Hlavní navigace

Jak povodně ovlivní cenu akcií?

Josef Němý

VIG i ČEZ zveřejnily informace o škodách, které jim způsobily povodně. Budou na zprávy reagovat i akcie?

Doba čtení: 3 minuty

Hlavní události

Unipetrol včera představil střednědobou strategii pro roky 2013–17

Fortuna oznámila detaily k novému úvěru ve výši 50 mil. EUR

Červnové povodně zvýší náklady VIG o 40–45 mil. EUR a ČEZ způsobily škodu ve výši 50 100 mil. Kč

Evropské burzy by dnes měly otevřít poklesem

Dnes bude zveřejněna průmyslová výroba za celou eurozónu (konsensus –1,3 % yoy)

Analytici Société Générale včera mírně snížili svou roční cílovou cenu pro akcie belgické realitní společnosti Cofinimmo

Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy včera navázaly na pokles asijských a evropských trhů, když se zvyšovaly obavy z brzkého utažení měnové politiky americké centrální banky. Stejně jako v západní Evropě se nejméně dařilo finančním a komoditním akciím.

Noční obchodování na asijských trzích pak přineslo další pokračování poklesů. Posílení jenu vůči dolaru poškodilo akcie japoských exportérů (např. Toyota –2,4 %) a navíc nečekaně prudce klesly tamní objednávky strojních zařízení. Ještě větší pokles pak zaznamenaly čínské akciové indexy.

Unipetrol

Unipetrol včera představil střednědobou strategii pro roky 2013–17. Firma mimo jiné plánuje v následujících pěti letech dosáhnout kumulovaný provozní zisk EBITDA 25 mld. Kč, investiční výdaje 19 mld. Kč a průměrný roční provozní cash flow 1,5 mld. Kč. Unipetrol by díky tomu mohl do roku 2017 nahromadit hotovost okolo 5 mld. Kč, firma ale zatím nemá „pevný plán“ na případnou výplatu dividendy.

Provozní zisky za dané období jsou mírně nižší, než jsme očekávali v naší poslední analýze. Předpoklady, na kterých jsou cíle Unipetrolu postaveny, jsou však podle našeho názoru poměrně konzervativní, zejména pokud se jedná o měnové kurzy. Unipetrol totiž pro následujících 5 let čeká značné posílení české koruny vůči euru i dolaru, což by firmě snížilo její korunové marže. Celkově se tedy zveřejněná strategie zásadně neliší od našich prognóz, a proto zřejmě nebudeme mít důvod měnit naše prodejní doporučení.

Fortuna

Fortuna včera oznámila detaily dohody o refinancování dluhu. Nový úvěr 50 mil. EUR je určen především k financování letošní mimořádně vysoké dividendy, přinese navíc i značné snížení úrokové sazby. Ta se bude skládat ze základní sazby EURIBOR/PRIBOR a marže v rozmezí 1,75–3,00 %. Fortuna dále informovala, že ke 3. červnu měla čistou hotovostní pozici 3 mil. EUR a po výplatě dividendy bude čistý dluh činit zhruba 32 mil. EUR.

Zprávu vnímáme pozitivně, hlavně protože snížení nákladů dluhového kapitálu bude mít kladný vliv na naše ocenění. Současná výše zadlužení je přijatelná; připomeňme, že firma letos plánuje EBITDA 23,1 mil. EUR a v dalších letech by mohl provozní zisk EBITDA růst. Záměr financovat dividendu novým úvěrem ve výši 50 mil. EUR již byl znám.

Vienna Insurance Group

Podle VIG se červnové povodně projeví ve zvýšení nákladů o 40–45 mil. EUR (již po kompenzaci ze zajištění).

Taková částka odpovídá přibližně třetině kvartálního zisku VIG neboli téměř 10 % celoročního zisku. V přepočtu na akcii odpovídají tyto jednorázové náklady 8–9 Kč, tj. necelému 1 % z tržní ceny. Akcie VIG od začátku povodní na pražské burze klesly zhruba o 2 %, a proto by se vzhledem k oznámené výši letošních škod již mohl jejich pokles zastavit. Dramatické povodně by navíc mohly vést k růstu zájmu o pojištění majetku.

dan_z_prijmu

ČEZ

Šéf ČEZ Daniel Beneš informoval, že červnové povodně způsobily firmě škodu ve výši 50 až 100 milionů korun.

Zpráva by neměla mít hmatatelný dopad na cenu akcií, protože škoda odpovídá jen 0,1–0,2 Kč na akcii.

Našli jste v článku chybu?