Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Jak si přivydělat brigádou, když jste na Úřadu práce? od NEZAMĚSTNANÝ - Je to ještě v této dekádě, kdy jsem...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 7. 2016 8:35

  NEZAMĚSTNANÝ (neregistrovaný) ---.jhcomp.cz

  Je to ještě v této dekádě, kdy jsem si k evidenci na pracáku přivydělal něco málo přes dva tisíce čistého, ale protože jsem si prý v hrubém vydělal více, než polovinu minimální mzdy, tak mě z pracáku vyřadily. Paní mi řekla, že s tímto výdělkem jsem finančně zajištěný. Byl to můj jediný příjem.

 • 15. 7. 2016 11:49

  ViR

  Hmm. Pokud to je tak jak píšete, tak to jste Vy, zaměstnavatel, nebo oba rukou společnou a nerozdílnou, udělali něco hodně špatně :-\. Pominu-li nedodržení pravidel, jako je nanahlášení přivýdělku a pod., pak z důvodů nadlimitního příjmu může ÚP někoho vyřadit jen tehdy, pokud evidovaný člověk v jednom měsíci (v r. 2016) vydělá více než 4950 Kč HRUBÉHO. Pokud je pod tímto maximem, je více možností. Pracuje-li takový člověk na DPP, nahlásí-li zaměstnavateli, že je v evidenci ÚP, že jde o jeho jediný příjem, a podepíše-li u něj "prohlášení o zdanitelných příjmech", neplatí zdravotní ani sociální pojištění a ani daň z příjmu. Takže jeho hrubá mzda = čistá mzda, a při povoleném maximu dostane až 4950 Kč. Pokud by pracoval na zkrácený úvazek v řádném pracovním poměru či na DPČ, a opět vše správně zaměstnavateli nahlásil, pak při hrubém výdělku 4950 Kč dostane 4406 Kč čisté mzdy, protože odvádí z vydělané částky zdravotní a sociální pojištění, ale neplatí žádnou daň. Jistou výhodou pro dlouhodobě nezaměstnaného může být, že díky odvádění soc. pojistného se mu taková práce počítá do doby pojištění pro důchod. Pokud ovšem pracovník zaměstnavateli sdělí, že jde o jeho jediný zdroj příjmu ale nikoli to, že je v evidenci ÚP a že za něj zdravotní pojištění platí i stát, a současně se nedohodne na podepsání "prohlášení", tak je zaměstnavatel povinen mu strhnout 669 Kč doplatek na zdravotní pojištění do zákonného minima (neb neví že za něj něco platí ten stát) a také 1005 Kč zálohy na daň z příjmu (tu lze, pravda, při ročním vyúčtování vrátit). A v takovém případě je rázem čistá mzda pouze 2732 Kč. Problém samozřejmě nastane, jestliže si v takovém případě zaměstnanec vydělá i je o korunu více, tedy 4951 Kč a více hrubé mzdy, neb v takovém případě (při čistém výdělku pouhých 2733 Kč!) je ÚP povinen jej vyřadit z evidence. Jinak při tak nízkých příjmech, nežijete-li ve společné domácnosti s dalšími osobami, které mají příjem dostatečný, budete mít celkem jistě nárok na některé sociální dávky. A tedy budete mít součet všech čistých příjmů poněkud vyšší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).