Hlavní navigace

Jak se zachová Evropská centrální banka?

6. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní komentář od Marka Hatlapatky z Cyrrusu.

V Evropě dnes budeme sledovat především zasedání ECB. Naprostá většina ekonomů si sice myslí, že centrální banka ponechá svoji základní úrokovou sazbu na současné úrovni, přesto se na rozdíl od minulých zasedání již prosazují i sázky na snížení sazeb o čtvrt nebo dokonce půl procentního bodu. Kromě sazeb budou investoři velmi bedlivě sledovat i následnou tiskovou konferenci šéfa ECB Draghiho, od něhož se očekává minimálně slovní naznačení dalších protikrizových opatření.

Ratingová agentura Moody´s dnes snížila rating pro tři rakouské a šest německých bank. Jedná se o dlouho avizovaný další krok v procesu revize ratingů 100 evropských bank. Připomínáme, že již v květnu Moody´s snížili rating 26 italským a 16 španělským bankám. Mezi bankami, kterým agentura snížila úvěrové hodnocení, je i Erste, které Moody´s snížila rating o 2 stupně na A3. Důvodem, stejně jako u os tatních rakouských bank, jsou potenciální negativní dopady evropské dluhové krize na země, v nichž Erste působí v rámci regionu CEE. My jsme snížení očekávali, i když pouze o jeden stupeň, je možná mírně negativní reakce trhu.

Dnes představenými výsledky Ahold zklamal jak na úrovni tržeb (9,7 mld. EUR, est. 9,8 mld. EUR), tak na čistém zisku (282 mil. EUR, est. 304 mil. EUR). Obdobně jako ostatní evropské maloobchody jej trápí snižující se kupní sílá spotřebitelů kvůli rostoucí nezaměstnanosti a celkovým obavám z budoucího vývoje. Management společnosti navíc nepředpokládá, že se situace v nejbližší době zlepší. (Jiří Šimara)

Zhruba půlprocentním růstem skončilo včerejší obchodování ve Spojených státech. Po poklesech v minulém týdnu se tak investoři v zámoří uklidnili, i když zřejmě jen dočasně. K růstu během včerejška pomohl lepší než očekávaný index PMI ve službách a také spekulace o tom, že Evropa je již v pokročilé fázi plánu na pomoc Španělsku. Podle některých je připravena pro Španělsko předběžná kreditní linka z EFSF, což jen svědčí o tom, že země je dnes prakticky odstřižena od financování, především na úrovni místních bank.  Asijsko-pacifický region dnes zažil také pozitivní seanci, podpořenou kromě vývoje v USA také nečekaným růstem australské ekonomiky. Ta v 1Q2012 místo očekávaných 0,6% rostla o 1,3%. 

DNES OČEKÁVÁME:

HDP za 1Q2012 v eurozóně (11:00). V Německu průmyslová výroba za duben (12:00). ECB se dnes sejde k nastavení měnové politiky (13:45 zveřejnění sazeb, od 14:30 tisková konference). V USA nás čeká produktivita práce v 1Q2 012 (14:30) a béžová kniha o vývoji US ekonomiky (20:00). Na poli dluhopisů bude Německo prodávat 5-leté bondy za 5 mld. EUR (11:30), Portugalsko pokladniční poukázky (11:30).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).