Hlavní navigace

Jaké jsou výhledy na cenu ropy a dolaru

6. 5. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kurzy dolaru jsou na jedné z nejnižších úrovní, přesto však jsou pohonné hmoty stále dražší. Jaké jsou skutečné důvody zdražování ropy a co můžeme očekávat od trhu v následujících dnech?

V minulých týdnech více než kdy jindy se vyplatilo nakupovat a platit americkým dolarem. Jeho cena je velmi nízká, a přestože deptá české vývozce, spotřebitelé mohou jenom jásat. Je to vidět i na zvyšujícím se zájmu o zahraniční zájezdy, kdy levný dolar drží ceny zájezdů specializovaných cestovních kanceláří na loňské úrovni, přestože takzvaně zdražovalo vše.

Blížící se výhled bezvízového styku se Spojenými státy a tvrdá konkurence leteckých dopravců zvyšuje potenciál Spojených států nejen pro cesty za poznáním, ale dokonce i pro cílené nákupy. Kdo shání kvalitní počítač nebo specialitu z oblastí informačních technologií, tomu se při současných cenách dokonce může vyplatit udělat si výlet za „velkou louži“ a ještě ušetří.

Dolarový optimismus chvíli vydrží

Nic netrvá věčně, a tak jsou zde otázky, jak dlouho se ještě můžeme těšit ze slabého dolaru. Jednodná odpověď neexistuje a i odborníci z řad profesionálních analytiků se spíše přiklánějí k několika verzím. Vývoj amerického dolaru byl v závěru minulého týdne výrazně ovlivněný příznivějšími údaji o trhu práce USA, po kterých dolar mírně posílil vůči euru pod úroveň 1,550. Očekávaný vývoj byl přitom slabší. Měnový trh tak na okamžik povznesla zpráva o možném posílení dolaru. Jenže podle Václava Bendy z ING Wholesale Banking je na posílení brzy a oslabení opět přijde: Předpokládáme, že dolarový optimismus pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání, až nová data z trhu nemovitostí a práce v příštích týdnech budou indikovat přetrvávající rizika výraznějšího oslabení ekonomického růstu. Znovuoživení očekávání dalšího uvolňování úrokových sazeb Fedu by mělo vrátit kurz dolaru zpět nad 1,550 EUR/USD. Kurz koruny je podle očekávání na cestě k mírné korekci, která však bude bržděna nejistotou ohledně vývoje kurzu dolaru a akciových indexů. Zvlášť pokud ČNB po svém středečním zasedání nadále udrží nejistý tón svých prohlášení, lze očekávat další oslabení nad 25,300 EUR/CZK, říká.

Vše, co potřebujete vědět o akciích a podílových fondech. Přehledy, porovnání, analýzy: akcie.mesec.cz

Ropa výhledově klesne, ale ne hned

Z levného dolaru se můžeme nadále těšit, ale cena ropy jen tak neklesne. Ne v nejbližších týdnech. V minulém týdnu cena ropy stoupala a přiblížila se až k hranici 120 USD/brl. Přitom není to tak dávno, co se objevovaly spekulace, zda ropa překročí magickou hranici 100 USD za barel. Dnes už cena ropy nikoho zásadně nepřekvapuje. A proč tedy stoupá? Analytici se hodují, že cena ropy je nadále hnána nahoru především momentovým obchodováním. Poplašné informace podporují růst ropy. Například stačí záměrně vypustit informaci, že sezónní pokles zásob benzínu může znamenat riziko jeho nedostatku v letní motoristické sezóně. Přitom tento sezónní pokles je běžný a zcela standardní. Kurz ropy ovlivňují i zprávy o výpadku jejich dodávek. Zato posílení dolaru na konci minulého týdne se na zlevnění ropy téměř neprojevilo. A to i přes to, že o kurzu ropy se hovoří jako o kurzu vázaném na americký dolar.

Máme se bát z dalšího zdražování pohonných hmot? Odpověď není jednoduchá. Podle Luboše Mokráše z analytického týmu České spořitelny bude v následujícím měsíci důležitý vývoj zásob benzínu. Normální sezónní pokles by se měl v nejbližších 2 až 3 týdnech zastavit. Pokud by k zastavení poklesu zásob benzínu nedošlo, dostal by trh silný impuls k dalšímu růstu ceny. Důležitý bude také vývoj v Nigérii, kde došlo k zhoršení bezpečnostní situace a navíc hrozí stávky. Vývoj ceny ropy mohou ovlivnit také dolar, především pokud by začal opět oslabovat, a vývoj růstových ukazatelů ve světové ekonomice.

Nigerijské problémy se na vývoji ceny ropy odrazily zvýšením ceny. Zastavení těžby nigerijské ropy je podle odborníků nepříjemné právě proto, že nigerijská ropa patří mezi nejkvalitnější. Podle představitelů Libye a Kuvajtu mohou za současné velmi vysoké ceny ropy spekulace, nedostatek rafinérských kapacit a slabý dolar. Kuvajtský ministr ropného průmyslu al-Allem prohlásil, že je zbytečné zvyšovat těžbu ropy, protože cena stejně nereaguje na fundamentální faktory. Podle S. Ghanema, šéfa libyjské státní ropné společnosti National oil corp. je ze stejných důvodů zbytečné svolávat konferenci OPEC dříve než plánovaného 9. září. Naopak bývalý ministr ropného průmyslu Saudské Arábie A. Zaki Yamani prohlásil, že by OPEC měl zvýšit těžbu,aby zastavil další růst cen.

Cenu ropy na vysokých úrovních udržují spekulace ohledně rostoucí poptávky poté, co pozitivně překvapily statistiky z trhu práce v USA, které vnesly na trhy optimismus. K vysokým cenám přispívá i nejistota pramenící v Nigérii, kde rebelové pokračují v útocích, což ohrožuje dodávky černého zlata. Nervozitu podporuje i Turecko a jeho vojenské akce na severu Iráku. Cena se zvyšuje navzdory překvapivě vysokým zásobám ropy v USA, které překvapily řadu analytiků. Apetit investorů a spekulantů neovlivnila ani posilující hodnota amerického dolaru, podporuje černý výhled Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

skoleni_29_6

Cena je umělá

Současná cena ropy z pohledu následujícího vývoje prochází často psychologickým vývojem. Cenu zvyšují jednak spekulanti a výhledově může její cenu zvýšit doslova cokoli, co by poskytlo i teoretickou myšlenku na možný výpadek těžby. Stačí jen nástup hurikánové sezóny ve Spojených státech a cena opět může jít nahoru.

Kde je zájem a poptávka, roste cena. Zastavit růst cen pohonných hmot může zásadně jen oslabení poptávky, ovšem to je v současné době značně nereálné. Vypadá to, že cena pohonných hmot tak bude stále kolísat na vlnách trhu a motoristé mohou jen slepě vývoji cen přihlížet.

Anketa

Jaké pohonné hmoty převážně tankujete?

Autor článku

Autor pracuje jako pojišťovací poradce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).