Hlavní navigace

Jak zhodnotí ČNB kurz koruny?

Luboš Mokráš

Tento týden zasedá ČNB. Analytici nečekají žádnou změnu nastavení měnové politiky ani hlasování o ní. Zajímavé ale bude, jak bude ČNB hodnotit stávající kurz.

Doba čtení: 3 minuty

Hlavní trhy 

 Makro data: Po poměrně oddechovém týdnu nás čeká týden předvánoční a bude plný důležitých událostí a dat. Z událostí bude tou nejdůležitější zasedání FOMC. Ve středu se dozvíme, zda Fed ohlásí začátek ukončování kvantitativního uvolňování ještě letos (část trhu si to myslí, my to sice nevylučujeme, ale nečekáme). FOMC také přinese novou prognózu, která bude velmi důležitá pro odhad dalšího vývoje měnové politiky. Speciálně zajímavé budou odhady inflace, protože očekávání velmi nízké inflace by bylo dobrým důvodem pro pozdější začátek konce kvantitativního uvolňování. A zajímavá bude samozřejmě i Bernankeho tiskovka. Data budou zajímavější v Evropě. Čeká nás pravidelná dávka konjunkturálních indikátorů (předběžný PMI, ZEW, IFO), která by měla potvrdit pokračování pomalého oživení v EMU. V USA bude mít třetí, finální údaj o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí, průmyslovou produkci, index filadelfského Fedu a index předstihových ukazatelů. Dá se čekat, že americká data budou do značné míry zastíněna zasedáním FOMC. 

 FX a FI: Kurz dolaru k euru se drží poblíž 1,37 a nezdá se, že by se trh momentálně nějak nechal vyrušovat blížícím se začátkem utahování měnové politiky v USA. Uvidíme, jestli s tím něco udělá zasedání FOMC, pokud ano může být změna nálady na trhu až překvapivě rychlá. Dluhopisy naopak na možnost omezení objemu odkupů reagovaly lehkým růstem výnosů. Nějaký prostor pro tento pohyb ještě sice může zbývat, měl by však být už jen relativně omezený. Také pro riziková aktiva by měl být klíčový FOMC. Akcie napětí kolem Fedu využívají k nárazům vybírání zisků po dlouhém a výrazné, růstovém, trendu, tento motiv bude patrně určovat chování trhu i nadále. Brent se drží nad 110 UDS/brl, podle našeho názoru mírně výše, než by měl. Podobně jako u dolaru by FOMC mohl dát impulz k poklesu ceny minimálně k 108 USD/brl. Zlato se také bez zásadnějšího pohybu drží nad psychologickou hranicí 1200 USD/o.z., také zde může FOMC dát impuls k tlaku na tuto hranici. 

dan_z_prijmu

CEE region 

 Makro data: Tento týden je nejdůležitější událostí zasedání ČNB. Nečekáme žádnou změnu nastavení měnové politiky ani hlasování o ní. Zajímavé bude, jak bude ČNB hodnotit stávající kurz. Čekáme, že zopakuje, že deflace je nebezpečí a že poslední data za inflaci (1,1%) naznačují, že se ČNB daří tomuto nebezpečí čelit. Zajímavým bude jakýmkoliv komentář směrem ke kurzu, i když nečekáme, že by ČNB řekla, že se ji stávající hodnoty nelíbí. Může však zaznít, jaký kurz by se jí už nelíbil. Tento týden bude rovněž důvěra, uvidíme, jak se rozhodnutí ČNB o intervenci dotklo subjektů v ekonomice. Čekáme, že negativně. 

 FX a FI: Koruna je výrazně slabší než by měla být, pro oslabování vzhledem k vývoji průmyslu, ZO nevidíme důvody. Konec roku je obecně méně likvidní, od ledna by se však koruna měla začít vracet k 27. Pokud by po zasedání ČNB zazněl nějaký silný výrok, mohl by to s ní pohnout ještě do Vánoc. To si ale nemyslíme. Pokud jde o výnosy, ty budou v celém regionu čekat na to, co provede Fed. Pokud by se přeci jenom odhodlal k omezení nákupů už teď, měly by reagovat růstem. 

Našli jste v článku chybu?