Hlavní navigace

Názor k článku Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu? od vera - Když si poplatník stáhne z internetu z businescenter...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 12. 3. 2019 7:57

    vera (neregistrovaný) 185.67.188.---

    Když si poplatník stáhne z internetu z businescenter v oddělení šablony, formulář k dani z příjmu fyzických osob pro podnikatele, tak se mu data z první stránky přenesou do přehledu zdravotního pojištění i sociálního pojištění. Při vyplňování si musí uvědomit, zda je OSVČ nebo ZČ plus OSVČ má jako vedlejší činnost, nebo zda není poživatelem důchodu nebo zda není osobou pečující celodenně o dítě. Znamená to, přečíst si pořádně Pokyn k vyplnění ZP a OSSZ. Ale když se klient zmýlí a vystaví si přehledy pro ZP a SP chybně, tak úřednice na ZP a v klientských centrech SP bývají vstřícné, přepočítají přehled, řeknou, proč je to jinak. Je ale stále spousta OSVČ, kteří si sami nejsou schopni spočítat své odvodové povinnosti, požádají o výpočet druhou osobu, pak si něco přečtou na internetu, a argumentují tím, že .. ale tam říkali ... tam psali.... , přestože nerozumí ani těm pojmům z daňového práva, většinou se vyjadřují: ten papír, co chcou na finančáku, ten papír, co po mně chcou na zdravce, jaktože musím platit tolik sociálce. Protože za "sociálku" považují všechny instituce, které mají v názvu "sociální" a dodnes nechápou, co vlastně platí tím sociálním pojištěním, přestože už téměř třicet let tyto zákony existují a tyto povinné odvody se odvádějí, tedy platí. Nedávno, jeden klient, který vydělal za necelý rok tolik, že se stal plátcem DPH ze zákona, po spočítání daňového přiznání, Přehledu ZP, Přehledu SP, když viděl sumu, kterou má příslušným institucím odvést, tak - m.j. je to vysokoškolák, měl by být vzdělaný a mít přehled - se mne zeptal, co vlastně "té sociálce" platí, když jsem mu řekla, že pokud jako OSVČ neplatí dobrovolně nemocenské pojištění, tak si platí důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku nezaměstnanosti, tak on se mne zeptal, aha, tak to platím na cikány? Připomněla jsem mu že minulý rok byl sám asi půl roku bez zaměstnání, tak ať přemýšlí, z čeho mu ÚP vyplácel podporu.
    Je dobře, že uveřejňujete takové informace, ať poplatníci čtou, studují a nežijí ve tmě, i když ve vašich článcích nemůžete popsat všechny eventuality, které může praxe přinést.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).