Hlavní navigace

Jak si vedou akcie na burze po reportu výsledků hospodaření?

30. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak jsou na tom akcie velkých společností po ohlášení jejich výsledků hospodaření?

Ani včerejší den nepřinesl žádné velké vzrušení do ospalého obchodování konce prázdnin. Všechny hlavní akciové indexy v Evropě i USA se oproti předchozímu dni pohnuly jen nepatrně: německý DAX +0,1%, S&P 500 taktéž, mírné poklesy byly k vidění na trzích ve Francii či Velké Británii. Jak jsme psali včera, trhy vyčkávají na zítřejší projev šéfa Fedu v Jackson Hole a na důležité akce, které jsou naplánované na první polovinu září v Evropě. US trhy z letargie nevytrhla ani béžová kniha o ekonomice, která ukázala na pokračující velmi mírný hospodářský růst ve většině distriktů Fedu.

skoleni_20_9

AAA Auto včera po uzavření burzy reportovala výsledky za 1H2012. Výnosy se zvýšily na 164,5 mil. EUR, což bylo na úrovni námi odhadovaných 165,3 mil. EUR. Na meziročním nárůstu tržeb se podepsal jednak nárůst objemu prodaných vozů o 16,2 % na 25,8 tis. ks a jednak i meziroční nárůst průměrné prodejní ceny vozu o 5,6 % na 10,5 tis. EUR. Kvůli růstu marží způsobenému vyšší penetrací finančních služeb i zaměřením se na prodej dražších vozů silně vzrostl i dosažený hrubý zisk, a to na 43,6 mil. EUR vs. náš odhad 44 mil. EUR. Ač i tato úroveň výsledků svědčí o velmi dobrém prvním pololetí letošního roku, byla námi silná čísla očekávána a pravé pozitivní překvapení tak přišlo až na úrovni provozních nákladů. Ty se vedení společnosti podařilo udržet pod kontrolou více, než jsme předpokládali a EBITDA tak překonala naše očekávání o takřka 1 mil. EUR. Dalším mírně pozitivn m faktorem působícím na úrovně EBIT a čistý zisk byly mírně nižší než námi očekávané odpisy a mírnější efektivní daň. Celkově tak hodnotíme výsledky pozitivně. (Jiří Šimara)

Pegas Nonwovens reportoval své výsledky dnes ráno. Konsolidované výnosy za 1H2012 předvedly 11,7% meziroční nárůst na 92,3 mil. EUR a mírně tak překonaly náš (90 mil. EUR) i tržní odhad (90,8 mil. EUR). Tento nárůst byl způsoben zvýšenou produkcí díky nové výrobní lince uvedené do provozu ve druhém pololetí roku 2011. I na úrovni EBITDA vidíme silnější meziroční nárůst (o 15 % na 17,6 mil. EUR), který je rovněž způsoben zvýšením výroby kvůli rozšíření kapacit. Tato úroveň nás (odhad 17 mil. EUR) ani trh také nepřekvapuje (odhad 17,5 mil. EUR). EBIT již tak silné růsty nepředvedl (o 3,4 % na 11,4 mil. EUR) kvůli navýšení objemu odpisů způsobeném zařazením nové linky do užívání. Hlavní prov ozní ukazatele tak kvůli absenci jakéhokoliv překvapení lze hodnotit jako neutrální. Na čistém zisku se ve 2Q negativně podepsaly vysoké nerealizované kurzové ztráty (3,8 mil. EUR vs. náš odhad 4,2 mil. EUR) a také úrokové náklady (1,3 mil. EUR vs. náš odhad 1,1 mil. EUR). Čistý zisk se tak za 2Q meziročně propadl o 90 % na 0,4 mil. EUR, resp. o 15,5 % za 1H na 9,1 mil. EUR. Trh přitom očekával za druhý kvartál mírnou ztrátu 0,3 mil. EUR (náš odhad byl zisk 0,3 mil. EUR), resp. 8,4 mil. čistý zisk za 2H (náš odhad 9 mil. EUR). Vedení společnosti potvrzuje své celoroční výhledy a ubezpečuje o hladkém průběhu stavebních prací na egyptském závodě. Výsledky hodnotíme jako neutrální. (Jiří Šimara)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).