Hlavní navigace

Jaké jsou cílové ceny u akcií ČEZu nebo Pegasu?

11. 5. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Přečtete si Ranní přehled od Milana Vaníčka a Davida Nového z J&T Banky

Předmět: J&T Banka Ranní přehled: 11/05/12: Pegas, ČEZ, ekonomika

Index PX:  912 bodů (+2.1% d/d); objem:  959 mil. Kč

Komentář trhu

Obchodování na pražské burze se včera neslo ve znamení výsledkové sezóny. Svá čísla reportovaly hned tři společnosti, přesto aktivita investorů nijak neožila. Index PX v průběhu dne postupně navyšoval své zisky a nakonec uzavřel na 912 bodech se ziskem 2,1 %). ČEZ (7145Kč, +0,7 %) přerušil sérii pěti poklesů v řadě po výsledcích, které zklamaly na čistém zisku, nicméně pozitivní byl růst tržeb díky vyšším cenám elektřiny a vyšším prodaným objemům. Akcie Telefóniky ČR přidaly 2,6 % poté, co představenstvo schválilo již pro tento rok odkup vlastních akcií až do výše 2 % z celkového počtu akcií. Akcie Fortuny příliš na dobrá zveřejněná čísla za 1Q nereagovaly (-0,3 % na 97,5 Kč). Bankovní sektor v Evropě byl podpořen lepšími výsledky KBC a Unicredit. Pozitivně je vnímáno také zestátnění španělské banky Bankia. Erste group posílila o 2,8 % na 412 Kč, Komerční banka pak o 3,1 % na 3 335 Kč. 

Pegas: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 526 Kč.

Představenstvo navrhne akcionářům ke schválení dividendu za zisku 2011 ve výši 1,05 EUR na akcii. Návrh dividendy je přesně ve shodě s naším očekáváním. Dividendu musí schválit akcionáři na valné hromadě, která se koná 15. června. Rozhodný den pro výplatu dividendy navrhuje vedení na 19. října, to implikuje poslední den obchodování s nárokem na tuto dividendu na 16. října a výplata by měla proběhnout od 30. října. Dividenda znamená hrubý výnos 6,1 % (výplatní poměr 69,4 %). Společnost plánuje udržet progresivní dividendovou politiku, pokud budou pokračovat uspokojivé finanční výsledky a nevyskytnou se jiné atraktivní příležitosti.

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč.

  • Na konferenčním hovoru energetické společnosti ČEZ byly nejdiskutovanější následující body:
  • Vzhledem k nepříznivým cenám společnost zpomalila přeprodeje elektřiny (2013 57 % za cenu mírně pod 53 EUR/MWh; 2014 22 % za 53,2 EUR a 2015 3,5 % za asi 55 EUR)
  • O situaci v Albánii se intenzivně jedná, výsledky by měly být známy co nejdříve. Vedení odhaduje, že ztráta za celý rok 2012 se nebude mnoho lišit od 1Q12. ČEZ je připraven použít všechny prostředky, aby ochránil svoji investici
  • Plán CAPEX je pro tento rok beze změn (66,9 mld. Kč)
  • Vyjednávání na půdě EU týkající se podpoření trhu s emisními povolenkami (CO2) pokračuje, nicméně je obtížné odhadovat výsledek (omezení nabídky a termín)
  • Ceny elektřiny pravděpodobně, podle managementu společnosti, ještě nedosáhly dna

Průmyslová výroba – březen

Průmyslová výroba v březnu očekávaně meziročně klesla o 0,7 %. Jde o první pokles po 2 letech růstu, ovšem meziroční srovnání ovlivnily kalendářní efekty (-1 pracovní den). Sezónně očištěná produkce vzrostla o 0,3 % m/m a ukončila sérii tří poklesů v řadě a meziroční růst zrychlil na 2,0 %, když předchozí 2 měsíce se držel kolem 0,5 %. Uvnitř průmyslu se rozevírají nůžky mezi obory. Stále se daří automobilovému průmyslu (+11 % r/r), výrobě strojů (5 %) hlavně díky exportům.

Naopak další klíčové obory domácího průmyslu – zpracování kovů a hutě (-11 %), elektrotechnický průmysl (-15 %) – dál rychle ztrácí a ukazují na křehkost situace uvnitř průmyslu. Celkový obrázek je tak smíšený. Po mírném růstu v 1Q (2,2 %) domácí průmysl směřuje v 2Q naopak do mírného poklesu a výhled na druhou polovinu roku je také velmi nejistý. Za celý rok by růst průmyslu měl být kolem nuly.

Inflace – duben

Inflace v dubnu zpomalila na 3,5 % z 3,8 %, což mírně překvapilo očekávání (J&T: 3,8 %; trh: 3,6 %). Meziměsíčně cenová hladina stagnovala. Výrazným faktorem se stal pokles cen potravin (-1,5 % m/m), které klesly poprvé po 7 měsících růstu v řadě a svým příspěvkem tvořily na začátku roku třetinu celkové meziroční inflace. Zlevnění potravin v dubnu dokázalo kompenzovat další nárůst cen pohonných hmot (1,5 % m/m), které se opět dostaly na nová historická maxima.

Dále ze sezónních důvodů ještě vzrostly ceny oděvů (+3,8 % m/m), ostatní změny cen byly v dubnu již minimální. Inflace pravděpodobně v březnu dosáhla svého maxima (3,8 %) a duben zahájil trend pozvolného zpomalování inflace, kdy by měl dál zpomalit růst cen potravin, to stejné platí i u pohonných hmot vzhledem k vývoji cen ropy a na konci roku by inflace měla zpomalit i pod 3 %. Celoroční průměrná inflace by letos měla dosáhnout 3,4 %.

Nezaměstnanost – duben

Míra nezaměstnanosti v dubnu poklesla o 5 desetin na 8,4 %, což překonalo očekávání (J&T i trh: 8,5 %). Z větší části (necelé 4 desetiny) lze pokles vysvětlit sezónním faktory a rozjezdem venkovních prací, ovšem část poklesu jde nad sezónnost a ukazuje na překvapivě solidní kondici domácího trhu práce.

Druhý měsíc v řadě dramaticky propadly nové registrace na úřadu práce (39,9 tis. vs. průměr 49,3 tis.) a třetí měsíc v řadě roste počet volných pracovních míst (41,7 tis.), který je dokonce nejvyšší za poslední 3 roky. V květnu by nezaměstnanost ze sezónních důvodů měla klesnout o další 3 desetinky, ale dílčí údaje ukazují, že pokles může být opět i vyšší.

FIN21

Komentář k americkému obchodování

Americké trhy se odrazily od dvouměsíčního dna na pozadí zpráv z Řecka, kde se zřejmě na třetí pokus povede sestavit koaliční vládu podporující reformy, a poklesu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Značná volatilita postihla index Nasdaq, který se obchodoval několikrát za den v zelených i červených číslech. Akcie společnosti Cisco systems propadly o více než 10%, po včerejších sice solidních výsledcích, ale negativních komentářích CEO Chamberse o tíživé situaci v IT sektoru. Zároveň také v důsledku patentového soudního sporu s Google  propadly akcie Oracle až o –3,5 %.

Naopak až o 12 % rostly akcie Tesla Motors po zprávách o dřívějším dokončení klíčového Modelu S. Pětiletého maxima dosáhly akcie Murdochovy News Corp (+6,25 %) poté, co společnost překonala očekávání analytiků na výsledky, zvýšila výhled a ohlásila zdvojnásobení zpětného odkupu akcií. Indexy Dow Jones a S&P 500 v závěru korigovaly svůj růst, ale udržely se v zelených číslech. V záporu skončily pouze sektory materiálů a technologií. Indexy závěr: DJI 12 855 bodů, +0,25 %; S&P 500 1 358 bodů, +0,25 %; Nasdaq 2 934 bodů, –0,04 %. Zlato rostlo +0,4 % na 1 595 USD za trojskou unci.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).