Hlavní navigace

Jak profitovat z inflace při investování?

11. 11. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Existují investiční nástroje, jejichž hodnota koreluje s vývojem inflace. Příkladem za všechny mohou být nemovitosti, zlato, ropa nebo třeba dluhopisy vázané na inflaci.

Inflace je definována jako opakovaný nárůst cen (cenové hladiny) zboží a služeb, což představuje v návaznosti na tuto skutečnost také naopak snížení kupní síly peněz. Ale zatímco na jedné straně jsou rostoucí ceny špatnou zprávou pro spotřebitele, protože to vyžaduje stále větší a větší množství peněz na nákup stejného koše zboží a služeb rok co rok, na straně druhé to může být poměrně pozitivní zprávou pro investory, kteří by chtěli na inflaci profitovat.

Investice citlivé na inflaci

Inflace narušuje hodnotu národní měny. V inflačním prostředí se může litr mléka, který kdysi stál třeba 20 Kč, prodávat za 25 Kč nyní. Existuje celá řada faktorů, které mají vliv na inflaci. Rovněž tak existuje celá řada argumentů o původu inflace či o jejím dopadu, ale pro spotřebitele a investory je konečný výsledek stejný – ceny rostou. Pro investory je klíčem k vydělání peněz v inflačním prostředí držet takové investice, které zvyšují svou hodnotu rychlostí přesahující míru inflace. Řada investic je historicky viděna jako určité zajištění proti inflaci. Zařadit sem můžeme například nemovitosti, zlato, ropu, akcie nebo dluhopisy vázané na inflaci.

Nemovitosti (real estate) jsou oblíbenou volbou nejen kvůli rostoucím cenám, které zvyšují prodejní hodnotu nemovitosti v průběhu času, ale také kvůli jejich použití při generování nějakého příjmu z pronájmu. Stejně jako hodnota nemovitosti stoupá s inflací, může se nájem, který platí nájemníci, zvyšovat v průběhu času, což umožňuje příjmu investora z pronájmu udržet krok s obecným růstem cen v celé ekonomice.

Zlato je také populárním zajištěním proti inflaci. Investoři mají proto tendenci se obracet na tento drahý kov během inflačních období, což způsobuje, že jeho cena stoupá. Zatímco stříbro a jiné kovy mají také tendenci získat nějakou hodnotu během inflačních období, zlato je obecně investice s velkou publicitou, což vystřeluje cenu této komodity prudce nahoru v periodách, kdy je inflace obzvláště viditelná.

Stejně jako u nemovitostí a zlata se cena ropy pohybuje s inflací. Tento nárůst nákladů se odráží nejprve na ceně benzínu a poté na ceně každého spotřebního zboží, které je přepravováno nákladními vozidly nebo je vyráběno či zpracováváno strojem, který je tímto poháněn (kombajny, traktory a tak dále). Vzhledem k tomu, že moderní společnost nemůže ve většině případů fungovat bez paliva pro pohyb vozidel, které jsou plné spotřebitelů nebo spotřebního zboží, má ropa silnou přitažlivost pro investory, když stoupá inflace. Další komodity, mezi které můžeme zařadit bavlnu, pomerančový džus nebo sójové boby, mají také tendenci zvýšit svou cenu, když inflace roste.

Stejná logika platí i pro akcie. Společnosti mohou obecně přenést rostoucí náklady na spotřebitele. Na základě toho mají akcie obstojnou šanci udržet krok s rostoucí inflací. Některé společnosti mají lepší možnosti pro přenos těchto nákladů než jiné. Například zubní pasta a toaletní papír či základní potraviny jsou položkami, které si v nějakém supermarketu bude většina lidí i nadále kupovat, i když budou o něco dražší.

Dluhopisy

Inflace často způsobí, že porostou úrokové sazby. Vzhledem k tomu, že mají úrokové sazby a ceny dluhopisů inverzní vztah, činí inflace držené dluhopisy menší v hodnotě pro investory (věřitele). K překonání této překážky mohou investoři nakupovat dluhopisy, které jsou vázané na inflaci. Ve Spojených státech amerických jsou „Treasury Inflation Protected Securities“ (TIPS) populárními investicemi vázanými na inflaci. TIPS, jak jsou běžně nazývány, jsou zavěšeny na index spotřebitelských cen. Pokud tento index stoupá, roste hodnota TIPS investice. Argumenty mohou být také pro další investice. Například vysoce výnosné (high-yield) dluhopisy jsou potenciálním zajištěním proti inflaci. Vysoce výnosné dluhopisy inklinují ke zvýšení vlastní hodnoty, když inflace roste, protože investoři mohou hledat vyšší výnosy, které tyto rizikovější instrumenty nabízejí ve srovnání s méně výnosnými dluhopisy.

Jak investovat?

Investice citlivé na inflaci jsou dostupné v mnoha podobách. Nemovitosti mohou být nakoupeny přímo tím, že si koupíme nějakou budovu, nebo nepřímo prostřednictvím investice do nemovitostních investičních fondů. Zlato lze také koupit přímo nebo nepřímo. Můžeme si dát schránku s tímto drahým kovem pod naši postel, pokud nám vyhovuje přímý nákup. Nebo můžeme investovat do akcií společnosti, která působí v oblasti těžby zlata. Můžeme se také rozhodnout investovat do podílových nebo burzovně obchodovaných fondů, které se specializují na zlato. Zde máme možnost aktivně řízeného fondu, který nabízí služby profesionálního manažera, nebo fondu s pasivním řízením v návaznosti na vybraný index.

Ropa a další komodity jsou podstatně obtížněji přímo koupitelné a skladovatelné než zlato. Lepší variantou, než mít v garáži barel ropy nebo bušl sójových bobů, je investování do burzovně obchodovaných fondů, které se zaměřují třeba na zemědělské komodity či společnosti. Pokud jsme sofistikovanějšími investory, můžeme investovat do různých komodit s použitím futures kontraktů, které jsou nakoupeny přímo, a to spíše než jako „zabalené“ investiční nástroje. Pokud se rozhodneme jít touto cestou, buďme si jistí, že rozumíme tomu, co kupujeme, a také chápeme potenciál na realizaci ztrát. Na straně dluhopisů jsou zajímavé třeba dluhopisy vázané na inflaci. Přímá investice do TIPS může být učiněna přes nějakého brokera a tyto investiční nástroje jsou také drženy vybranými podílovými nebo burzovně obchodovanými fondy.

Jistoty nečekejte, diverzifikujte

Jsou zde vyjmenovány výhody a nevýhody pro každý druh investičního zajištění, což je podobné u téměř každého jiného druhu investic. Stejně tak neexistují žádné jistoty. Tradiční zajištění proti inflaci vždy nemusí nutně fungovat a jedinečné ekonomické podmínky někdy přinášejí vynikající výsledky u neočekávaných aktiv, což ponechává očekávané vítěze zašlapané v prachu. To je důvodem, proč je tato oblast nazvaná „investováním“, což je založeno na kombinaci logiky a příležitosti, a ne třeba „zaručeným způsobem, jak vydělat peníze“. Bez ohledu na průběh akce, kterou si vybíráme, se nám otevírá příležitost jako taková. Někdy se tato příležitost vyplatí a jindy zase ne. V každém případě však čas často zahojí všechny podstoupené „rány“. Pokud si nemůžeme dovolit podstupovat tato „zranění“, nebo nemáme čas na zotavení, umístěme naše vlastní portfolio tak, aby se minimalizovaly naše starosti s tím spojené.

dan_z_prijmu

Pokud si toto dovolit můžeme a máme čas na zotavení, pečlivě zvažme různé investice, jejichž cílem je chránit naše portfolio před dopady inflace, a vyberme tu investici, která nejlépe vyhovuje našim potřebám. Diverzifikace jako taková také stojí za zvážení, protože není potřeba omezit naše portfolio na jediný investiční nástroj. Rozložení rizika napříč řadou držeb je časem prověřený způsob konstrukce portfolia, který je stejně použitelný na strategie bojující proti inflaci či na strategie založené na růstu aktiv.

Volná inspirace originálním článkem Lisy Smithové z Investopedia.com.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).