Hlavní navigace

Jakýkoli náznak úlevy, který přinese víkend, zmizí ještě v pondělí. Nic nového

19. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Řekové chtějí více času na reformy. Zatím není jasné, zda se dočkají. Zato Irsko možná získá prodloužení splatnosti úvěru od EU a MMF.

Opět věčně se opakující obrázek. Jakýkoliv náznak úlevy, který přinese pozitivní víkendová zpráva, zmizí ještě v pondělí. A jinak tomu nebylo ani v případě Řecka. Ve skrze pozitivní výsledek řeckých voleb pomohl euru, akciím evropských bank i dluhopisům ohrožených zemí. Pak ale převládly obavy z dalšího vývoje ve Španělsku. A není se moc co divit.. To, že se vlády v Řecku pravděpodobně ujme Nová demokracie a PASOK neznamená víc, než že Řecko neopustí EMU hned teď. Pochyby o udržitelnosti dluhu a efektivnosti používaných řešení přetrvávají.

Euro, které hned ráno posílilo až na 1,275 se tak odpoledne vrátilo pod 1,26. A ostře sledované španělské 10y bondy si připsaly opět nový rekord, jejich výnos se dostal až poblíž 7,30%. Španělský ministr financí vyzval k ECB k akci (= k nákupu). Premiér se zase pokusil odpovědět na páteční výzvu MMF, který volal po dalších reformách (a uvedl i některé konkrétní body). Rajoy prohlásil, že další kroky budou potřeba, aniž by ale nějaké specifikoval.

Včerejší slova německého ministra zahraničí Westerwella, že by se Řecku mohlo slevit v časování reforem dohodnutých v bail-outu byla následně zlehčena, s tím, že se nejedná o oficiální stanovisko vlády. Westerwelle ale v podstatě jen prohlásil, že v Řecku se ztratil čas čekáním na opakované volby o to by mělo být zohledněno – to zas až taková úleva opravdu není :-). Sami Řekové mluví o prodloužení lhůty ze dvou na čtyři roky. Kancléřka Merkelová to ale rázně odmítla.

Objevila se ale zpráva, že by se nějaké úlev mohlo dočkat Irsko. Konkrétně se spekuluje, že by splatnost úvěru od EU/MMF mohla být prodloužena z 15 na 30 let. To určitě Řeky potěší …:-)

Výsledkem společného prohlášení po zasedání G20 v Mexiku bude závazek zemí EU k větší integraci bankovního systému – bez konkrétního časového harmonogramu.

Na čtvrtečním zasedání Ecofinu chtějí předložit Italové zajímavý návrh. Rádi by spustili poloautomatický mechanismus, který by přiměl ECB nebo ESM k nákupu státních bondů v případě, že by se spread k německým roztáhl nad nějaký limit.. Pro Italy je to ta největší hrozba. Primární rozpočet mají vyrovnaný, ale při dluhu 120% HDP i relativně malé zvýšení výnosů představuje hrozbu pro udržitelnost dluhu. Motivací pro tento návrh možná bude i snaha vytvořit tlak na ECB, která už 14 týdnů nechává u ledu svůj program na nákup aktiv (SMP)

skoleni_21_6

Volilo se i ve Francii a to do dolní komory parlamentu. Socialisté prezidenta Hollanda získali absolutní většinu (314 z 577 křesel) a vzhledem k tomu, že vládnou i senátu, tak už nic nebrání prosazování jejich programu.

Podle vyjádření maďarské strany se podařilo najít dohodu s MMF a ECB ohledně úpravy sporného zákona o centrální bance. Jeho změna je podmínkou pro zahájení jednání o kreditní lince u MMF, kterou Maďarsko nutně potřebuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).