Hlavní navigace

Jak síla masy lidí pohání kapitálové trhy?

4. 11. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Psychologie a behaviorální finance mohou ovlivňovat naše investiční rozhodnutí, pokud svým přemýšlením spadneme do davového šílenství, které nemá racionální základ.

Neustálý denní boj na akciovém trhu mezi býky a medvědy je tím, co pohání trhy k růstu nebo vyvolává tržní poklesy. Bez ohledu na styl analýzy nebo systém používaný obchodníky (tradery) je jejich hlavním cílem pochopit, jakou míru kontroly trhu drží býci nebo medvědi v daném okamžiku, a predikovat, kdo bude držet tuto sílu v blízké budoucnosti. Bohužel se často dostane do cesty přirozená touha obchodníků následovat davy, která jim znemožní toto vidět jasně a zřetelně. V tomto článku se podíváme na to, jak psychologie a behaviorální finance pohání býčí a medvědí trhy.

Síla emocí

Jeden způsob, jak lze nahlížet na trh, je situace v podobě zmateného davu jednotlivců. Jejich jediným společným cílem je zjistit, jaká bude budoucí nálada trhu, díky čemuž budou moci nyní učinit správné obchodní rozhodnutí. Nicméně je důležité si uvědomit, že se dav skládá z různých jednotlivců a každý z nich je náchylný k soutěžení a protichůdným emocím. Optimismus a pesimismus, naděje a strach – všechny tyto emoce mohou existovat u jednoho investora v různých obdobích nebo u více investorů či skupin ve stejný čas. V každém obchodním rozhodnutí je hlavním cílem dát smysl tomuto návalu emocí, čímž se hodnotí psychologie tržního davu.

Přetrvávající býčí trh v nějaké komoditě, měně nebo akcii vede veřejnost k přesvědčení, že tento trend již nemůže skončit. Takové optimistické myšlení vede veřejnost k tomu, že sebe žene do získání objektu této mánie, takže přes sebe lidé „padají“ jen proto, aby nakrmili tento „oheň“. Nakonec vzroste u investorů strach, protože si začnou myslet, že trh není tak silný, jak původně předpokládali. Nevyhnutelně dojde ke kolapsu trhu, když se strach převtělí do prodejní paniky, což vytváří bludnou spirálu, která dostává trh do bodu nižšího, než když mánie začala. Z tohoto bodu budou pravděpodobně potřeba roky, aby došlo k návratu zpět.

Podstata davů

Klíč k takovému rozšířenému jevu leží v podstatě davu. Je to způsob, kterým může být skupina obvykle klidných a racionálních jednotlivců uchvácena po stránce emocí, když zjistí, že se jejich vrstevníci chovají určitým univerzálním stylem. Ti, kteří studují lidské chovaní, opakovaně zjistili, že strach z promarnění příležitosti na realizování zisku je větším stimulem, než jakým je strach ze ztráty celoživotních úspor. Na základní úrovni se zdá, že strach z vynechání nebo selhání, když se našim přátelům, příbuzným či sousedům velmi daří, pohání drtivou sílu davu.

Další motivační silou skrytou za chováním davu je naše tendence pro hledání vedení v podobě rovnováhy názoru davu (protože si myslíme, že většina musí mít pravdu) nebo v podobě pár klíčových jednotlivců, u kterých se zdá, že pohánějí chování davu na základě jejich zázračné schopnosti predikovat budoucnost. V dobách nejistoty (a co je více nejisté než množství možností, kterým čelíme v tradingovém „vesmíru“) hledáme silné vůdce, aby vedli naše chování a poskytli nám příklady, které následovat. Zdánlivě vševědoucí tržní guru je ale jen jedním příkladem typu jednotlivce, který vzbuzuje zdání, že je vůdcem davu, i když se ve skutečnosti zpravidla jako první zhroutí, když se negativní dopad mánie přižene na trhy.

Volby, volby, volby

Vzhledem k drtivé síle davu a tendenci trendů pokračovat po delší dobu na základě této síly čelí racionální individuální obchodník hádance: bude následovat sílu zuřícího davu, nebo zaútočí vzpurně s předpokladem, že jeho individuální dobře analyzovaná rozhodnutí zvítězí nad okolním šílenstvím? Řešení tohoto problému je vlastně docela jednoduché: následujme dav, když jeho názor „tančí“ ruku v ruce s naší analýzou, a snižme ztráty a dostaňme se z trhu, když se dav obrátí proti nám. Obě možnosti představují svým způsobem jedinečné výzvy.

Rizika následování davu

Klíčem k dlouhodobému úspěchu při obchodování je vytvoření individuálního a nezávislého systému, který vykazuje pozitivní vlastnosti, které jsou implementovány: stále se učící, bez emocí, racionální analýza a vysoká disciplinovanost. Volba bude záviset na unikátním zájmu každého obchodníka v oblasti grafů a technické analýzy. Pokud tržní realita „tančí“ s principy systému obchodníka, je úspěšná a profitabilní kariéra zrozena (alespoň na chvíli).

Takže ideální situace pro jakéhokoliv obchodníka je ta krásná pozice, která se objeví, když se tržní dav a námi vybraný systém analýzy spojí, aby vytvořily zisk. Tomu je tak v případě, když se u veřejnosti zdá, že potvrzuje náš systém analýzy, a je velmi pravděpodobné, že vyděláme hodně v krátkém časovém období. Přesto je to také nejvíce potenciálně zničující situace ve střednědobém a dlouhodobém horizontu, protože jednotlivý obchodník může být ukolébán falešným pocitem bezpečí, když je jeho analýza potvrzena. Obchodník je pak nenápadně a nezvratně vtahován do davu, protože se odvrací z cesty od vlastního systému a nechává stále větší váhu svého přemýšlení na rozhodování jiných, což nemusí být ta nejlepší cesta.

Nevyhnutelně se objeví období, kdy se bude chování davu odchylovat od směru navrženým obchodníkovým analytickým systémem, a to je přesně čas, kdy musí obchodník začít brzdit a případně prodávat. Toto je také nejtěžší období pro exit z vítězných pozic, protože je velmi jednoduché se nechat přesvědčit různými signály, že by měl obchodník ještě chvíli vytrvat a získat trochu dalšího zisku. Jak je tomu vždycky, odchýlení se od vlastního systému může být plodné po nějaký čas, ale v dlouhodobém horizontu je vždy individuální, disciplinovaný a analytický přístup tím, který vyhraje nad slepým následováním lidí kolem nás.

skoleni_29_6

Nezapomínejme, že pocit spojený s tím, že nám chybí spolehlivá příležitost pro zisk, je psychologicky nejvíce náročnou a nebezpečnou situací, které budeme pravděpodobně někdy čelit v naší obchodní kariéře. Ve skutečnosti je pocit z promarněných příležitostí mnohem více zatěžující ve srovnání s realizací ztrát. Je to nevyhnutelná eventualita, když se odchýlíme od námi zvolené cesty. Toto je možná nejvýznamnější paradox tradingu, kdy jsou vrozený lidský instinkt a touha po zapadnutí v davu situací, která vedla mnoho individuálních obchodníků k finančnímu krachu. Nikdy nebojujme proti síle davu, ale buďme si vědomi toho, jak se naše individuální rozhodnutí vztahují k síle lidí v našem okolí, kteří nás mohou ovlivnit.

Volná inspirace originálním článkem Jasona Van Bergena na Investopedii.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).