Hlavní navigace

Názor k článku Jaké chyby bude finanční úřad hledat ve vašem přiznání? od Lada - Nesmyslem jsem pochopitelně měla na mysli skutečnost, že...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 20. 3. 2019 15:40

    Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

    Nesmyslem jsem pochopitelně měla na mysli skutečnost, že by si manželka nesměla po část roku uplatňovat zvýhodnění na děti jen proto, že si je nejprve dva měsíce uplatňoval manžel.

    Správně by se to v daňovém přiznání (či ročním zúčtování) mělo udělat tak, že když rodiče daňové zvýhodnění na děti uplatňovali již v průběhu roku, tak v přiznání by si oba ty děti uplatnili jen za ty měsíce, po které si je během roku uplatňovali - zde manželka za 10 měsíců a manžel za 2 měsíce. Kdyby si manželka uplatnila daňové zvýhodnění za všech 12 měsíců, tak z toho 2 měsíce by si uplatnila neoprávněně, protože za tyto měsíce už zvýhodnění dříve uplatnil někdo jiný (manžel). Proto existuje speciální formulář, který se musí podávat jako příloha k daňovému přiznání, ve kterém je vysloveně uvedeno, kolik měsíců v roce si daňové zvýhodnění na děti uplatňoval druhý z rodičů.

    Přijde mi jako zbytečnost, aby si oba dva dělali přiznání, přičemž manželka si uplatní děti za všech 12 měsíců, takže jí vyjde o 2 měsíce vyšší přeplatek, zatímco manželovi (který si během roku uplatňoval děti po 2 měsíce, ale v přiznání 0 měsíců), naopak vyjde nedoplatek, který bude muset vrátit finančáku. Nedostanou tak od FÚ nic navíc, akorát v tom budou mít zbytečně zmatek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).