Hlavní navigace

Jak (ne)dokáže s trhy zahýbat smrt teroristy?

16. 5. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jak může zpráva o usmrcení teroristy zahýbat s cenou stříbra, dolaru nebo třeba ropy? A opravdu se jednalo o důsledky této novinky?

Smrt Usámy bin Ládina patří spíše na stránky bulvárních plátků. Tuto roli rozhodně přebírat nechceme. Zajímavé ale bylo pozorovat, jak zprávy o jeho smrti zahýbaly s trhy. Existuje zde příčinná souvislost, nebo neměly pohyby na trzích s touto zprávou co do činění? Nad odpovědí se neshodnou ani analytici.

Někteří totiž připouštějí, že zpráva mohla trhy, ač krátkodobě, přece jen ovlivnit. Jiní vliv naopak vylučují. Výkyvy na trzích bych nespojoval se smrtí bin Ládina. Myslím, že vliv na trhy byl zanedbatelný, zdůraznil pro server Měšec.cz Štěpán Pírko, analytik ze společnosti Colosseum.

Možná ještě radikálněji reagoval Radim Kramule, analytik z České spořitelny: Dopad zabití Usámy bin Ládina absolutně nespojujeme jakkoliv s vývojem na trhu a vůbec si nemyslíme, že by mělo mít dlouhodobější dopad na burzy.

Stříbro: propad o celou desetinu

Po oznámení smrti Usáma bin Ládina například propadla cena stříbra o 10 % a vrátila se tak na hodnotu 44 dolarů za troyskou unci. Cena tak jednorázově umazala zisky, které si tento drahý kov v poslední době připisuje. Zlato naopak výrazněji na zprávy nereagovalo.

Pokaždé, když se důvěra vytrácí, hledají investoři bezpečné investice, které drží v čase hodnotu. A právě komodity jako zlato a stříbro tuto vlastnost mají. Spousta investorů proto nakupovala drahé kovy, na kterých tímto vznikla určitá cenová bublina. Ta pak  čekala na jakoukoliv dobrou zprávu a bylo jenom otázkou času, na popud čeho splaskne, vysvětlil Petr Gapko, analytik GE Money Bank s tím, že po smrti teroristy se peníze investorů velmi rychle přesunuly z komodit do akcií. Čtěte také: Proč investovat do komodit a jak správně začít?

Že poklesy stříbra nebyly spojeny přímo se zprávami o smrti teroristy, naznačuje také Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny: Stříbro kleslo primárně kvůli tomu, že bylo spekulativně přehřáté a signál primárně nevyšel od smrti bin Ládina, ale od zvýšení marží na obchody s futures na stříbro, uvedl pro server Měšec.cz s tím, že prudký pokles cen stříbra se pak přenesl na ostatní komodity. Patrně zde částečně fungovala obava z obecné přehřátosti trhů signalizované propadem ceny stříbra a částečně potřeba likvidity u některých obchodníků, dodal Mokráš.

Amerika získala důvěru investorů

Další změny na trzích bylo možné zaznamenat díky posílení pozice amerického giganta. Smrt teroristy a odplata za 11. září tak fungovalo na trhy symbolicky. Posílil dolar i americké akcie. Po šíření zpráv médii ale posílily i asijské burzy. Čtěte také: Jak špatné jsou statistické údaje USA? 

Vidět bylo posílení amerického dolaru k euru, ale i ke koruně. Důvody jsou stejné, USA jako teroristický terč číslo jedna, zkrátka získaly důvěru investorů, okomentoval Gapko vývoj.

Růst amerických burz byl velmi krátkodobý, šlo o přirozenou reakci na (pro USA) významně pozitivní zprávu. Asie rostla ve vleku USA a také šlo o velmi krátkodobou reakci, naznačil trvanlivost burzovních reakcí Mokráš. Čtěte více: Investujete do akcií? Nechoďte s většinou, půjdete pozdě

Ropa: klamné zdání umazalo počáteční růst

Ropa reagovala na zprávy prvotními poklesy ceny, která se poslední dobou naopak spíše zvyšuje. Zanedlouho ale následovala na trhu korekce a ropa se tak se svou cenou vrátila na tehdejší cenu 125 dolarů za barel. Čtěte také: Jsou arabské státy budoucími ekonomickými lídry, nebo kandidáty na odpis?

Ropa původně zlevnila kvůli nesprávnému předpokladu, že bin Ládinova smrt pomůže snížit riziko terorismu, ale tento efekt brzy vyprchal a cena ropy pak přechodně opět vzrostla. Opětovný pokles pak už souvisel s obecnou reakcí komodit, vysvětlil serveru Ľuboš Mokráš.

Je samozřejmě možné, že smrt bin Ládina zafungovala na trhu s ropou jako katalyzátor cenového pohybu, jsem ale přesvědčen, že by ke stejnému pohybu došlo zanedlouho i bez této události, naznačil také Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Dlouhodobé efekty? Žádné

Na otázku zda může mít tato zpráva na trhy nějaký dlouhodobější vliv se všichni oslovení shodovali v záporných odpovědích. Potvrzuje se tak spíš symbolický dopad odplaty a posílení americké víry v sebe sama, než jakékoli dlouhodobější efekty.

Jde obecně o krátkodobé výkyvy. Dopad bin Ládinovy smrti bude dlouhodobý, především kvůli posílení amerického sebevědomí a víry ve vlastní síly, ale tento efekt nepůjde nijak odfiltrovat od ostatních faktorů ovlivňujících trh, zdůraznil Mokráš z České spořitelny. Čtěte více: Bude letošní květen májem i pro trhy?

S výraznějšími dopady na trhy nepočítá ani Pavel Sobíšek. Smrt bin Ládina ovlivnila investorský sentiment, ale jen velice krátkodobě. Této události bych připsal pouze jednodenní zisky na akciových trzích v den po jejím oznámení. Všechny ostatní změny, které na finančních trzích od smrti bin Ládina pozorujeme, jsou výsledkem působení jiných, pro trhy důležitějších faktorů, shrnul.

Investoři mají (většinou) k terorismu averzi

A jak trhy ovlivňuje terorismus globálně? Především nemusí jít pouze o terorismus, ale podobně mohou trhy ovlivňovat také různé nepokoje, převraty a protesty, o které není v poslední době žádná nouze.

Zprávy o teroristických útocích určitě trh ovlivňují, především zvyšují averzi vůči riziku. Obecně je zde tedy tendence k oslabení rizikových aktiv (akcie a komodity) a posílení bezpečných (státní dluhopisy bezpečných států, švýcarský frank). Další vliv na trhy záleží na detailech útoku, například útok na ropnou infrastrukturu v oblasti Perského zálivu u by velmi pravděpodobně výrazně zvedl cenu ropy, vysvětlil Mokráš.

skoleni_8_6

Že často trhy reagují bez racionálního usouzení zdůraznil Sobíšek z UniCredit Bank. Teroristický čin je pro finanční trhy šokem, na který reagují spontánně a často bez ekonomického kalkulu. Návrat trhů na původní trajektorii naopak probíhá velmi pozvolna a s přihlédnutím ke všem ekonomickým aspektům. Zabití jednoho prominentního teroristy nemusí znamenat snížení rizika terorismu, což si investoři uvědomují, shrnul.

Metaforou uzavřel diskusi o vlivu na trhy Gapko z GE Money Bank: Ten hlavní mechanizmus, pokud se to dá tak nazvat, se týká důvěry. Pokud existuje důvěra v cokoliv, pak do toho cokoliv tečou peníze. Funguje to jako káva. Když si ji chceme dát, musíme najít dostatečně pevný hrnek, do kterého si ji můžeme nalít. Když je hrnek nakřáplý, sáhneme po jiném.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).