Hlavní navigace

Jak správně nakoupit zlato? A vyplatí se to?

3. 12. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vyplatí se při současných cenách nakupovat zlato? A na co je třeba dbát, pokud chceme fyzicky vlastnit tento kov?

Začíná závod ve znehodnocování

Současná ekonomická krize vede většinu centrálních bank k uvolněné měnové politice a to prostřednictvím nízkých úrokových sazeb. K tomu se ještě nejvýznamnější centrální banky uchylují k odkupování dluhopisů především na sekundárním trhu. Bilance hlavních 2 světových bank: Federálního rezervního systému (FED) a Evropské centrální banky (ECB) se proto od počátku hospodářské krize zvýšila několikanásobně.

ECB odkupuje dluhy především jižních zemí, které nejsou schopné získávat peníze na finančním trhu. V případě Spojených států se jedná cílené oslabování dolaru pro zvýšení konkurenceschopnosti vývozců, ale i o snižování úrokových výnosů u dluhopisů.


Zdroje: Thompson Reuters Datastream, Reuters graphic/Scott Barber 19.11 2012

Bilance Evropské centrální banky, Federálního rezervního systému, Centrální banky Velké Británie (Banka Anglie) a Centrální banky Japonska  (Banka Japonska) vůči nominálnímu HDP.

Ani v Asii však centrální banky nevedou rozdílnou měnovou politiku. V Číně během celosvětové krize zahájila vláda obrovské fiskální stimuly a výrazně uvolnila měnovou politiku. S pomocí státních bank tak vláda nastartovala vznik gigantické bubliny, především v sektoru nemovitostí a akcií. Čtěte více: Číně hrozí největší bublina na světě, vznikají v ní města duchů

Hrozba inflace žene zlato nahoru

Krize také poukázala na to, že stačí jen malá, byť pro hospodářskou činnost významná, nedůvěra k papírovým penězům a cena zlata půjde výrazně nahoru. To se koneckonců ukázalo na konci roku 2008, kdy mnozí analytici předpokládali, že za několik let postihne celý svět vysoká inflace. Cena zlata od té doby zamířila prudce nahoru. Jak jsme však psali, spíše je pravděpodobnější opakování stagflačního scénáře. Čtěte více: Může opět nastat hyperinflace? 

Ze současné situace těží zlato, které se ještě v roce 2005 prodávalo kolem hodnoty 400 dolarů, dnes koupíte unci zlata za 1714 dolarů. Zlatu také věří proslulý finančník George Soros. Jeho fond Soros Fund Management zvýšil ve 3. čtvrtletí investici do zlatého fondu SPDR Gold Trust o 49 % na 219 milionů dolarů. 

Jaká je aktuální cena zlata?

Aktuální ceny zlata lze najít na našem serveru. Ceny zlata také 2× denně vyhlašují na londýnském fixingu (www.goldfixing.com).


trhy.měšec.cz

Cena zlata za unci

Návrat zlatého standardu? Ano, při unci za 15 000 dolarů

Existují dokonce ekonomové, kteří s nelibostí přihlížejí na současnou měnovou politiku centrálních bank a volají po zavedení celosvětového zlatého standardu. Zlatý standard však fungoval nedávno a to od skončení druhé světové války zavedením Brettonwoodského měnového systému. V roce 1971 však byl zrušen.

Důvod byl prostý: Američané, kteří se zaručili  směňovat dolary za zlato, nebyli schopni své závazky plnit, jelikož výše závazků byla vyšší než objem zlata v trezorech. Tip: Spojené státy dvakrát zbankrotovaly. Stane se to potřetí?

Zajímavý je také pohled některých analytiků, podle kterých není možná návrat zlatého standardu. Podle nich by muselo zlato stát i více než 15 000 dolarů za unci, aby pokrylo veškeré peníze ve světové ekonomice. Z tohoto důvodu lze tvrdit, že zlato bude nejspíše nadále sloužit jako vhodný uchovatel hodnot. Inflace držitele tohoto kovu trápit příliš nemusí.

Jak na fyzické vlastnictví zlata?

Způsobů jak vlastnit zlato je několik. Můžete nakupovat zlato fyzicky (mince, slitky, cihly),  akcie těžebních společností nebo certifikáty. Zatímco u certifikátů však musíte důvěřovat vydavateli a u akcií těžebních společností se orientovat v účetních výkazech, tak držení fyzického zlata přináší řadu výhod: zlato máte na očích stejně jako vlastníte určitou fyzickou hodnotu. Za investiční zlato také nemusíte platit základní daň z přidané hodnoty. U stříbra či jiného kovu však DPH platit musíte.

Jak tedy správně nakoupit zlato a nenechat se nachytat? Zde je několik základních rad: 

skoleni_27_5

  • Zajímejte se o ukazatel premium -  Za současné ceny investor zlato nenakoupí. Vždy zaplatí takzvanou hodnotou premium, která je vyjádřením nákladů distributora či bank. Tento se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 2 do 80 %. Čím je premium nižší, tím se koupě zlata vyplatí více.
  • Čím více zlata, tím lepší cena – Obecně by mělo platit, že čím nakupujete zlata více, tím bude ukazatel premium nižší.
  • Raději slitky než mince – Cena u slitků je ve většině případů výhodnější, premium je zde výrazně nižší. Mince, které jsou však vydávány v omezených sériích pro určitou příležitost, však můžou plnit funkci sběratelskou a estetickou.
  • Zajímejte se o obchodníka – Trh se zlatem je velice jednoduchým terčem pro nejrůznější podvodníky. Často se do zlata přidávají levnější kovy nebo nedojde vůbec k jeho dodání po zaplacení předem. Prověřte si dostatečně obchodníka, zdali o sobě zveřejňuje pravdivé informace. Zjistěte především, zdali odpovídají údaje v obchodním rejstříku (www.justice.cz) nebo v živnostenském rejstříku (rzp.mpo.cz) a podívejte se také po referencích.

Kupovat historické mince?

Lze také najít i historické mince z nejrůznějších období. Zde samozřejmě záleží na stavu mince a její historické hodnotě. Pokud nemáte k minci nějaký emoční vztah (zajímá vás například období římského císařství a proto z tohoto období také nakupujete mince) pak věnovat se nákupům historických mincí k investičním účelům je velmi náročné a pokud skutečně nejste ochotni tomu věnovat desítky či stovky hodin pečlivého studia a analyzování, pak se do toho raději nepouštějte.


Zdroj: romanemperors.com

Zlatá mince Julius Caesar

Pozor na rizika

Na druhé straně se však uvádí, že fyzicky vlastněné zlato má nižší likviditu (schopnost majetku přeměnit se v peníze) a pokud nejste znalí v obchodování se zlatem, pak nejspíše zlato prodáte za nižší premium, než za jakou jste ho nakoupili. Je také nutné akceptovat na nejrůznější bezpečnostní rizika. A pokud je chcete snížit, pak si připlatíte.

Doporučuje se proto ukládat zlato především v bankovních schránkách, které je dobré si pro jistotu ještě pojistit. I v tomto případě existuje mizivá, byť teoretická šance, že se ke svému zlatu nedostanete. Obsah bankovních schránek, na rozdíl od bankovních vkladů, není nijak krytý z Fondu pojištění vkladů. Čtěte více: Mám bankovní schránku a banka zkrachovala. Co mám dělat? 

Anketa

Je zlato momentálně vhodnou investicí?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).