Hlavní navigace

Jak se Fed popere s čínskou krizí a neposednou ropou?

25. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Prudký pokles průmyslové produkce, podnikových zisků a akciových trhů – trojlístek symptomů blížící se recese, jako by byl v USA vidět i dnes.

Je situace skutečně tak vážná anebo jde jen o dočasný efekt překvapivě prudkého propadu cen ropy a přehnaného strachu o osud rozvíjejících se ekonomik (zejména pak Číny)? Na tuto otázku hledá na trzích odpověď kde kdo. Tento týden se ale k celé věci vyjádří americký Fed a to bude pro řadu investorů rozhodující. Co čekat?

skoleni_29_6

Rizika recese v USA podle nás v tuto chvíli nejsou stále vysoká – minimálně ne tak, jak by se mohlo zdát při pohledu na americký průmysl a výkony akcií. Špatná nálada je do velké míry koncentrována v energetickém sektoru. Padající akcie sice mohou řadu amerických domácností vystrašit.Strašák ale nemusí být tak velký ve chvíli, kdy nová pracovní místa stále vznikají jako houby po dešti a znovu zrychluje tempo růstu cen nemovitostí – ty tvoří daleko větší část jmění Američanů a více ovlivňují jejich spotřebitelská rozhodnutí.

Z čeho ale Fed může být nervózní, je pokles tržních inflačních očekávání. I když mávne rukou nad slabým průmyslem, padajícími akciemi a napětím v rozvíjejícím se světě, asi se mu nebude líbit pokles dlouhodobých inflačních očekávání. Od prvního růstu úrokových sazeb v USA spadla dlouhodobá inflační očekávání na nová historická minima – 1,90 %. Ta odráží padající důvěryhodnost americké centrální banky – trhy nevěří, že Fed dokáže vrátit inflaci v delším období k dvouprocentnímu cíli. A právě proto asi bude muset Fed na svém lednovém zasedání trochu ubrat plyn a připravit trhy na to, že růst sazeb může být ve finále pomalejší.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).