Hlavní navigace

Jaké hospodářské výsledky měly společnosti na pražské burze?

27. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Telefonica ČR zveřejnila výsledky za Q4 12, výplata klesne na 30 Kč/ akcii.CME zveřejnila výsledky za Q4 12, zaúčtovala půlmiliardový odpis hodnoty aktiv. Zítra ráno zveřejní své finanční výsledky ČEZ a Erste

Hlavní události

Otevření Debienska v roce 2017 je nepravděpodobné, NWR se poohlíží po partnerovi a jiných zdrojích uhlí

Tabákové firmy zdražují cigarety více, než činí prostý nárůst daní

Evropské akcie by dnes měly otevřít do zisku

V 11h vyjdou data o spotřebitelské důvěře v eurozóně

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy včera rostly po nečekaně silném růstu spotřebitelské důvěry (o 11 bodů proti lednu). Domácí data tak překonala dopad italských voleb, který drtil evropské indexy. Mezi včerejší vítěze patřily zejména stavení firmy jako PulteGroup a KB Home, které přidaly přes 5 %.

Americká data zřejmě podpořila také asijské indexy, ovšem s důležitou výjimkou těch japonských. Čínské akcie v čele s těžebním a finančním sektorem navíc reagují na spekulace, že tamní vláda povolí některým fondům investice na akciových trzích.

Telefonica ČR

Telefonica ČR oznámila výsledky za Q4 12. Tržby ve výši 12,8 miliardy korun mírně překonaly náš odhad, zatímco čistý zisk 1,76 mld. Kč byl v souladu s našimi očekáváními.

Společnost plánuje vyplatit akcionářům celkem 30 Kč na akcii, z toho 20 Kč ze zisku a zbytek ze snížení emisního ážia. Celková výplata je slabší než náš odhad 35 Kč za akcii, na druhou stranu může investory potěšit další zpětný odkup akcií až do výše 2 % z celkového počtu. K výsledkům vydáme podrobnější komentář.

CME

CME dnes zveřejnila výsledky za Q4 12, které výrazně zaostaly za odhady.

Společnost odepsala aktiva za 522 mUSD a nesplnila ani celoroční cíl OIBDA. Podrobnější komentář k výsledkům vydáme během dnešního dne.

NWR

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek uvedl v rozhovoru pro HN, že zahájení těžby v polském dolu Debiensko se zpozdí kvůli slabé schopnosti firmy vytvářet hotovost. Původně plánovaný termín 2017 tak zřejmě nebude dodržen. Debiensko je ale složením zásob a polohou důležitou součástí budoucí NWR. Společnost zkoumá možnost otevření dolu ve spolupráci s partnerem. Zájem o spolupráci na Debiensku již projevila JSW.

Ve srovnání s náklady na otevření Debienska je podle Jelínka možné dnes koupit již funkční důl a zajistit si tak stejnou roční kapacitu za desetinu ceny, a to kvůli nízkému ocenění těžebních společností.

Zpráva by neměla mít výrazný dopad do ceny akcií NWR. Naznačuje ale, že spíše než investicemi do Debienska se bude NWR plán zdvojnásobení prodejů koksovatelného uhlí do roku 2017 snažit splnit externími nákupy či akvizicemi fungujících dolů.

Philip Morris ČR

HN uvedly s odvoláním na cenový věstník MF, že tabákové firmy zdraží cigarety více, než činí nárůst daní (ke změnám došlo u parametrů spotřební daně i DPH). V případě levnějších cigaret je to zdražení o 4 koruny při zvýšení daní o 2,5 Kč za krabičku, zatímco u dražších značek je to zdražení o 3–4 Kč při růstu daní o zhruba 1 Kč. PMČR zjištění nekomentovala.

Účto_tip_změny21

Podle věstníku se tabákové spoelčnosti zřejmě snaží využít pozvolnějšího růstu daní k vylepšení marží. Postup MF, kdy se daně u levnějších značek zvýšily více než u značek dražších pak omezuje prostor pro cenovou konkurenci. Zvýšení cen je vyšší než jsme očekávali a mohlo by mít pozitivní efekt na ziskovost společnosti.

ČEZ

ČEZ zítra oznámí výsledky za Q4 12.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).