Hlavní navigace

Jak (ne)jsou trhy připravené na Brexit – co čekat v den D?

23. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Den D je tu a Britové řeknou Unii své Ano nebo Ne. I když poslední průzkumy veřejného mínění ukazují velice těsný výsledek, trhy se překvapivě zklidňují a zdá se, že v tuto chvíli Brexitu moc velké šance nedávají.

Britské akcie za poslední týden přidaly přes 5 % a libra je na frontě s eurem nejsilnější od začátku měsíce a s dolarem od začátku roku.

Tip do článku - účto fakturace duben

Výsledky referenda by měly být známé v pátek ráno, a pokud by vyhráli zastánci odchodu z Unie, trhy by byly méně připravené a více překvapené. Do nemilosti by se dostala veškerá riziková aktiva (především evropské akcie) a v naší bezprostřední blízkosti by se pod tlak vrátila česká koruna – pokud by implikovaná volatilita na německém akciovém trhu vzrostla o 50 %, mohlo by to korunu podle našich odhadů poslat nad 27,20 EUR/CZK. Nervozita by se naopak líbila super-bezpečným aktivům, jako jsou například dlouhé německé dluhopisy a na devizových trzích dolaru, franku a yenu.Zajímavější než prvotní reakce na eventuální Brexit ale bude, jak dlouho by případná nervozita na trzích vydržela. Z prvotního šoku se trhy zpravidla poměrně rychle dostanou. To, zda by Brexit vyvolal trvalejší napětí, záleží primárně na tom, zda by celkově oslabil důvěru v projekt EU a eura před blížícími se volbami v Nizozemí, Německu a Francii (vše v roce 2017). V takovém případě by mohla řada podniků napříč Evropou omezovat své investice a strach by se promítl výrazněji do ekonomického výkonu eurozóny (více viz naše studie bit.ly/28V1EON ). To by pak teoreticky mohlo znamenat i delší období ještě slabší koruny.

Naším hlavním scénářem je ale setrvání Británie v Unii. Na to jsou sice trhy v tuto chvíli lépe připraveny, i tak by ale všechna riziková aktiva v případě Britského Ano pro EU asi pocítila bezprostřední úlevu. V našem nejbližším okolí bychom mohli vidět lehké zisky zlotého a forintu, zatímco koruna by spadla do těsné blízkosti intervenční hranice (27,00 EUR/CZK).

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).