Hlavní navigace

Názor k článku „Výpověď dohodou“ je nesmysl. Jak správně rozvázat pracovní poměr dohodou? od X.Y. - Obávám se, že u nás je možné vše....

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 19. 3. 2009 10:00

  X.Y. (neregistrovaný)
  Obávám se, že u nás je možné vše. Tedy i to, co zahraničním vlástníkům tam u nich doma neprojde.
  Moc vám asi neporadím, bude se jednat o takové to plácání vody /či píva/ ve IV. cenové.
  Pokud je česká pobočka firmy zapsaná u našeho OR, měly by se na ní vztahovat naše zákony. Je-li však jen "organizační složkou", řídí se zákony své země. Ale jak z praxe víme, dělají si někteří zahraniční vlastníci u nás, co chtějí, zákony chápou jako komunistické a přece se nebudou řídit zákony pocházející z dob komunismu. A s případnými soudními rozhutími je to obdobné. Někteří cizáci třeba nechtěli uznávat naše svátky jako dny volna - a v mnoha montovnách, ještě když bylo víc práce, se jelo i ve svátek, protože Turek v německé fabrice na českou hadičku nepočká. Bylo ale zajímavé, že nechtěli respektovat jako dny pracovního klidu ani svátky uznávané v jejich zemích - a těch bývá zpravidla více než je u nás.
  Pokud s vámi chce zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr pro porušení pracovní kázně, tak by měly předcházet nějaké dopisy vytýkající vám nějaké porušení. Předpokládám, že vymoženost typu odbory vám zaměstnavatel v rámci demokracie nepovolil. Ty by totiž měly být o propuštění informovány. Vyhodit z práce "na hodinu" vás mohou pro zvlášť hrubé porušení pracovní kázně - alkohol. Zaspání je vcelku běžná, lidská věc, pokud se nestává pravidelně 1x za týden a pokud kvůli vám nestojí celá linka - obdobný výpadek může nastat např. zpožděním hromadných dopravních prostředků - a utrhne vám kvůli němu někdo obě ruce a jednu nohu? Mnohde mají tzv. klouzavou pracovní dobu, a jestli přijdete na 6 nebo až v 7:15, svět se určitě (a firmaa taky) nezboří - svou práci hold uděláte místo do 16:00 do 17:15. Výtka pro porušení kázně (zaspání) by měly být pracovníkovi sdělena do určité doby od deliktu - vracet se k ní po půl roce asi není příliš košer. Když ale někdo zaspí 3x do měsíce, určitě zaměstnavatel k tomu přihlíží při rozdávání výpovědí, i když vám žádnou výtku do té doby oficiálně nesdělil. Ale kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl, jak zpívá R. Kybic z Turba. Někomu v práci projde leccos, někomu nic. Záleží na přístupu nadřízených, intimních kontaktech a jestli zaměstnavatel pochopil, že ranný kapitalismus je již dávno tabu a že firma má dobré výsledky, jsou-li zaměstnanci spokojení a nepracují v neustálém stresu, že mohou přijít o práci nebo že jim bude pro píčo*inu zkrácena mzda tak, že zaměstnanec nezaplatí splátku hypotéky nebo nájem.
  Kde by vám mohli zcela konkrétně poradit, jsou Úřady práce nebo nově zřízené Inspektoráty práce - kontakt na ně by vám mohli sdělit právě na těch pracácích. Určitě se nebudou vyskytovat tak hojně jako pracáky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).