Hlavní navigace

Jak začít s investováním do akcií?

25. 11. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Akcie jsou z historického pohledu velmi výkonnou třídou aktiv, ale to neznamená, že si můžeme dovolit vypustit přemýšlení samo o sobě a některé základní principy investování.

Takže jsme se rozhodli začít investovat na akciovém trhu. Gratulace! Investování do akcií překonalo v rámci dlouhodobého historického pohledu investování do dluhopisů, státních pokladničních poukázek, zlata nebo jen držení hotovosti. Krátkodobě může nějaké aktivum překonat akcie, ale celkově vzato byly akcie v minulosti vítěznou cestou. Existuje ale mnoho způsobů, jak investovat do akcií. Jednotlivé akcie, podílové fondy, indexové fondy, burzovně obchodované fondy, domácí, zahraniční – jak se můžeme vůbec rozhodnout, co je to pravé pro nás? Tento článek se bude zabývat několika otázkami, které možná budeme chtít jako začínající investoři zvážit, abychom mohli snadněji spát a zároveň nechat naše peníze růst.

Zájemce o riziko, hodně averzní k riziku, nebo někde uprostřed?

Můžeme být nedočkaví, abychom už začali a mohli jsme také participovat na těch pohádkových výnosech, o kterých jsme tolik slyšeli. Zpomalme však a chvilku přemýšlejme nad několika jednoduchými otázkami. Čas, který strávíme nyní se zamyšlením, nám může ušetřit peníze v budoucnosti. Jaký typ člověka jsme? Podstupujeme rádi riziko a jsme ochotní „vsadit“ naše peníze, abychom vydělali hodně peněz, nebo spíše preferujeme větší jistotu? Jaká bude pravděpodobně naše reakce na 10% pokles ceny jednotlivé akcie během jednoho dne nebo 35% pokles v průběhu několika týdnů? Prodali bychom to všechno v panice?

Odpovědi na tyto a podobné otázky nás dovedou ke zvážení různých typů akciových investic, jako jsou podílové a indexové fondy versus jednotlivé akcie. Pokud nejsme přirozeně těmi, kteří rádi podstupují riziko, a cítíme se nepříjemně, když tak činíme, ale stále chceme investovat do akcií, nejlepší volbou pro nás mohou být podílové nebo indexové fondy. Je to proto, že jsou dobře diverzifikované a obsahují mnoho různých akcií. Tím se snižuje riziko.

Kolik zájmu a času máme pro investování?

Měli bychom investovat do fondů, akcií, nebo obojího? Odpověď závisí na tom, kolik chceme věnovat času tomuto úsilí. Pečlivý výběr podílových nebo indexových fondů by nám pomohl zainvestovat naše peníze a těžkou práci spojenou s vybíráním akcií bychom nechali na manažerovi fondu. Indexové fondy jsou ještě jednodušší v tom, že se pohybují směrem nahoru nebo dolů dle toho, jakou společnost, sektor nebo trh sledují.

Investování do jednotlivých akcií je nejvíce časově náročně, protože vyžaduje naše rozhodnutí o řízení portfolia, ziscích a budoucích vyhlídkách. Jako investoři se snažíme rozlišit mezi akciemi, které vydělávají peníze, a zbylými finančními katastrofami. Musíme například vědět, co dané společnosti dělají, jak vydělávají peníze, jaká rizika podstupujeme a mnohem více. Z tohoto důvodu se zeptejme sami sebe, kolik chceme věnovat času této činnosti. Jsme ochotní tomu věnovat pár hodin týdně, nebo jsme tak zaneprázdněni, že bychom si na toto nenašli vůbec čas? Investování do jednotlivých akcií je dovednost (ostatně jako každá jiná), která vyžaduje čas, aby mohla být rozvíjena a vylepšována.

Vajíčka v jednom košíku

Je nejlepší cestou, když nejsme vystaveni pouze jednomu typu aktiv. Například nedávejme všechny naše peníze do malých biotechnologických společností. Ano, potenciální zisk může být poměrně vysoký, ale co se stane s naší investicí, když začnou být nové léky odmítány? Celé naše portfolio bude negativně ovlivněno. Je lepší být diverzifikován napříč několika různými sektory, jako jsou nemovitosti, spotřební zboží, komodity, pojištění a tak dále, a to spíše než být zaměřen pouze na jeden z nich. Zvažme také diverzifikaci napříč třídami aktiv a vložme nějaké peníze do dluhopisů či je ponechme právě v hotovosti, než abychom vše vložili do akcií. Kolik investovat do různých sektorů a tříd aktiv, je na nás, ale širší záběr investování snižuje riziko, že ztratíme všechno najednou v jeden časový okamžik.

Portfolio pro začátečníky

Pokud právě začínáme, vážně uvažujme o investování nějakých peněz do několika indexových fondů, které sledují širší trh (třeba jako S&P 500 nebo jiný mezinárodní). Možné přidání fondů, které sledují malé společnosti (třeba jako Russell 2000), dodá našemu portfoliu povzbuzení. Portfolio složené z výše uvedeného může dodat spoustu diverzifikace. Může také poskytnout stabilnější výkonnost velkých společností a v neposlední řadě může být „okořeněno“ mezinárodními společnostmi a těmi, které mají malou tržní kapitalizaci.

Správný čas začít investovat

Poté, co jsme si určili tvar našeho portfolia, můžeme začít investovat. Najděme si brokera, který nám vyhovuje (online, s místní kanceláří nebo obojí), založme si účet a vložme tam nějaké peníze. Po rozhodnutí, co nakoupíme, nekupujme všechno najednou – vstupme pomalu. Co když bychom zainvestovali všechny peníze těsně před poklesem trhu? Být v červených číslech tak rychle by nepřidalo na naší sebedůvěře. Naplánujme si několik měsíců, během kterých zainvestujeme naše prostředky, čímž minimalizujeme riziko špatného časování trhu. A nakonec si nezapomeňme ponechat každý týden čas, abychom si mohli zkontrolovat portfolio nebo dohledat novinky o našich investicích.

Jak porostou naše zkušenosti, naše rozhodnutí se po stránce alokace aktiv pravděpodobně změní. Můžeme upravovat naše portfolio na pravidelné bázi (třeba každý rok) díky prodeji jednoho druhu investice a nákupu jiného. Můžeme také upravovat naše portfolio přes přidání dalších prostředků do oblastí, ve kterých si chceme zvýšit existující expozici. Tyto dodatečné prostředky mohou být použity k rozšíření počtu investičních nástrojů nebo mohou být přidány do stávajících držeb. Dělejme to na pravidelné bázi a než se nadějeme, budeme mít významné portfolio, které nám může pomoci k dosažení v úvodu stanovených cílů.

skoleni_29_6

Předtím než naskočíme do akciového trhu, věnujme nějaký čas přemýšlení, čeho chceme dosáhnout a jak to udělat, pokud máme zůstat v rámci úrovní rizika, které jsme ochotní podstupovat. Také zvažme, kolik času chceme investování věnovat. Pokud toto zamyšlení provedeme před zainvestováním prvních korun, můžeme se ochránit před emocionální horskou dráhou při investování, protože nebudeme velmi často měnit naše názory, což je zpravidla spíše na škodu. Zamýšlet bychom se však měli i v průběhu investování, abychom se při snaze dosáhnout zisku nesnažili pouze honit nejnovější „horké“ akciové tipy na trzích. Koneckonců, jsou to naše peníze a my bychom měli sami vědět, co děláme a proč.

Volná inspirace pro překlad podle originálního článku od Jima Muellera z Investopedie.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).