Hlavní navigace

Jaké jsou důvody pro snížení sazeb ze strany ČNB?

2. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ČNB snížila svou hlavní sazbu na včerejším zasedání z 0,25% na 0,05% (aktuální lombardní sazba je 0,25% a diskontní 0,05%)

Pro snížení hlasovalo 5 členů bankovní rady, dva byli pro stabilitu. Snížení jsme očekávali (viz náš Makroskop) a vedle nás další čtyři analytici z 19 (dle Reuters). Podle našeho názoru byly čtyři důvody pro snížení sazeb: (1) poslední data potvrzují proti-inflační stav ekonomiky, kdy slabá spotřeba se podepisuje na velmi nízké poptávkové inflaci; (2) průmysl klesá kvůli vývoji doma i v zahraničí; (3) rizika zahraničního vývoje jsou nadále vychýlená směrem dolů kvůli dluhové krizi v EMU, ale i kvůli USA (rozpočtový sráz); (4) snížením sazeb téměř na nulu si ČNB uvolnila ruce k případnému použití dalších nástrojů měnové politiky = FX intervence. ČNB se zároveň inspirovala amerických Fedem, když řekla, že sazby na této úrovni zůstanou delší dobu, dokud nebudou vidět významné inflační tlaky. Celková inflace bude v příštích měsících klesat díky tomu, že z meziročních čísel vypadnou rozpočtová opatření z letošního roku. Proto nelze očekávat, že ČNB bude nucena nějak brzo tento závazek zrušit.

• ČNB včera zároveň vydala novou makro prognózu: Odhad růstu HDP v roce 2012 snížila z 0,8% na 0,2% (naše prognóza je 0,4%). Odhad HDP pro rok 2013 snížen z 2,5% na 1,9% (ČS: 1,4%). ČNB se tak přiblížila našemu hodnocení výkonu ekonomiky, který bude ovlivněn slabou domácí poptávkou (slabost způsobena fiskální restrikcí a nízkou důvěrou spotřebitelů) a navíc i recesí v EMU. Prognóza ČNB předpokládá víceméně stabilní kurz na 25,1 až do konce roku 2014. Pro srovnání, my očekáváme korunu o něco silnější, v roce 2013 na 24,5 a v roce 2014 23,9. S prognózou ČNB je konzistentní 3M PRIBOR na 0,2 v příštím roce a jeho růst na 0,6% v roce 2014. My čekáme 3M PRIBOR na 0,4%, ačkoliv jsme očekávali pokles sazeb k nule. Důvodem je náš odhad prémie nad repem, který je očividně vyšší než čeká ČNB.

skoleni_13_10

• V USA rostl index ISM výrobní nečekaně z 51,5 na 51,7, čekal se mírný pokles. Rostly nové objednávky a nad 50, tedy do pásma expanze, se vrátil i subindex produkce. Naopak mírně klesl subindex zaměstnanosti, což samozřejmě není dobré, ale udržel se nad 50. Stejně jako další data z poslední doby i index ISM výrobní potvrdil mírné zlepšení stavu ekonomiky, ale v rámci přetrvávající relativně slabé výkonnosti. Tedy nízké riziko recese, ale také žádný viditelný prostor pro podstatné zrychlení růstu.

• Dnes budou zveřejněna klíčově důležitá data z amerického trhu práce. Čeká se pokračování mírného růstu počtu pracovních míst a také lehká korekce míry nezaměstnanosti směrem nahoru po jejím nečekaně prudkém poklesu minulý měsíc. Hurikán Sandy pravděpodobně výsledky příliš neovlivní, protože řádil na konci měsíce. Jeho vliv by měl být patrný až v datech za listopad. Sandy se zatím neprojevil ani v datech o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, ale čeká se, že by příští týden mohl údaj ukázat jednorázový skok nahoru. Pokud se naplní očekávání nebo bude údaj lepší lze zítra čekat tlumenou reakci, protože si investoři budou uvědomovat, že data nezahrnují nedávný vážný šok. Zklamání by však trh postihlo hned.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).