat digitalizace v ČR, má před sebou CME velice dobrý rok.

Philip Morris

I přesto, že se hodnota titulu nyní dostává mírně vzhůru, žádný zlomový rok nás u tabákového výrobce nejspíše nečeká. Konkurence i přes nižší spotřební daně na trhu nepolevila a společnost si s ní stále neví rady. Pozitivním faktorem tak není ani překolkování, které vždy na konci roku před zvýšením daní firmě alespoň nahnalo prosincové tržby (nákupy a výroba na sklad) ani kampaň proti pašování cigaret. Letošní dividendu predikujeme na úrovni slabých 860 Kč.

Unipetrol

I přes relativně oslavné ódy od ostatních účastníků trhu, my zatím žádné výrazné zlepšení u společnosti nesledujeme a to jak v oblasti provozní, tak v informační otevřenosti, která se sice mírně zlepšila, ale její zacílení není stále ideální. I přesto hodnotíme plány firmy pro rok 2007 jako ambiciózní, ovšem predikce další vývoj stále komplikuje prodej „nepotřebných“ divizí, který se neúměrně a bez náležité informační kampaně protahuje.

Nový vlastník postavil čerpadlářskou sekci do latě, rozdělením značek a významným posílením managementu, stejné procesy, i když opět méně viditelné, probíhají i v dalších částech společnosti. Synergie budeme posuzovat až v průběhu roku 2007. Dividendy zejména díky vysokým nákladům na restrukturalizaci neočekáváme.

Tip do článku - účto fakturace duben

Pegas Nonvowens

Nováček trhu, který horlivě čeká na jakoukoliv kurzotvornou informaci. Společnost sice v průběhu IPO komunikovala, ale i tak jsme varovali, že bude vždy složité prohlédnout zákoutí marží největších společností v oboru.

I zde se nemusíme těšit na dividendy, i když zájem investičních fondů může být nakonec úplně jiný. Výnosy z IPO hodlá společnost použít k dosažení své strategie, kterou je plně se podílet na rozvoji trhu netkaných textilií v Evropě (především střední, východní a Rusku), na Středním východě a v severní Africe. Toho má být dosaženo mimo jiné pokračováním v investicích do technologicky pokročilého vybavení. Očekáváme, že se Pegas prosadí a nechá za sebou i zatím lépe hodnotitelné ECM, které vstupovalo na burzu v téměř totožný moment.

Návrat do článku „Do jakých akcií investovat v roce 2007?“.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).