Hlavní navigace

Jak si vedou maloobchodní tržby v ČR?

6. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Maloobchodní tržby vzrostly v ČR v prosinci o 5,2% meziročně, o něco méně než se čekalo, i tak se ale stále jedná o solidní výsledek.

Maloobchodní tržby vzrostly v ČR v prosinci o 5,2% meziročně, o něco méně než se čekalo, i tak se ale stále jedná o solidní výsledek. Lidé začali více utrácet. Zvýšila se důvěra domácností, respektive došlo k její normalizaci z velmi nízkých úrovní z loňského roku. Důvěře pomohlo oživení v průmyslu, což uklidňuje zaměstnance. Rovněž se vytratila rétorika vlády, že je potřeba šetřit. K vyšším tržbám pomohly i intervence. Lidé se samozřejmě snaží nakoupit zboží dříve, než do cen prosákne slabší koruna. Oslabení koruny o 7–8% a očekávané zdražení o toto procento je dostatečnou motivací uspíšit nákupy. A je to vidět především na velkých položkách. Například na prodejích aut. Ty meziročně vzrostly o více než 17%.

Polská centrální banka po svém včerejším zasedání ponechala základní úrokové sazby beze změny (2,5%). Nejedná se o žádné překvapení. Na základě dosavadních vyjádření členů bankovní rady v současné době panuje konsenzus, že sazby by měly zůstat stabilní minimálně do poloviny letošního roku. Polská ekonomika v roce 2013 vzrostla o solidních 1,6%, letos se navíc čeká další akcelerace (3,1%). Co však odrazuje centrální bankéře od myšlenek na možné zvýšení sazeb je přetrvávající nízká inflace (0,7% v prosinci). Právě inflační výhled bude dle guvernéra Belky tím top indikátorem, který bude mít vliv na rozhodování o možném zahájení zvyšování úrokových sazeb.  V americké ekonomice bylo podle agentury ADP v lednu v soukromém sektoru vytvořeno 175 tisíc nových pracovních míst. Ačkoliv se jedná ve srovnání s odhady (185 tis.) o mírně nižší číslo, s ohledem na nedávné nepříliš povzbudivé zprávy z amerického výrobního sektoru (propad ISM) přináší na trhy i tak uklidnění.

dan_z_prijmu

Lepší než očekávaný výsledek navíc zaznamenal index ISM ve službách, který za leden stoupl na 54 bodů (odhad 53,8) oproti 53 vykázaným v prosinci, V rámci struktury pozitivně překvapil především subindex zaměstnanosti, který dosáhl na nejvyšší metu od listopadu roku 2010. Předběžná data z amerického trhu práce tak ukazují na jeho pokračující stabilizaci. Lze proto očekávát, že FED prozatím nebude měnit stávající jízdní řád pro ukončování kvantitativního uvolňování (aktuálně se počítá s ukončením ve čtvrtém čtvrtletí 2014). Ortodoxní jestřáb Plosser se sice včera nechal slyšet, že by s ohledem na předpokládaný brzký pokles US míry nezaměstnanosti k 6,5 procentům (hranice, nad kterou FED nehodlá zvyšovat úrokové sazby, aktuální míra nezaměstnanosti je 6,7 %) rád ukončil kvantitavní uvolňování ještě v první polovině letošního roku. Většina členů rady guvernérů včetně šéfky Janet Yellenové se však hlásí k zachování současného stavu (ukončení QE ve 4. čtvrtletí).

Po dnešním zasedání bankovní rady ČNB se nečeká žádná změna v nastavení měnové politiky. Dnešní mítink bude poslední pro Evu Zamrazilovou, které koncem února vyprší mandát. Jejím nástupcem prezident Zeman ve středu jmenoval Jiřího Rusnoka.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik České spořitelny

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).