Hlavní navigace

Jak trhy ponesou tento týden zprávy z ekonomik?

26. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tento týden bude bohatý na makro údaje. Kromě dat o investicích bude Evropa i USA sledovat náladu spotřebitelů.

Hlavní trhy 

Makro data

Na rozdíl od minulého bude tento týden bohatý na makroekonomické údaje. V USA budou zajímavé především objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a osobní příjmy a výdaje. Po dvou měsících prudkého kolísání způsobeného výkyvy v objemu objednávaných letadel by se měly objednávky zboží dlouhodobé spotřeby poněkud usadit. Sledovat se budou především objednávky kapitálového zboží očištěné o dopravné a vojenskou techniku, tedy proxy pro investice. Ty byly v posledních měsících chronicky slabé, jakékoliv zlepšení by bylo velmi vítané.

Otázkou je, jak se na objednávkách projeví hurikán Sandy – mohl by vést k vyšší mu než očekávanému údaji kvůli rekonstrukcím v poničených oblastech. Osobní příjmy a výdaje by měly pokračovat v mírném růstu, opět by jakékoliv pozitivní překvapení hodně pomohlo zlepšit vyhlídky ekonomiky. 

U spotřebitelé důvěry se čeká stagnace, trh může být na odchylky od konsensu citlivý. Prodeje nových domů by měly potvrdit zlepšené stavu trhu s rezidenčními nemovitostmi. Konečně u chicagského indexu nákupních manažerů se čeká mírné zlepšení, vývoj dalších podobných ukazatelů naznačuje, že je prostor pro pozitivní překvapení. 

V Evropě budou zajímavé předběžné údaje o vývoji inflace (Německo, Itálie, Eurozóna) a to především kvůli ECB. V eurozóně bude zveřejněna sada indikátorů nálady, nedá se čekat nic příliš pozitivního. V Německu budou kromě CPI zveřejněna také data z trhu práce a maloobchodní tržby. Důležité bude, aby se výrazněji nezvyšovala míra nezaměstnanosti a aby neslábla poptávka domácností. V USA bude kromě dat zveřejněna jako alternativní pohled na ekonomiku Béžová kniha Fedu, tedy kvalitativní hodnocení založené na rozhovorech s lidmi z reálné ekonomiky. V Evropě bude hodně důležité zda bude konečně vyjasněna situace Řecka, což vypadá dost pravděpodobně. Další zklamání by trh nesl pravděpodobně hodně nelibě. 

FX a FI

Naděje na schválení finanční pomoci Řecku a také změn v podmínkách jejího poskytování pomáhají euru. Pokud Řecko vypadne jako akutní problém z radaru investorů, mohl by se kurz posunout mírně nad 1,30. Pokles výnosů benchmarkových dluhopisů se zastavil, pozitivní vývoj kolem Řecka by měl výnosy posunout mírně nahoru. Pomoci by měl spolu s klidnějším Blízkým východem i rizikovým aktivům, obzvlášť pokud nepřijdou negativní zprávy ohledně rozpočtového srázu v USA a pokud přetrvá poněkud pozitivnější pohled na globální ekonomiku, zejména kvůli naději na zlepšení situace v Číně. 

legislativni_zmeny_21

CEE region 

Makro data

Data budou tento týden v Maďarsku a Polsku. V Maďarsku také zasedá místní centrální banka. Snížení ratingu Maďarska od agentury S&P nic nemění na našem očekávání, že dojde ke snížení sazeb o 0,25% na 6,0%. Polská data by měla být všeobecně slabší, což podpoří očekávání snižování úrokových sazeb. U nezaměstnanosti se čeká nárůst, který bude mít jen částečně sezónní charakter. U maloobchodních tržeb čekáme jen slabý růst, ale existuje prostor pro pozitivní překvapení. Konečně data o vývoji HDP by měla potvrdit slábnutí ekonomiky. Náš odhad se může ukázat jako poněkud optimistický. Také maďarská data, zejména maloobchodní tržby a míra nezaměstnanosti, by měla potvrdit slabost místní ekonomiky, což mimo jiné reflektuje i snížení ratingu agenturou S&P. 

FX a FI

Forint je pod tlakem kvůli snížení ratingu, slabší data z Polska by mohla dostat pod tlak zlotý a trh bude obecně sledovat vývoj kolem EU (Řecko, rozpočet). Obecně by měla převládat spíše tendence ke slabším měnám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).