Hlavní navigace

Názor k článku Jak obchodovat s komoditami? od Karel - Deriváty se ve světě, včetně ČR, zařazují mezi...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 18. 8. 2017 20:56

  Karel (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz

  Deriváty se ve světě, včetně ČR, zařazují mezi sázky a hry. Je to proto, že jejich ekonomickou podstatou je právě sázka či hra. Pokud jednotka sjedná derivát s nulovou počáteční hodnotou, potom s 50% pravděpodobností vyhraje a s 50% pravděpodobností prohraje....Ve skutečnosti je málokdy sjednán derivát s nulovou reálnou hodnotou. Např. v případě vztahu tvůrce trhu - klient v okamžiku sjednání derivátu je reálná hodnota pro tvůrce trhu vždy kladná a pro klienta vždy záporná, tj pravděpodobnost výhry v dané sázce je pro tvůrce trhu vyšší než 50% a pravděpodobnost výhry je pro klienta nižší než 50%. (Jílek).

  Deriváty jsou jako „finanční zbraně hromadného ničení“(Buffett).

  Jediné opodstatnění mají zajišťovací deriváty. Všichni ostatní, ať už se jedná o velké spekulanty (banky, hedge fondy, ...) nebo malé tradery, provozují jenom sázky a hry, tedy obyčejný gambling.

  Komodity mají naopak dlouhodobě malý výnos a volatilitu větší než akciové indexy. Průměrný korunový výnos indexu RICI byl za posledních 11 let -6% p.a. a 3-letá volatilita je 18%. Čekáte nějaký radikální obrat trendu?

  Např. přidáním zlata k indexu MSCI World se díky skoro nulové korelaci (0,14) mírně sníží výnos i volatilita portfolia. Sharpeho poměr se ale prakticky nezmění. Stejný efekt, jako přidání rizikového zlata, způsobí přidání bezrizikové investice (spořícího účtu).

  Možná mají komodity díky velké volatilitě smysl pro tradery. Jako součást dlouhodobého investičního portfolia ale skutečně nemají žádný smysl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).