Hlavní navigace

Názor k článku „Výpověď dohodou“ je nesmysl. Jak správně rozvázat pracovní poměr dohodou? od X.Y. - Obávám se, že u nás je možné vše....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 19. 3. 2009 10:00

  X.Y. (neregistrovaný)
  Obávám se, že u nás je možné vše. Tedy i to, co zahraničním vlástníkům tam u nich doma neprojde.
  Moc vám asi neporadím, bude se jednat o takové to plácání vody /či píva/ ve IV. cenové.
  Pokud je česká pobočka firmy zapsaná u našeho OR, měly by se na ní vztahovat naše zákony. Je-li však jen "organizační složkou", řídí se zákony své země. Ale jak z praxe víme, dělají si někteří zahraniční vlastníci u nás, co chtějí, zákony chápou jako komunistické a přece se nebudou řídit zákony pocházející z dob komunismu. A s případnými soudními rozhutími je to obdobné. Někteří cizáci třeba nechtěli uznávat naše svátky jako dny volna - a v mnoha montovnách, ještě když bylo víc práce, se jelo i ve svátek, protože Turek v německé fabrice na českou hadičku nepočká. Bylo ale zajímavé, že nechtěli respektovat jako dny pracovního klidu ani svátky uznávané v jejich zemích - a těch bývá zpravidla více než je u nás.
  Pokud s vámi chce zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr pro porušení pracovní kázně, tak by měly předcházet nějaké dopisy vytýkající vám nějaké porušení. Předpokládám, že vymoženost typu odbory vám zaměstnavatel v rámci demokracie nepovolil. Ty by totiž měly být o propuštění informovány. Vyhodit z práce "na hodinu" vás mohou pro zvlášť hrubé porušení pracovní kázně - alkohol. Zaspání je vcelku běžná, lidská věc, pokud se nestává pravidelně 1x za týden a pokud kvůli vám nestojí celá linka - obdobný výpadek může nastat např. zpožděním hromadných dopravních prostředků - a utrhne vám kvůli němu někdo obě ruce a jednu nohu? Mnohde mají tzv. klouzavou pracovní dobu, a jestli přijdete na 6 nebo až v 7:15, svět se určitě (a firmaa taky) nezboří - svou práci hold uděláte místo do 16:00 do 17:15. Výtka pro porušení kázně (zaspání) by měly být pracovníkovi sdělena do určité doby od deliktu - vracet se k ní po půl roce asi není příliš košer. Když ale někdo zaspí 3x do měsíce, určitě zaměstnavatel k tomu přihlíží při rozdávání výpovědí, i když vám žádnou výtku do té doby oficiálně nesdělil. Ale kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl, jak zpívá R. Kybic z Turba. Někomu v práci projde leccos, někomu nic. Záleží na přístupu nadřízených, intimních kontaktech a jestli zaměstnavatel pochopil, že ranný kapitalismus je již dávno tabu a že firma má dobré výsledky, jsou-li zaměstnanci spokojení a nepracují v neustálém stresu, že mohou přijít o práci nebo že jim bude pro píčo*inu zkrácena mzda tak, že zaměstnanec nezaplatí splátku hypotéky nebo nájem.
  Kde by vám mohli zcela konkrétně poradit, jsou Úřady práce nebo nově zřízené Inspektoráty práce - kontakt na ně by vám mohli sdělit právě na těch pracácích. Určitě se nebudou vyskytovat tak hojně jako pracáky.