Hlavní navigace

Jaké jsou nejlepší investiční strategie v době nízkých úrokových sazeb?

16. 6. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Nemusíte úplně ignorovat aktuální tržní události nebo trendy, ale spíše je berte v úvahu při formování a zpřesňování svého dlouhodobého investičního plánu.

Pro investory je důležité, aby si minimálně jednou ročně vyhodnotili investice jako součást svého ročního procesu v rámci kontroly finančního plánování. Odpovědí na otázku „Které investice mi dávají nyní největší smysl?“ jsou ty investice, které splňují náš časový horizont a averzi vůči rizikům.

Všichni asi vidíme, že je naše současné tržní prostředí náročné, takže se ujistěme, že máme ten nejlepší mix investic pro aktuální situaci. V současné době čelíme vyhlídkám na růst úrokových sazeb a pokračují také různé hrozby v podobě terorismu. Článek nabízí několik myšlenek pro nalezení té potenciálně nejlepší investiční strategie.

Naše alokace aktiv

Zatímco někteří nemusí nutně souhlasit, je alokace aktiv jedním z nejdůležitějších faktorů na cestě k našemu investičnímu úspěchu. Alokace aktiv představuje stav, jak je naše portfolio rozděleno mezi různé instrumenty v podobě například akcií, dluhopisů, hotovosti nebo alternativních investic. Kromě těchto obecných kategorií můžeme jít také hlouběji v rámci alokace do tzv. podkategorií, mezi které můžeme zařadit například akcie společností s vysokou a nízkou tržní kapitalizací, mezinárodní akcie, korporátní či státní dluhopisy a podobně. Akcie mohou být dále děleny na růstové a hodnotové v rámci těchto tříd aktiv. Dluhopisy a alternativní investice mohou být také více rozděleny dle různých parametrů.

Správně alokované portfolio je to, které v sobě spojuje potenciál pro získání výnosu, který očekáváme, při podstupování vhodné úrovně rizika pro náš časový horizont a vlastní pohodlí. Naše alokace aktiv by měla být ideálně výsledkem našeho finančního plánu. Prvním krokem v našem ročním hodnocení investic je zajištění, aby byla naše alokace aktiv stále ta správná pro danou situaci. Můžeme se rozhodnout upravit alokaci, nebo alespoň může být potřeba vyvážit portfolio tak, abychom dostali naše investice zpět do souladu s naší cílovou alokací.

Jaké vybrat investice?

Jakmile budeme mít naši alokaci aktiv stanovenou, můžeme se začít rozhodovat, jaké investice jsou ty nejlepší pro použití do portfolia. Jsou jednotlivé akcie nebo dluhopisy pro nás to pravé ořechové? Pokud ale případně nemáme takové znalosti a zkušenosti pro analýzu jednotlivých instrumentů, mohlo by pro nás být lepší využít možností společností, které se zaměřují na správu aktiv klientů například v podobě podílových nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF). Navíc po stránce nákladů nám to vezme část prostředků, abychom vybudovali správně diverzifikované portfolio s použitím jednotlivých akcií a dluhopisů.

Při pohledu na podílové nebo burzovně obchodované fondy je potřeba se rozhodnout, zda budeme chtít využít pasivní indexové fondy, aktivně řízené fondy nebo kombinaci obou zmíněných možností. Indexové produkty jsou populární v posledních letech a hodně věcí hraje v jejich prospěch. Drží se daného investičního stylu, obecně mají nízké náklady a v mnoha případech překonávají výkonností vysoké procento jejich aktivních konkurentů.

Někteří aktivní manažeři nicméně odvádí také kvalitní práci. Klíčem k úspěchu je, abychom našli tyto manažery a pochopili, jak sledovat a vyhodnocovat jejich výkonnost. Bez ohledu na skutečnost, jakou cestu si vybereme po stránce aktivní či pasivní, je důležité se ujistit, že vybíráme investice s nízkými náklady. Bylo prokázáno, že nízkonákladové investice dávají investorům výhodu nad těmi investicemi, které mají při srovnání vyšší realizované náklady.

Co dělat při současném stavu ekonomiky?

Současné ekonomické prostředí představuje výzvy především pro ty investory, kteří se pomalu blíží k okamžiku odchodu do penze. Vydělat přes dluhopisové výnosy v tomto prostředí nízkých úrokových sazeb je obtížné. Úrokové sazby na fondech peněžního trhu, depozitních certifikátech, dluhopisech nebo dalších fixed-income nástrojích jsou na historicky nejnižších úrovních. Vydělat dostatečně, abychom uspokojili naše očekávání, je obtížné (spíše však nemožné).

Nahánět výnosy není obecně nejlepším nápadem, protože to zahrnuje více podstupovaného riziko, než by pro nás mohlo být komfortní. V tomto typu ekonomického prostředí může být přístup ve stylu celkového výnosu lepší odpovědí. To s sebou nese použití kombinace dividend/kuponů z investic a sbírání výnosů ze zhodnocujících se investic během naší cesty. Tento přístup však vyžaduje plánování a sledování, ale výsledky mohou stát za to.

Nejdůležitější věcí, kterou mějme na paměti v této ekonomické situaci, je to, abychom se zaměřili na náš dlouhodobý plán a nepodlehli jsme „finančnímu šumu“, který vidíme často kolem nás. To určitě neznamená, že bychom měli ignorovat aktuální události nebo trendy, ale spíše je berme v úvahu při formování a zpřesňování našeho dlouhodobého investičního plánu.

Ponaučení

Pro investory je důležité, aby si vyhodnotili své investice minimálně jednou ročně. Vyhodnoťme si naši alokaci aktiv a vyvažme nebo si upravme portfolio podle potřeby. Také bychom si měli zkontrolovat naše jednotlivé instrumenty v portfoliu a zeptat se sami sebe na jednoduchou otázku: „Koupili bychom si tento instrument v současné době znovu?“ Pokud by bylo odpovědí slůvko „ne“, zvažme, zda tento instrument chceme i nadále v portfoliu držet. Investiční svět je svým způsobem trnitý a strastiplný, ale pokud se nechceme ubírat čistě cestou ve stylu rulety v kasinu, kdy krupiér vhodí kuličku a my doufáme, že se k nám štěstí neobrátí zády, musíme počítat s tím, že nám vše, s tímto světem spojené, nějaký ten čas zabere.

skoleni_29_6

Ve finále je už jen na každém z nás, jaký přístup v tomto směru zvolí a jak ho bude reálně aplikovat. Teorie a plány jsou jedna věc, ale realita nám může přinést také něco nečekaného. Přejme si, abychom putovali po naší investiční cestě bez problémů a nemuseli překonávat moc nepříjemných překážek, které se nám nepochybně budou průběžně stavět do cesty.

Volná inspirace podle originálu Rogera Wohlnera z Investopedie.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).