Hlavní navigace

Jak si vysvětlit pozitivní listopadová čísla o nezaměstnanosti??

8. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Listopad je tradičně měsícem, kdy nezaměstnanost mírně roste, což souvisí zejména s ukončováním sezonních prací. Ten letošní však byl výjimkou.

Na jedné straně je od začátku letošního roku patrný pozitivní trend na pracovním trhu, kdy vznikají nová pracovní místa a roste i počet volných pracovních míst. Na straně druhé byl letošní listopad teplotně nadprůměrný, což se kladně odrazilo na prodloužení prací sezonního charakteru.

Listopad je tradičně měsícem, kdy nezaměstnanost mírně roste, což souvisí zejména s ukončováním sezonních prací. Ten letošní však byl v tomto směru výjimkou, když podíl nezaměstnaných osob zůstal na říjnových 7,1 %. V absolutních číslech bylo na konci listopadu nezaměstnaných 517,5 tis., což bylo o více jak 2 tis. méně než na konci října. Navíc zde máme pokračující růst nabízených volných pracovních míst – v listopadu přes 59,4 tis. oproti loňským 37,5 tis. a díky tomu i výrazně nižší poměr počtu uchazečů na jedno volné pracovní místo na necelých devět osob.

Jak si vysvětlit pozitivní listopadová čísla? Na jedné straně je od začátku letošního roku patrný pozitivní trend na pracovním trhu, kdy vznikají nová pracovní místa a roste i počet volných pracovních míst. Na straně druhé byl letošní listopad teplotně nadprůměrný, což se kladně odrazilo na prodloužení prací sezonního charakteru.

Nadcházející měsíce přinesou díky negativní sezónnosti tradiční růst nezaměstnanosti, avšak meziroční čísla budou v nadcházejících zimních měsících výrazně lepší. V lednu příštího roku se tak počet uchazečů o práci bude pohybovat kolem 580 tisíc. Na výraznější pokles podílu nezaměstnaných osob pod sedmiprocentní hranici si tak budeme muset počkat až do jara 2015.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti AKCENTA a.s.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).