Hlavní navigace

Názor k článku Jak vybrat stavební spoření pro děti? od Agent Bureš - Kdy není nutné rozhodnutí opatrovnického soudu? Podle zákona není...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 4. 2018 19:28

  Agent Bureš

  Kdy není nutné rozhodnutí opatrovnického soudu?
  Podle zákona není potřebný souhlas opatrovnického soudu, pokud jsou splněny následující dvě podmínky:
  Především musí s ukončením smlouvy o stavebním spoření souhlasit všichni zákonní zástupci dítěte, tedy obvykle oba rodiče.
  Druhou podmínkou je, že smlouva nesmí být ukončena předčasně, tedy před uplynutím šestileté vázací lhůty.
  Pokud jsou obě tyto podmínky splněny, podepíší výpověď za dítě rodiče. Přitom musí splnění obou výše uvedených podmínek prokázat. Obvykle stačí občanský průkaz, pokud v něm nejsou uvedeny údaje o dítěti, je nutno přidat i rodný list dítěte.
  Zdroj: stavebky.cz

  Můj názor: pokud dítě nedosáhne před ukončením spoření 18 let, tak podle mě nehrozí, že by puberťák (nebo předpuberťák:) mohl použít peníze bez souhlasu rodičů.
  Pokud 18 let dosáhne, pak je na dítěti, jak s penězi naloží.
  Souhlas obou rodičů může být problém (například když se během spoření rozvedou). Pokud se rodiče nedohodnou, tak spoření nevypoví a rozhodne o něm dítě až dovrší 18 let.

  Myslím, že riziko stoupá se snižujícím se věkem dítěte. Dovedu si představit třeba to, že novorozeněti (nebo takzvaně "na novorozeně") založí SS a stihnou se rozejít/rozvést dříve, než na SS vloží nějakou rozumnou částku. Pokud by se po 6-leté vázací době rodiče nedohodli na ukončení SS, pak by stavební spořitelna mnoho let strhávala poplatky, takže v době 18-tých narozenin dítěte by mohlo být SS i v mínusu (samozřejmě za předpokladu, že dítěti celou dobu nebude nikdo spořit).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).