Hlavní navigace

Jak si vedou maloobchodní tržby v ČR?

Jan Šedina

Maloobchodní tržby vzrostly v ČR v prosinci o 5,2% meziročně, o něco méně než se čekalo, i tak se ale stále jedná o solidní výsledek.

Doba čtení: 2 minuty

Maloobchodní tržby vzrostly v ČR v prosinci o 5,2% meziročně, o něco méně než se čekalo, i tak se ale stále jedná o solidní výsledek. Lidé začali více utrácet. Zvýšila se důvěra domácností, respektive došlo k její normalizaci z velmi nízkých úrovní z loňského roku. Důvěře pomohlo oživení v průmyslu, což uklidňuje zaměstnance. Rovněž se vytratila rétorika vlády, že je potřeba šetřit. K vyšším tržbám pomohly i intervence. Lidé se samozřejmě snaží nakoupit zboží dříve, než do cen prosákne slabší koruna. Oslabení koruny o 7–8% a očekávané zdražení o toto procento je dostatečnou motivací uspíšit nákupy. A je to vidět především na velkých položkách. Například na prodejích aut. Ty meziročně vzrostly o více než 17%.

Polská centrální banka po svém včerejším zasedání ponechala základní úrokové sazby beze změny (2,5%). Nejedná se o žádné překvapení. Na základě dosavadních vyjádření členů bankovní rady v současné době panuje konsenzus, že sazby by měly zůstat stabilní minimálně do poloviny letošního roku. Polská ekonomika v roce 2013 vzrostla o solidních 1,6%, letos se navíc čeká další akcelerace (3,1%). Co však odrazuje centrální bankéře od myšlenek na možné zvýšení sazeb je přetrvávající nízká inflace (0,7% v prosinci). Právě inflační výhled bude dle guvernéra Belky tím top indikátorem, který bude mít vliv na rozhodování o možném zahájení zvyšování úrokových sazeb.  V americké ekonomice bylo podle agentury ADP v lednu v soukromém sektoru vytvořeno 175 tisíc nových pracovních míst. Ačkoliv se jedná ve srovnání s odhady (185 tis.) o mírně nižší číslo, s ohledem na nedávné nepříliš povzbudivé zprávy z amerického výrobního sektoru (propad ISM) přináší na trhy i tak uklidnění.

dan_z_prijmu

Lepší než očekávaný výsledek navíc zaznamenal index ISM ve službách, který za leden stoupl na 54 bodů (odhad 53,8) oproti 53 vykázaným v prosinci, V rámci struktury pozitivně překvapil především subindex zaměstnanosti, který dosáhl na nejvyšší metu od listopadu roku 2010. Předběžná data z amerického trhu práce tak ukazují na jeho pokračující stabilizaci. Lze proto očekávát, že FED prozatím nebude měnit stávající jízdní řád pro ukončování kvantitativního uvolňování (aktuálně se počítá s ukončením ve čtvrtém čtvrtletí 2014). Ortodoxní jestřáb Plosser se sice včera nechal slyšet, že by s ohledem na předpokládaný brzký pokles US míry nezaměstnanosti k 6,5 procentům (hranice, nad kterou FED nehodlá zvyšovat úrokové sazby, aktuální míra nezaměstnanosti je 6,7 %) rád ukončil kvantitavní uvolňování ještě v první polovině letošního roku. Většina členů rady guvernérů včetně šéfky Janet Yellenové se však hlásí k zachování současného stavu (ukončení QE ve 4. čtvrtletí).

Po dnešním zasedání bankovní rady ČNB se nečeká žádná změna v nastavení měnové politiky. Dnešní mítink bude poslední pro Evu Zamrazilovou, které koncem února vyprší mandát. Jejím nástupcem prezident Zeman ve středu jmenoval Jiřího Rusnoka.

Našli jste v článku chybu?