Hlavní navigace

Jak se vyhnout investování pod vlivem emocí?

9. 6. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Investovat bez emocí se teoreticky snadněji řekne, nežli následně prakticky uskuteční. Pokud se nám však podaří vědomě nežádoucí vlivy kolem nás eliminovat, máme vyhráno.

Investoři mají často talent na nakupování investičních nástrojů na vrcholu a jejich následné prodávání na dně při tržních výkyvech. Mnoho investorů může také uvíznout v medializačním šumu nebo vlastním strachu a nakupovat či prodávat na „vrcholcích“ a v „údolích“ cyklu. Proč tento druh emocionálního investování nastává a jak se mohou investoři vyhnout euforickým a depresivním investičním nástrahám? Dáme vám pár tipů, jak zůstat jako investor v rovnováze a zároveň udržet naše investice na té správné a očekávané cestě.

Chování investora

Chování investorů bylo dobře zdokumentované. Existuje spousta teorií, které se snaží vysvětlit lítost a přehnané reakce, které kupující a prodávající provázejí, pokud jde o jejich peníze a potenciální zisky nebo ztráty z toho plynoucí. Psychika investorů přemůže racionální uvažování během stresových období a zároveň se zdá, že stres je výsledkem euforie nebo strachu. Typický neprofesionální investor dává své těžce vydělané peníze v sázku, a zatímco doufá, že něco vydělá, chce ochránit své peníze před případnými ztrátami. Investoři často dostávají investiční „informace“ z mnoha zdrojů například v podobě mainstreamových médií, finančních zpráv, přátel, rodiny či spolupracovníků v práci. Častokrát se investoři nechají zlákat trhem během období jeho klidu (nízká volatilita) a při delších býčích trzích.

Býčí trhy jsou období, kdy má trh tendenci růst hlava nehlava. Během těchto časů tržní „bujnosti a hojnosti“ mají investoři sklony poslouchat příběhy od přátel či rodinných příslušníků o tom, kolik peněz už vydělali na trhu, což samo o sobě vytváří rozruch a přesvědčení k vyzkoušení i pro ty, kteří ještě nezainvestovali své peníze. Stejně tak, pokud investoři čtou příběhy o špatné ekonomice nebo slyší zprávy o volatilních či negativních tržních obdobích. Strach je může přemoci při jejich rozhodování a výsledkem může být prodej na dně, a to místo toho, aby ještě chvilku s prodejem v rámci časování počkali.

Špatné časování

Zpoždění mezi nastáním nějaké události a jejím zveřejněním je tím, co zpravidla způsobí investorům ztrátu jejich peněz. Média budou ohlašovat býčí trh teprve poté, co již vlastně nastal. Investoři, kteří jsou ovlivněni zprávami, často vybírají tyto časy prémiových valuací, aby si vybudovali vlastní portfolia. Je rušivé, když denní zprávy o akciovém trhu vycházejí před těmi mainstreamovými, protože to vytváří rozruch a investoři činí rozhodnutí na „názorech“, které mohou být zastaralé a neaktuální. Tržní nejistota pak vytváří strach a přináší atmosféru emocionálního investování, což není na finančních trzích chtěný prvek.

Teorie prověřená časem

Teorie, že mnoho tržních účastníků nakupuje na vrcholu a prodává na dně, byla prokázána jako pravdivá na základě historických analýz peněžních toků. Analýza peněžního toku se dívá na čistý tok finančních prostředků například podílových fondů. V průběhu let 1988 až 2009 se ukázalo, že když trh dosáhl svého vrcholu nebo dna, byly tyto peněžní toky na nejvyšších úrovních. Peníze proudily do fondů do doby, než trh dosáhl svého dna, a teprve poté začali investoři stahovat své peníze z trhu a peněžní toky byly záporné. Čistý odliv byl největší v období tržního dna a pokračoval dokonce i v okamžiku, kdy se trh obrátil do rostoucího trendu. Protože trh padal, než byly investice prodány, a volné prostředky by byly znovu zainvestovány při tržním růstu, je zřejmé, že investoři často u svých obchodů selhali s vhodným časováním, které by jim zaručilo nejvýhodnější způsob investování.

Světlý bod

Navzdory silným sklonům, které investoři ztělesňovali na vrcholech a dnech, se v jiných obdobích chovali správně. V 90. letech 20. století byl viděn stabilní přísun prostředků do trhu během období, kdy byl trh v delším býčím trendu. Stejně tak mezi roky 2004 až 2007, kdy byl další silný býčí trh, nalévali investoři své peníze do trhu. Takto můžeme předpokládat, že se během období s velmi nízkou volatilitou (například tedy delší býčí období) investoři stávají spokojenějšími a začínají investovat. Nicméně během období větší volatility nebo při začátku/konci býčího či medvědího trhu mají peněžní toky tendenci reflektovat zmatenost investorů a časování toků se neshoduje s aktuálními tržními pohyby.

Co z toho vyplývá

Investovat bez emocí se teoreticky snadněji řekne, nežli následně prakticky uskuteční, a to obzvláště kvůli nejistotě, která ovládá trh, a médiím. Důkazy nasvědčují tomu, že většina investorů je pod vlivem emocí a maximalizuje toky peněz ve špatných časech, čímž si samozřejmě snižuje potenciální výnosy. Strategie, které eliminují emotivní reakce, by měly přinášet výnosy, které jsou významně vyšší než ty, kterých dosahuje typický investor, který reaguje především na trh, a to spíše než proaktivně investuje na trhu bez různých okolních vlivů.

skoleni_13_10

Diverzifikace (neponechání všech „vajíček“ v jednom „košíku“) a takzvané dollar-cost averaging (dlouhodobé pravidelné investování stejné částky do stejného nástroje, které vede k průměrování nákladů na pořízení vybraného nástroje. Pokud trh roste, nakupujeme méně kusů za danou částku, a pokud klesá, tak naopak logicky více kusů. Díky průměrování nákladů dochází při tržním poklesu ke snížení ztráty a zvýšení potenciálních výnosů) jsou jedny z osvědčených strategií mezi mnohými alternativami, jak snížit emocionální reakce investorů na finančních trzích.

Volná inspirace podle originálu od Kristiny Zucchi z Investopedie.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).