Rejstřík vyloučených osob z účasti na hazardní hře (RVO) spustilo Ministerstvo financí před 5 lety. Jde o neveřejný seznam, který má zamezit negativním následkům hraní hazardních her. Nyní je na něm zapsaných 219 402 osob.
Na Rejstřík vyloučených osob vás můžou zapsat úřady, o zápis ale může hráč požádat i sám. Z vlastní vůle je aktuálně v RVO 33 988 osob.
Jak Rejstřík vyloučených osob funguje?
Rejstřík vyloučených osob je informační systém veřejné správy, díky kterému lze fyzické osoby preventivně vyloučit z hraní hazardních her. Pokud se v něm vaše jméno objeví, znamená to, že žádný z vymezeného okruhu provozovatelů – pokud dodržuje zákon o hazardních hrách – vás nesmí nechat hrát.
Zákaz se týká hazardních her, které se neobejdou bez povinné registrace, ověření vašeho věku a totožnosti. Typicky: kurzové sázky, hazardní hry provozované na internetu, herny a kasina. Pokud provozovatel zjistí, že jste na RVO vedení, měl by vám odmítnout vstup či založení uživatelského konta. Jestliže už uživatelské konto máte, provozovatel stopne možnost vkládat na něj peníze, stejně tak nebudete smět vkládat sázky do hry.
Ověření, i v případě heren či kasin, probíhá online. Neměli byste tedy mít možnost zahrát si ani na chvíli.
Rejstřík vyloučených osob se naopak nijak nevztahuje na tombolu, turnaje malého rozsahu (např. karetní hry) či loterie (číselné, peněžité, věcné ani okamžité), pokud se neprovozují prostřednictvím internetu.
Bilionový hazard
Češi loni do hazardu vložili 980 mld. Kč, objem vyplacených výher činil 917 mld. Kč. Stát tak na dani z hazardních her vybral 21,4 mld. Kč.
Největší objem vkladů – 774 mld. Kč – přitom připadl na technickou hru, tedy nejrůznější fyzické a internetové herní automaty. Následovaly kurzové sázky, do kterých hráči vložili 145 mld. Kč.
Kdo má do Rejstříku přístup?
Přístup do RVO má pouze Ministerstvo financí, které ho zároveň spravuje, celní správa a provozovatelé hazardu. I jim se ale vaše údaje zobrazí jen v omezené míře, s ohledem na oprávnění, které jim přiznává zákon.
Žádná soukromá instituce, například banka či váš zaměstnavatel, se o vašem zápisu v rejstříku dozvědět nemůže.
Jak požádat o zápis?
Národní linka pro odvykání hraní: 800 350 000, pondělí až pátek 10–18 hodin
Linka pomoci pro hráče a jejich blízké: +420 777 477 877, funguje 24 hodin 7 dní v týdnu
Online poradna Naberte kurz: pomocí e-mailu, Messengeru, Skypu nebo chatu na www.nabertekurz.cz, denně 8–22 hodin
Zdroj: Ministerstvo financí
Pro zapsání do Rejstříku vyloučených osob z vlastní vůle lze využít dvě možnosti: podat žádost na Ministerstvo financí, nebo se nechat zapsat prostřednictvím provozovatele hazardní hry přes vaše uživatelské konto.
V prvním případě je nutné vyplnit online formulář na webu Ministerstva financí. Formulář slouží pouze k vyplnění žádosti. Následně je třeba si jej nechat vygenerovat a odeslat datovou schránkou fyzické osoby (nikoli podnikající fyzické osoby), e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem, poštou nebo osobně.
Kdo zvolí odeslání poštou nebo osobní podání, bude si muset nechat žádost úředně ověřit – například na některém z kontaktních míst Czech POINTu.
Počítejte také s tím, že ministerstvo vás do rejstříku zapíše, jakmile odešlete žádost a příslušný pracovník se k ní dostane. To mimo jiné znamená, že v žádosti nelze určit, že chcete zápis provést například od začátku příštího měsíce.
Panic button – zákaz na 48 hodin
Zápis do Rejstříku vyloučených osob z účasti na hazardní hře se většinou neděje okamžitě. Pokud byste potřebovali stopnout hraní neprodleně, můžete využít takzvaný Panic button – nouzové tlačítko pro zablokování dalšího hraní. Následně dojde k vašemu vyloučení z hazardních her v kasinech, hernách u sázkových kanceláří i z online hazardních her na 48 hodin. Lhůta nelze nijak zkrátit. Po jejím vypršení se zákaz automaticky vymaže.
Panic button lze využít opakovaně.
Současně platí, že o zapsání do rejstříku smí vždy žádat pouze osoba, které se problém s hraním hazardních her týká. Rodina ani blízké osoby o zapsání hráče na RVO žádat nemohou.
O zápis do Registru vyloučených osob můžete žádat také u provozovatelů hazardních her. Tedy přímo v kasinu, herně nebo po přihlášení do vašeho online hráčského účtu. Ministerstvo financí radí zadávat při žádosti u provozovatele e-mail, aby vám následně mohlo zaslat informaci o provedení zápisu.
Lze se nechat z Rejstříku vyloučených osob vymazat?
Zápis do Rejstříku vyloučených osob se provádí vždy na dobu neurčitou. Jinak řečeno: z účasti na hazardních hrách se můžete nechat vyloučit doživotně.
Pokud byste se chtěli nechat z Rejstříku naopak vyškrtnout, musíte o to Ministerstvo financí požádat. Žádost o vymazání z RVO může podat pouze ten, kdo se nechal do Rejstříku zapsat dobrovolně. Žádost lze vyplnit na stránkách Ministerstva financí.
Vyplněnou žádost lze opět odeslat elektronicky (datovkou, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem), poštou nebo podat na Ministerstvo financí osobně. V posledních dvou případech je třeba nechat žádost úředně ověřit.
V rejstříku musíte být minimálně 1 rok
Pokud vám hraní hazardních her přerůstá přes hlavu, může se obrátit na některou z poraden pro závislost na hazardních hrách. Jako rozcestník lze využít Mapu pomoci na webu zodpovednehrani.cz.
Pro toho, kdo se nechal zapsat dobrovolně, ale zároveň platí ochranná lhůta 1 rok ode dne provedení zápisu. V praxi: pokud se necháte na rejstřík zapsat a po pár měsících si své rozhodnutí rozmyslíte, nepochodíte. Po uplynutí ochranné lhůty jste v RVO zapsaní dál, zároveň ale máte možnost požádat o výmaz.
Na druhou stranu, kdo se obává, že by mohl hraní her znovu impulzivně propadnout, může požádat o prodloužení ochranné lhůty. Půjde zase o jeden rok, během kterého se nebudete smět nechat z RVO vymazat. Žádat můžete v momentě, kdy vám ochrana neběží, ale i 3 měsíce před vypršením současné lhůty. Žádost lze podat pomocí formuláře na webu Ministerstva financí.
Koho zapíšou úřady?
Některým hráčům nařizuje zápis do Rejstříku vyloučených osob zákon (paragraf 16a zákona o hazardních hrách). Zápis z moci úřední se týká:
- příjemců příspěvku na živobytí nebo doplatku na bydlení,
- osob společně posuzovaných pro příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení,
- osob, které mají soudem uložené předběžné opatření zákazu her a sázek,
- osob v insolvenci (osoby v exekuci se budou z moci úřední zapisovat od 1. 1. 2027),
- osob, které neplní svou vyživovací povinnost k nezaopatřenému dítěti, a jejich dítěti proto úřady přiznaly náhradní výživné.
Osoby zapsané v RVO z moci úřední zde ale nemusí být vedené na neurčito. Jakmile se ministerstvo dozví, že pominuly důvody pro jejich zápis – třeba když začnou hradit výživné na dítě – z rejstříku je automaticky vymaže.
Tabulka: Počet osob zapsaných v Rejstříku vyloučených osob z účasti na hazardní hře ke dni 10. 2. 2025. Jedna osoba může mít vícero důvodů zapsaných v rejstříku, proto nelze jednotlivé řádky sčítat.
Důvod vyloučení | Počet osob |
---|---|
Náhradní výživné | 9445 |
Na vlastní žádost | 33 988 |
Omezení a povinnost zdržet se HH nebo ochranné léčení | 61 |
Pobírání dávek pomoci v hmotné nouzi | 63 519 |
Předběžné opatření zákazu her | 6 |
Společně posuzovaná osoba pro dávky | 23 240 |
Insolvence | 93 622 |
Zdroj: Ministerstvo financí