Hlavní navigace

Jak v úterý koruna nejvíce ztrácela, včera naopak nejvíce zpevnila

17. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zdá se tak, že někteří obchodníci využili slabší koruny k jejímu opětovnému nákupu či zavírali své krátké korunové pozice po několikadenním oslabování.

Zprávy a události

Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu vzrostla o 1,1 %, zatímco oslovení analytici v průměru čekali zvýšení o 0,6 %. Jedná se o nejrychlejší růst za více než rok. Využití výrobních kapacit dosáhlo 79,2 %, což je nejvyšší úroveň od dubna 2008.

Inflace v eurozóně v dubnu nepatrně klesla na 2,6 % z předchozích 2,7 %, v meziměsíčním srovnání pak byly harmonizované spotřebitelské ceny o 0,5 % vyšší. Čísla odpovídala prvním rychlým odhadům.

Přebytek zahraničního obchodu se v březnu zvýšil na 8,6 mld. EUR kvůli stagnujícímu dovozu.

Český běžný účet skončil v březnu v překvapivě vysokém přebytku 16,8 mld. CZK, zatímco konsensus ukazoval na kladné saldo pouze ve výši 11,4 mld. CZK.

Dle guvernéra ČNB se nacházíme v situaci, která by korespondovala s poklesem úrokových sazeb. M. Singer nevidí rostoucí inflační tlaky z domácí ekonomiky a inflaci na horizontu měnové politiky očekává pod inflačním cílem.

Euro zmírnilo své ztráty; posilující trend se ale čekat nedá

Napětí se včera na trzích nepatrně uvolnilo, což se odrazilo na mírných ziscích evropské měny. Ta se tak lehce vzdálila od svého 4měsíčního minima vůči dolaru a v průběhu dnešního asijského obchodování se kurz USD/EUR pohyboval poblíž hranice 1,275. Důvody pro další výraznější zpevňování eura se však hledají velmi obtížně a včerejší pohyb lze spíše přisuzovat jen určitému vybírání zisků. Investoři nyní musejí vyčkávat na nové kolo parlamentních voleb v Řecku a na zprávy ohledně možnosti vystoupení balkánské země z eurozóny. Nejistota s tím spojená tak bude spíše hráče na trhu nutit zaujímat pozice v méně rizikovějších aktivech.

Společné měně se však nedostává ani podpory ze strany makroekonomických fundamentů. Naopak indikátory z druhého břehu Atlantiku vyznívají mnohem příznivěji, což například potvrdil včerejší údaj o průmyslové výrobě, která v dubnu rostla nejrychlejším tempem za více než rok. Zároveň i předstihové ukazatele ukazují na další zvýšení výrobní aktivity. Dnes bude takový indikátor zveřejněn z Philadelphie, u kterého se čeká rovněž vzestup. Kromě toho budou publikovány pravidelné čtvrteční nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které by se měly držet poblíž úrovní z minulého týdne.

skoleni_8_6

Koruna zkorigovala a vrátila se pod 25,50 CZK/EUR

Jak byla v úterý koruna nejztrátovější měnou v regionu, tak včera naopak nejvíce zpevnila. Polepšila si zhruba o tři čtvrtě procenta a v odpoledních hodinách se dostala pod hranici 25,50 CZK/EUR. Nejdražší obchod přitom včera na mezibankovním trhu proběhnul za 25,76. Zdá se tak, že někteří obchodníci využili slabší koruny k jejímu opětovnému nákupu či zavírali své krátké korunové pozice po několikadenním oslabování. Jedná se o nejvýraznější korekci za několik posledních týdnů.

Určitý impuls, přestože spíše jen symbolický, mohl dát koruně zveřejněný běžný účet. Série jeho překvapivě dobrých údajů pokračovala i během března, když vykázal přebytek ve výši 16,8 mld. CZK, čímž předčil očekávání trhu. Za včerejším výsledkem stála především obchodní bilance, která rovněž plně vysvětluje jeho meziroční zlepšení o 18 mld. CZK. Letos díky ní očekáváme další zúžení deficitu běžného účtu na –2,2 % HDP po loňských –2,9 %. U ostatních složek (bilance služeb, výnosů a transferů) předpokládáme jejich zhoršení. Schodek na běžném účtu by měl být profinancován přebytky na 1) finančním účtu zejména prostřednictvím reinvestovaných zisků (nebo přílivem nových přímých zahraničních investic) a na 2) kapitálovém účtu díky přílivu peněz z evropských fondů (i když platby z fondů EU jsou velmi nejisté kvůli problémům s jejich čerpáním). Celkově data ukazují, že Českou republiku nesužují problémy s vnější nerovnováhou.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).