Hlavní navigace

Jak online investovat do komodit?

4. 12. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Obchodovat s komoditami můžete online pohodlně třeba z obývacího pokoje. Kdo by nechtěl otevřít obchod a jeho výsledek znát již během několik vteřin?

Řada trhů, např. energie, kovy nebo akciové indexy ke krátkodobému obchodování přímo vybízejí. Bohaté investiční příležitosti, obrovská likvidita a úzké spready – to jsou hlavní důvody, proč získává online investování stále větší popularitu. Kliknutím myši nakoupíte a za pár vteřin můžete prodat. Vývoj obchodu přitom sledujete v reálném čase.

Výhody online investování:

 • přímý přístup na burzu
 • blesková realizace pokynů a potvrzení obchodů
 • neustálý přehled o vývoji obchodů
 • investování z pohodlí domácího prostředí, resp. odkudkoliv
 • bohaté investiční příležitosti

Letmý pohled do historie

Ačkoliv se dnes může online investování jevit jako něco samozřejmého, jeho historie je relativně krátká. První elektronická komoditní burza byla založena v roce 1987. Šlo o elektronický systém Globex americké burzy Chicago Mercantile Exchange (dnes CME Group). Zásadním zlomem v online obchodování pak byl rok 1997, kdy byl spuštěn první plně elektronický kontrakt určený pro běžné investory – CME E-mini S&P 500. Podkladovým aktivem „esenpíčka“ je chronicky známý americký akciový index. Jestliže se na začátku roku 2000 pohybovaly denní objemy obchodů se CME E-mini S&P 500 kolem 50 tisíc kontraktů, aktuálně se denně zobchoduje asi 3,5 miliónů kontraktů. Jen pro zajímavost, to odpovídá zobchodovaným aktivům v hodnotě přes 150 miliard USD denně. Výrazný podíl na tomto fenomenálním úspěchu má právě rozvoj online obchodování. Podobné téma: Co potřebujete znát o komoditách?

Obchodní platforma

Kromě počítače napojeného na internet je pro online obchodování nutný speciální obchodní software, tzv. platforma. Tu poskytne investorovi jeho broker (obchodník s cennými papíry), u kterého má otevřený účet. Platforma přitom může být vlastní (vyvinutá brokerem) nebo od specializované softwarové firmy, která se vývojem těchto programů zabývá.

Z pohledu uživatele může platforma fungovat jako zabezpečená internetová stránka, kde se investor přihlašuje za použití vlastních přihlašovacích údajů a to z libovolného počítače. Výhodou těchto „webových“ platforem je vysoká flexibilita. Investor nemusí instalovat žádný software a může obchodovat téměř odkudkoliv. Nevýhodou pak často bývají relativně omezené funkce. Druhou skupinu pak tvoří platformy, které vyžadují instalaci na počítači, ze kterého se obchoduje. To sice může investora trochu omezovat, nicméně odměnou jsou lepší dostupné funkce a vyšší stabilita ve srovnání s webovým rozhraním.

Která platforma je pro mě?

Každý investor, který chce obchodovat online, a to nejen na komoditních trzích, by si měl před výběrem platformy zodpovědět několik základních otázek:

 • jak aktivně hodlám investovat (intradenně, dlouhodobě)
 • na kterých trzích budu obchodovat
  • geograficky (USA, Evropa, exotika – Asie)
  • instrumenty (futures, opce, aj.)
 • budu pro obchodování používat jen platformu nebo i samostatný analytický software
 • jaké informace v platformě potřebuji (kurzy, grafy, hloubka trhu, zprávy, aj.)
 • jaké budu požadovat funkce a nástroje (typy pokynů, backtesting, programování, a­pod.)
 • všemi body se pak prolíná rozhodnutí o výši investovaného kapitálu

Tato kritéria by měla investora vést při volbě vhodné platformy. Na komoditních trzích jsou investory nejvíce používány platformy CQG Trader (CQG), J-Trader (PATs), Ninja Trader nebo Strategy Runner. Profesionálové pak vesměs spoléhají na TradeStation, CQG Integrated Client (CQG) nebo X-Trader (Trading Technologies). Podobné téma: Jaké komodity se kde obchodují a co to jsou futures a margin?

Strategy Runner

Mezi běžnými investory je v posledních letech populární platforma Strategy Runner, kterou nabízejí snad všichni komoditní brokeři. Přestože Strategy Runner uspokojí i pokročilejší investory, je uživatelsky příjemný a oceňují jej i úplní začátečníci. Největší devizou této platformy je vysoký uživatelský komfort a funkce obchodování z grafů.

Prostřednictvím Strategy Runneru lze investovat na všech amerických, evropských a vybraných asijských futures trzích (komodity, finanční futures). Na všechny tyto trhy jsou zde k dispozici reálné živé kurzy (samy se v reálném čase aktualizují) včetně tzv. hloubky trhu, která ukazuje okamžitou nabídku a poptávku na různých úrovních kurzu.

Hlavní silnou stránkou Strategy Runneru jsou grafy. Systém umožňuje zobrazit všechny nejpoužívanější typy grafů. Samozřejmostí pak jsou rozsáhlé možnosti technické analýzy zahrnující téměř 40 indikátorů a technické kreslení (čáry, Fibonacci).


Strategy runner

Strategy Runner
foto: Colosseum


Obchodování z grafu

S grafy je ve Strategy Runneru spojená unikátní funkce obchodování z grafu, tzv. visual trading. Díky ní vidí investor otevřené pozice a pracující pokyny přímo v grafu. Zadat pokyn lze pouhým kliknutím na příslušnou úroveň v grafu. Pokud chce investor pokyn posunout (změnit hodnotu limitního nebo stop pokynu), stačí jej přímo v grafu přetáhnout myší (drag and drop). Systém je vytvořen tak, aby mohl investor co nejrychleji a nejpohodlněji reagovat na nejnovější vývoj. Zrušit pokyn, uzavřít nebo přetočit pozice je možné jediným kliknutím. Podobné téma: Proč investovat do komodit a jak správně začít?

Platforma Strategy Runner akceptuje kromě běžných pokynů i řadu pokročilých, které výrazně usnadňují obchodování. Patří mezi ně, mimo jiné, pokyny jeden ruší druhý (OCO), závorky (bracket), nebo posuvné stopy (trailing stops).

Autor působí jako Produktový manažer ve společnosti Colosseum.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).