Hlavní navigace

Názor k článku Jak poslat peníze do Íránu? od Flasi - V Iránu je nějaké politické vedení. A potom...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 3. 2012 11:19

  Flasi (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  V Iránu je nějaké politické vedení. A potom jsou tam nějací lidé.
  Politické vedení je v zásadě nábožensky fundamentalistické. A lidé? Je tam vzdělaná a relativně liberální městská vrstva, která své vedení odmítá. Je tam velmi početný nevzdělaný venkov, který politiku moc neřeší, ale za vedením spíše stojí. A potom je tam vrstva islamistů, kteří to vedení podporují a tvoří ho.

  Řekl bych, že se to podobá situaci v komunistickém ČSSR. Vrstva komunistů je poměrně tenká, ale ovládá stát. Hodně lidí nemá komunisty rádo, ale moc s tím nedělá. A hodně lidí komunisty neřeší, bere je jako zlo, ale aktivně neudělají nic, čím by si ublížili a pravidelně je chodí "volit".

  Čímž se dostáváme k volbám v Iránu - ty jsou svobodnější než v ČSSR, ale do svobodných mají hodně daleko. Volí se jenom z těch kandidátů, které islamisté schválí. Ve městech si víceméně volně můžete vybírat mezi menším a větším zlem (volíte sám za sebe a nelze snadno zjistit, koho jste volil)- na venkově je víceméně rodová společnost, takže nevolíte za sebe, ale místní hlavoun bude koukat, jak dopadly volby ve vašem okrsku a podle toho se s vámi bude zacházet - jako s členem rodu, který celkově nějak volil.

  Čili ve zkratce - Peršani většinou nejsou teroristi a nejspíš ani většinou nejsou náboženství fundamentalisté. Ale vedení jejich státu nábožensky fundamentalistické je velmi tvrdě a terorismus dlouhodobě podporuje (podporuje skupiny, které my=západ máme na seznamu teroristických organizací).

  Iránský prezident (který možná skutečně řídí stát, ale možná ne) rozhodně k fundamentalistům patří. A to, že možná pronesl nějaký rozumný projev pro německou televizi neznamená, že nepronáší jiné projevy jinde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).