Hlavní navigace

Jak se obchodovalo na burze?

30. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si novinky od analytiků J&T Banky Milana Vaníčka a Davida Nového.

Komentář k trhu

Pražská burza včera zakončila poměrně přesvědčivě v červených číslech tak jako ostatní indexy. Index PX postupně vyklesával a zakončil největším posunem v tomto měsíci, tj. –1,8% na závěrečné hodnotě 969,30 bodů. Největší podíl na celkovém oslabení indexu měly akcie Erste Bank. Titul je pod výrazným prodejním tlakem a obchodování zakončil slabší o 5,09 % na hodnotě 421 Kč. Erste zároveň protáhla sérii na 8 poklesů v řadě. Akcie klesají nepřetržitě od ceny 464 Kč. Negativní zprávu před začátkem obchodování reportoval Unipetrol. Společnost zvedla odpisy z původně avizované hodnoty 1,2 mld. Kč na 4,1 mld. korun. Čistá ztráta za minulý rok tak dosáhla 5,9 mld. proti avizované hodnotě 2,8 mld. korun. Akcie na zprávu reagovaly poklesem pod ceny 170 Kč, avšak bez výraznější obchodní aktivity a samotný závěr je na ceně 170 Kč tj. –2,02 %. Nijak významně na aktuální negativní sentiment na trzích nereagují akcie ČEZ. Titul po úvodním poklesu našel podporu a uzavřel nepatrně slabší na hodnotě 799,50 Kč tj. –0,31 %.       

ČNB – úrokové sazby

Česká národní banka včera podle očekávání ponechala úrokové sazby bez změny na 0,75 % (2T repo). Mírným překvapením bylo hlasování – 6:1 – jeden člen hlasoval pro zvýšení sazeb o 25 b.b. Tisková konference guvernéra Singera naopak výraznější překvapení nepřinesla. Vedení ČNB nadále očekává, že inflace v letošním roce zůstane zvýšena pouze kvůli DPH, naopak příští rok by měla zpomalit zpět pod 2 %, tj. pod inflační cíl ČNB. Bankovní rada se jako celek kloní k tomu, že úrokové sazby zůstanou v letošním roce beze změny, i když prognóza připouští snížení sazeb na konci roku kvůli nižší očekávané inflaci v příštím roce. Úvahy o zvyšování sazeb jsou zatím výrazně izolované  a obecně šance na změnu sazeb jsou podle Singera stále velmi malé.

CHP22

ČNB a její vedení nadále hodnotí současná rizika vývoje jako vyrovnaná. Za hlavní proti-inflační faktor centrální banka označuje vývoj koruny a nižší výhled sazeb v eurozóně (hlubší recese). Naopak pro-inflačním je aktuálně vyšší inflace kvůli vyšším cenám potravin a energií. Opět  i zde je vše podle očekávání, a proto nadále předpokládáme, že úrokové sazby zůstanou minimálně do konce letošního roku beze změny.

Komentář k americkému obchodování

Americké akciové trhy oslabovaly již třetí den v řadě poté, co agentura S&P prohlásila, že může dojít k dalšímu kolu restrukturalizace řeckého dluhu. Nervozitu na trzích zvyšují i nepokoje ve Španělsku, kde se stávkuje proti vládním úsporám. Investory nepotěšily ani firemní výsledky z Evropy a Číny, poměrně negativně vyzněla také makrodata. Nárůst počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti společně s klesající výrobní aktivitou v oblasti Kansas City doplnila mírně slabší čísla z americké ekonomiky v tomto týdnu. Hlavní index S&P500 v průběhu obchodování ztrácel téměř 1 %, nakonec uzavřel den se ztrátou 0,16 % na hladině 1 403 bodů. Největší zátěží pro trhy byly finance, většina velkých bank odepsala kolem 2 %. Nákupní zájem byl naopak k vidění u společnosti Molycorp (+9,5 %; 34,50 USD). Zajímavý pohyb předvedly akcie spol. KIT Digital (7,20 USD), které po spekulacích o možném převzetí firmy vylétly o více než 10 %. I přes současnou korekci mají akcie na Wall Street nakročeno k nejlepšímu 1Q od roku 1998.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).