Hlavní navigace

Jakým směrem letos půjdou české akcie na pražské burze?

18. 4. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Výsledková sezóna je na české burze za námi. Jaké jsou výsledky obchodovaných společností a jaká jsou očekávání do budoucna?

Výsledková sezóna na české burze za rok 2010 nám v podstatě skončila a my zhodnotíme výsledky společností obchodovaných na Burze cenných papírů Praha za 4 kvartál 2010 a vyjádříme naše upravená očekávání a obchodní nastavení. Některé společnosti nás příjemně překvapily, některé zase zklamaly. Čtěte více: Akciové trhy v březnu připomínaly čekárnu u psychiatra

Erste Bank

Jako první si vezmeme na paškál Erste bank, která svými výsledky sice nezklamala, ale výrazně investory neoslnila.Bance se nepodařilo zopakovat vynikající výsledky z předchozích období v obchodování s cennými papíry a deriváty a bance sice nadále klesá procento nesplácených úvěrů, ale management konstatoval, že trhy Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku jsou nadále pod tlakem.

Zde se management obává možného zhoršení. Negativně se do hospodářského výsledku (HV)  promítne nově zavedená bankovní daň v Rakousku a Maďarsku za rok 2011. Přestože má management naplánovaný růst v zisku v roce 2011, myslíme si, že bude mít management problémy tento plán splnit, i když plánuje růst cestou nových akvizic. Krátkodobě očekáváme spíše pokles k 800 Kč, kde bychom uvažovali o drobné pozici, dlouhodobě pozvolný růst. Čtěte také: Investujete do akcií? Nechoďte s většinou, půjdete pozdě

Komerční banka

Komerční banka investory příjemně překvapila (naplnila naše dlouhodobě deklarované očekávání), když ve všech sledovaných položkách překonala očekávání trhu. Trhy také potěšila výše dividendy, která činí 270 Kč hrubého. Nadále byl zveřejněn pozitivní výhled na rok 2011. Naše cílová zůstává na 5000 Kč, v případě poklesu na 4000 Kč nebo níže budeme uvažovat o navýšení akcií v portfoliu. Banka je nadále atraktivní i pro konzervativní investory, které preferují dividendové akcie.

ČEZ

Jako třetí v pořadí ohlásila výsledky společnost ČEZ. Výsledky společnosti byly v souladu s očekáváním trhu, management společnosti zveřejnil velmi konzervativní výhled HV na rok 2011. Trh také negativně přijal oznámení možnosti odprodeje tureckých aktiv, což samozřejmě rozladilo investory a nastal pokles ceny akcií k 800 Kč. Kurz akcie se posunul výrazně výše až po tragédii v Japonsku, když se Německo rozhodlo dočasně uzavřít 7 jaderných elektráren, což mělo za následek raketový růst ceny elektrické energie na světových trzích, čeho společnost využila a část své produkce na rok 2012 a 2013 odprodala. To by se mělo promítnout do HV až v následujících letech. Čtěte více: Je zemětřesení to, co ekonomika potřebuje pro oživení?

Trh nadále spekuluje o tom, že některé odstavené jaderné elektrárny budou muset být navždy uzavřeny, protože nebudou splňovat nová, přísnější bezpečnostní kritéria. Tato skutečnost nahrává společnosti, neboť by nemusela odprodávat aktiva v Turecku a v případě velmi pozitivního vývoje by nemusela přizvat investora do projektů výstaveb plánovaných nových jaderných zdrojů. My jsme ohledně dalšího vývoje cen akcií optimističtí a vidíme zde dlouhodobý růstový potenciál nad 1000 Kč.

Telefónica O2

Společnost Telefónica O2  svými výsledky investory mírně zklamala, přestože společnost disponuje velkou hotovostí, kterou bude nadále distribuovat mezi akcionáře prostřednictvím dividendy, kterou management na letošní rok 2011 navrhuje 40 Kč hrubého, což činí při současné ceně akcií přibližně 10 % p.a.

Společnost nadále disponuje dostatečnou hotovostí, která ji umožňuje výplatu takto vysoké dividendy i v následujících letech.  My přesto nadále u akcie vidíme růstový potenciál, a to především díky růstu dceřiné společnosti na Slovensku a rozjezdu nového produktu v polovině roku 2011 – bezkontaktní platby přes mobil, které by měly v budoucnu nahradit výpadek tržeb a zisku z pevného segmentu. Naše investice je střednědobého až dlouhodobého charakteru. Nadále je náš cíl 460 Kč a výše. Čtěte více: Bezkontaktní platby v ČR: Na co banky čekají?

NWR

Těžařská společnost dosáhla v posledním kvartálu roku 2010 hospodářských výsledků, které do značné míry odpovídaly předpokladům analytiků, přesto akcie po výsledcích oslabila, neboť se kurz nacházel na silné rezistenci. Přestože management predikuje růst tržeb i zisku v roce 2011, a to především díky vysoké poptávce a vysokým cenám uhlí, koksovatelného uhlí a koksu, nelze očekávat výrazný a rychlý růst ceny akcie. Pokud by se managementu podařilo realizovat zajímavou akvizici, o kterou se již v roce 2010 pokusil, to by výrazně měnilo náš pohled na akcii. Akcie je z našeho pohledu vhodná k nákupu kolem 260 Kč s cenovým cílem 295 Kč.

Pegas Nonwovens

Společnost Pegas svými výsledky investory nepřekvapila, investoři však pozitivně vnímali komentář managementu, který oznámil, že analyzuje možnosti dalšího rozvoje společnosti a to především prostřednictvím akvizice v cizině anebo stavby nového výrobního závodu na zelené louce. Pozitivně také hodnotíme, že společnost má již vyprodanou produkci na celý rok 2011. Náš náhled se na akcii nadále nemění, jedná se o dlouhodobou investici s cenovým cílem 480 Kč. Čtěte také: Silné a slabé chvilky nejslavnějšího indexu světa S&P 500

Philip Morris

Společnost Philip Morris (PM) svými výsledky investory příjemně překvapila. Ani největší optimista nepredikoval takto dobré HV a navrhovanou výši dividendy, která by měla činit 1260 Kč. Takto vysokou dividendu PM hodlá vyplácet i v následujících letech a to především díky tomu, že společnost disponuje zhruba 1680 Kč volného kapitálu na každou akcii, jde o nerozdělený zisk z minulých let. Přesto si myslíme, že v následujícím období budou PM klesat tržby a zisk, především kvůli postupnému zvyšování spotřební daně, což se negativně promítne do budoucích výsledků.  To bude limitující pro momentální růst ceny akcií. Očekáváme, že se cena akcie vyhoupne až k 11000 Kč, zde očekáváme zastavení růstu a konsolidaci ceny akcie.

Unipetrol

Společnost Unipetrol svými výsledky investory neoslnila, co však bylo pro trh zklamáním, je výhled a projekce HV na rok 2011. Na společnost tvrdě dolehlo zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty (PHM), která se odrazila především u společnosti Benzina, které výrazně poklesl zisk. Další negativní zpráva se týká především dceřiné společnosti Česká rafinerská a.s., kde sice Unipetrol vlastní 51 %, další akcionář (společnost ENI) vyjednává o prodeji 34% podíl, předběžně se již ENI dohodlo s Gazpromem. Přestože akcie společnosti Unipetrolu v minulém týdnu výrazně posílily, událo se tak především díky drahé ropě, která nadále zvedala ceny akcií všech ropných a zpracovatelských společností. My nadále zůstáváme ohledně dalšího vývoje ceny akcií skeptičtí a očekáváme pokles ceny akcie k 160 Kč. Čtěte také: Sedm zásad začínajícího investora

skoleni_21_6

ORCO Property Group

ORCO Property Group svými výsledky investory velmi příjemně překvapila, což se následně pozitivně promítlo do ceny akcie. My jsme již delší dobu upozorňovali na potenciál společnosti. Velmi kladně hodnotíme prodeje nepotřebných aktiv, managementu se daří tyto prodeje realizovat za tržní cenu a společnosti tak nevzniká z prodejů žádná ztráta proti tržnímu ocenění. Také se ukazuje, že trh s nemovitostmi se pomalu a postupně zotavuje. To jsme mohli vidět i na NAV, které ukazuje postupný nárůst.  My si nadále myslíme, že management zdárně dokončí celou restrukturalizaci, což by se mělo následně pozitivně promítnout i do ceny akcií. Protože jde o dlouhodobý proces, bereme investici do akcií jako střednědobou až dlouhodobou investici. V roce 2011 očekáváme růst ceny akcie až k 300 Kč.

CETV

A jako poslední si zhodnotíme výsledky společnosti CETV, které dle našeho mínění zklamala, přestože management již podnikl v minulých obdobích několik kroků, které měly vést k zlepšení hospodaření společnosti, nestalo se tak. Trh s reklamou nadále stagnuje anebo mírně klesá, což se výrazně negativně promítá do celkových HV společnosti. Management ve svém komentáři ohledně HV na rok 2011 opět zveřejnil, že očekává růst trhu s reklamou, my jsme k této predikci skeptičtí, očekáváme spíše stagnaci trhu s reklamou. My se nadále budeme držet mimo trh, neboť si myslíme, že se jedná o rizikovou akci, kde potenciál růstu akcie je malý a vidíme zde spíše prostor pro pokles v případě zhoršení globálního sentimentu.

Autor článku

Autorem je analytický tým autorů Czechwealth.cz


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).