Hlavní navigace

Jak si vedou české akcie a celá ekonomika?

12. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Přečtěte si ranní komentář k trhu od Davida Nového a Milana Vaníčka z J&T Banky.

Index PX:  997 bodů (+0.6% d/d); objem: 1 062 mil. Kč

Komentář k trhu

Pražská burza a stejně tak evropské trhy reagovaly vlažně na informaci o počtu zapojených soukromých věřitelů do směny řeckých dluhopisů a většinu dne se pohybovaly kolem nuly. Agentura Fitch snížila rating Řecka do pásma D (doplnila S&P a Moody´s) a Euro reagovalo celý den propadem vůči dolaru.

Ten také podpořila nečekaně silná data z amerického trhu práce, která na krátko oživila i evropské trhy. Investoři se však stále v pátečním obchodování nedozvěděli, zda dojde ke spuštění CDS kontraktů (instrumentů sloužícím k pojištění proti bankrotu).

Pražská burza uzavřela růstem o 0,1 %. Prodejní tlak byl v průběhu obchodování cítit na ČEZu, ten se tak ponořil pod hladinu 800 Kč a vrátil se zpět až v uzavřené aukci (+0,7 %, 806,9 Kč). Erste Group oslabila z úvodních 474 Kč na 465 Kč (+0,6 %), Komerční banka z 3818 Kč na 3745 Kč. Finanční ředitel NWR uvedl v rozhovoru, že spolupráce by s JSW by pro společnost byla přínosná, nicméně ji v nejbližší době brání několik skutečností, NWR uzavřelo slabší o 0,4 % na 146 Kč. Zajímaví ceny zůstávají také na Telefonice (495 Kč).

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

ČEZ plánuje výstavbu horkovodu a dodávky tepla z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Nyní probíhají jednání o dodávkách tepla s potenciálním odběratelem. Horkovod by měl být dlouhý 25km, společnost by do něj měla investovat 1,5 mld. Kč a teplo by mohl dodávat v roce 2015. Spolu s plánem dodávat teplo z Temelína do Budějovic by mohl ČEZ podobně dodávat teplo z Dukovan do Brna. Zprávu hodnotíme neutrálně.

NWR: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 234 Kč

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek uvedl v rozhovoru, že fúze NWR a polské JSW by dával obrovský strategický smysl, ale že není v dohledné době možná. NWR neplánuje mimořádnou dividendu a potvrzuje dividendový výplatní poměr 50 %. NWR neplánuje odchod z BCPP. Rozhovor byl zveřejněn v pátek během obchodní seance, neočekáváme dopad na dnešní obchodování.

HDP – 4Q /11

Česká ekonomika v 4Q 2011 poklesla o 0,1 % q/q a meziroční růstu zpomalil na 0,6 % (1,3% v 3Q), statistický úřad mírně zlepšil svoje předběžné odhady (-0,3 % q/q; 0,5 % r/r) zveřejněné 15. února. Struktura růstu žádné výrazné překvapení nepřinesla. Jediným zdrojem celkového růstu byl zahraniční obchod (příspěvek k meziročnímu růstu 2,3 procentního bodu), naopak propad domácí poptávky u všech složek (domácnosti, vláda, investice, zásoby) v souhrnu snížil růst HDP o 1,7 procentního bodu.

Slabá stále zůstává spotřeba domácností (0,0% q/q; –0,7% r/r) a fiskální škrty dál utahují výdaje vlády (-1,7% r/r). Opatrnost se projevuje i v podnikovém sektoru a celkové investice klesly o 4,0% kvůli propadu zásob, ale výrazně klesly i fixní investice (-1,1% q/q; –1,7% r/r).  Za celý rok 2011 česká ekonomika vzrostla o 1,7% (2,6% v roce 2010).

V letošním roce celkový výsledek české ekonomiky čekáváme mírně negativní (-0,4%), ovšem poslední údaje (zahraniční obchod) ukazují směrem k stagnaci, či kladné nule.

Inflace – únor

Inflace v únoru podle očekávání zrychlila na 3,7% z 3,5% v lednu, což je nejvyšší hodnota od listopadu 2008. Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,2%. Polovinu tohoto nárůstu tvořilo další zvýšení cen potravin (0,3% m/m), kdy rostly ceny zeleniny a vajec. Pokračoval pátý měsíc v řadě růstu pohonných hmot (1,3% m/m). Vedle toho sezónním faktorem se stalo zvýšení dovolených (1,5%) s vrcholem zimní sezóny. Ve struktuře celková meziroční inflace je tvořena 3 položkami  – ceny energií u bydlení (příspěvek 1,6 p.b.),dražší potraviny (1,1 p.b.) a růst cen pohonných hmot (0,4 p.b.). Jinými slovy velkou roli hrají administrativní úpravy a ceny komodit, a proto i vyšší úroveň celkové inflace nepovede ČNB k reakci a nadále očekáváme, že úrokové sazby zůstanou celý rok beze změny.  Celoroční průměrná inflace by letos měla dosáhnout 3,6%.

Výsledky jsou zatím pro měnovou politiku neutrální, kdy českou ekonomiku brzdí slábnoucí domácí poptávka a proto inflace přes 3% zatím nedávají ČNB důvody k reakci. Nadále očekáváme, že ČNB ponechá úrokové beze změny během celého roku.

skoleni_29_6

Komentář k americkému trhu

Trhy den začínaly na nule a po dobrých datech z trhu práce, kdy opět vzrostla tvorba nových pracovních míst (očekávání 210 a výsledek 227tis.), se vydaly vzhůru. Důležitá byla také opět vylepšená revize za předchozí období z 243 na 284tis. nových pracovních míst. Celý obchodní den se také nesl v duchu očekávání rozhodnutí ISDA, zda-li výměna řeckých dluhopisů je nebo není kreditní událost. Rozhodnutí,  které mělo být učiněno již ve 14:00, padlo až po 21:00 a bylo kladné. Ano, řecká výměna dluhopisů je kreditní událostí a spouští se systém CDS.

Reakce trhů ovšem byla velmi malá, na měnách nulová, akcie lehce poklesly, což indikuje, že tato událost již byla zaceněna. Z indexu S&P 500 se nedařilo pouze segmentu oil&gas, růst vedly finance. Významně rostl +18% producent a zpracovatel vzácných kovů Molycorp, který provedl akvizici společnosti Neo material, producenta a zpracovatele ultra vzácných kovů s přístupem na čínský trh. Index Dow Jones se v závěru obchodování zlomil a zavíral lehce nad nulou +0,1 %  na 12 922 bodech, S&P 500 udržel alespoň část svých zisků, které investoři zavírali před víkendem a skončil +0,4 % na 1370,9 a Nasdaq nejlépe z indexů +0,6 na 2988,3.

  Milan VaníčekŘeditel odboru analýz finančního trhu David Nový

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).