Hlavní navigace

Názory k článku Jakou roli mělo zlato v mezinárodním měnovém systému?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2019 12:42

  Vlády dělaly měnové kotrmelce a budou je dělat zas (neregistrovaný) ---.centrio.cz

  Není důležité, zda je státní měna (fiat) krytá zlatem.
  Není důležité, jak velké zlaté rezervy má místní centrální banka (ČNB zlato prodává, ostatní CB většinou nakupují).
  Důležitá je jediná věc: kolik VY OSOBNĚ máte zlata ve svých osobních "železných" rezervách.

  Vlády vždy dělaly měnové kotrmelce (měnové reformy, znárodnění zlata, tisk peněz, ...) a budou je dělat zas (záporné úroky, QE, vrtulníkové peníze, kapitálové kontroly, daně z bankovních transakcí, bail-iny bank, nepodmíněný základní příjem, daně z majetku, rušení bankovního tajemství, boj s hotovostí, tisknutí si chybějících peněz na penze v důsledku demografické krize, ...).

 • 7. 8. 2019 18:30

  petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

  zajímavý článek, předpokládám, že si časem přečteme i nějakou analýzu, proč dnes cena zlata roste jako o závod (30 gr mince stála v prosinci necelách 29 tis. kč, dnes ve stejném obchodě díky růstu ceny zlata stojí skoro 35 tis. Kč). Prý některé země nakupují zlato - proč to dělají? ČR má naopak jedny z nejnižších zásob zlata na hlavu. Proč ? Je to proto, že ČNB český zlatý poklad prodala (z mého pohledu zpronevěřila) v době, kdy byla cena zlata hodně nízk? Proč to dělala? Být potomkem některého z dárců, požaduji po ČR vrácení zlatého daru.

  Do předání moci v roce 1989 do rukou těch, kteří zde beztrestně zpronevěřili snad vše, zlatý poklad nevyjímaje, a nakonec nezákonným způsobem rozbili republiku, bylo na bankovkách ČSSR (i na desetikoruně) napsáno, že sů kryty zlatom a oštatnými aktívami Štátnej banky Československej.
  Ještě v roce 1999 jsem přišel do pražské pobočky VÚB a koupil u pokladny překrásné stříbrné mince ražené v Kremnici za nominál v přepočtu 1 Kč: 1Sk (150 a 500 Sk).

  Dnes můžete koupit i zlaté mince vydané ČNB s nominálem 5000,- korun u překupníků (v ČNB to nejde) za cca 18 tisíc korun, což je jen o trochu více než je aktuální vysoká cena zlata. Některé tyto mince mají nulovou uměleckou úroveň i hodnotu, jejich grafické návrhy asi tvoří patlalové bez talentu (jako je tomu dnes ostatně v mnoha oborech), ale i bez řemeslné zručnosti - nedokáží si ani rozměřit (při neomezených možnostech dnešní digitální techniky), aby se jim na minci vešel text, ten tak občas jedním či dvěma písmeny zasahuje do obrazového motivu, prostě hrůza, děs a ostuda, další jistě úmyslné ponížení tohoto dříve prestižního oboru, reprezentujícího Československo.
  Jediné, co dnes může případného sběratele těchto nevkusných koleček údajně z čistého zlata (tomu bych nevěřil) trochu těšit, je podle mne to, že při nákupu těchto mincí (tzv. investičního zlata) neplatí DPH.

 • 9. 8. 2019 8:01

  Ostap Bender

  K těm zlatým mincím: Nezlobte se, ale mám dojem, že jste nedoceněný medailér, protože prohlašovat jejich autory (několik jich osobně znám a vím, jak probíhají soutěže) za patlaly je velmi mírně řečeno nekorektní.
  BTW: Na výši nominálu nezáleží, prodávají se přibližně za cenu zlata + náklady na výrobu. Třeba takový krugerrand vůbec nominální hodnotu nemá. Tyhle mince jsou určeny pro sběratele a investory a bylo by absurdní, kdyby se jimi někdo pokoušel platit.
  Stran vaší pochybnosti o ryzosti kovu: Mince mají certifikát a střížky dodává renomovaná evropská firma, která by si nemohla dovolit nedodržet deklarovanou kvalitu.

 • 13. 8. 2019 9:19

  petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

  Pokud "umělec" překryje dva nesouvisející motivy pouze proto, že si neumí vhodnějším způsobem poradit s velikostí obou motivů, tedy bez jiného výtvarného záměru, než "aby se mu to tam nějak vešlo", je u mne patlal.
  Naštěstí nevím, jak soutěže probíhají. S medailérstvím ani s jiným výtvarným oborem nemám společného vůbec nic, kromě toho, že mám rád umění. Připouštím, že možná ne vždy to skutečné poznám, toto však nebude ten případ.
  Domnívám se, že na nominálu záleží. Např. pokud cena zlata spadne pod nominál, což není nemožné, pak mince s uvedeným nominálem snad bude mít hodnotu aspoň nominálu.
  Možná je můj názor pro Vás těžko stravitelný, ale za důvěru v evropské i mimoevropské renomované i nerenomované firmy a jejich certifikáty bych nedal ani zlámanou grešli. Dnešní svět je bohužel jen jeden velký podvod a klam.

 • 29. 8. 2019 9:27

  petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

  Padělky jdou na trh?
  Úplně růžové ale podmínky v průmyslu se zlatem také nejsou. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje napsala, že se na světový trh dostávají zlaté cihly, které jsou podvodně označené symboly velkých rafinérek zlata. Cílem je „vyprat“ pašované nebo nelegální zlato. Během posledních tří let prý čtveřice velkých švýcarských rafinérek odhalila cihly za minimálně 50 milionů USD, které nesly loga těchto švýcarských provozů, rafinérie je ale přitom nevyrobily. Cihly se prý našly v trezorech JPMorgan, což je jeden z velkých bankovních hráčů na trhu se zlatem ve formě slitků.
  Zdroje: Bloomberg, Reuters, etftrends.com, patria.cz

 • 8. 8. 2019 20:41

  hmm (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Hlavně mělo roli pojistky proti okrádání občanů, jenže to vadilo a nešlo jednoduše tisknout bezcenné papírky a okrádat tak občany proto se od toho opustilo...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).