Hlavní navigace

Jak na tom je Fortuna?

20. 10. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Aktéři kurzového sázení čekají na nový loterijní zákon. Co přinese?

Hlavní události

Konkrétní podmínky nového loterijního zákona nejsou stále známé.

Evropské akcie by dnes měly nový týden zahájit mírným růstem.

Dnešek vyjde z pohledu makroekonomických indikátorů naprázdno jak z USA, tak i Evropy. V průběhu týdne budou ve Spojených státech zveřejněny spotřebitelské ceny a některé statistiky z trhu práce. V Evropě si pak největší pozornost zaslouží index nákupních manažerů PMI a německý ukazatel podnikatelské důvěry Ifo.

Z amerických firem dnes odpoledne zveřejní své hospodářské výsledky například Halliburton, po uzavření trhu se pak bude čekat především na výsledky Apple. V tomto týdnu se výsledková sezóna naplno rozjede i v Evropě.

Analytici Société Générale včera zvýšili doporučení na koupit pro akcie francouzského výrobce automobilového vybavení Faurecia a britskou ropnou společnost Tullow Oil.

Obchodování na zámořských trzích

Závěr uplynulého týdne byl pro akciové trhy úspěšný. Americký S&P 500 v pátek vzrostl o 1,3 %, čímž vymazal velkou většinu celotýdenních ztrát. I tak ale zakončil posledních pět obchodních dní se ztrátou 1,0 %. Jedná se tak již o čtvrtý den v řadě, kdy index utrpěl ztrátu, což je nejdelší období poklesů od roku 2011. Ze svého maxima, kterého dosáhl před měsícem, již odepsal 6,2 %. V pátek byla pro trhy vzpruhou spotřebitelská důvěra, která se vyšplhala na 7leté maximum. Mezi investory se navíc začíná více spekulovat o tom, že by Fed mohl oddálit ukončení měnových stimulů pro ekonomiku. Doposud zveřejněné výsledky hospodaření firem překvapují spíše pozitivně, a pokud by tomu tak bylo i nadále, mohly by pomoci k opětovným ziskům akciových indexů.

Asijské burzy vstoupily do nového týdne s velkým optimismem. Všechny indexy bez výjimky rostou. Vůbec nejlépe se daří japonským akciím, jejichž index Nikkei 225 roste o 3,8 %. Pomáhá jim oslabující jen a taká zpráva, že vládní penzijní fond zvýšil cílovou alokaci pro akcie na 25 % z předchozích 12 %. Fond rovněž zvýšil poměr zahraničních akcií a dluhopisů na úkor domácích.

Fortuna

Aktéři kurzového sázení čekají na nový loterijní zákon. Výše zdanění není stále zřejmá, šéf Asociace provozovatelů kurzového sázení mluví o zdanění 20 %, které by bylo pro zahraniční provozovatele akceptovatelné. Nový zákon by tak mohl tyto firmy přimět k žádosti o českou licenci, což by znamenalo, že by začaly v Česku platit daně. Bude však záležet i na dalších podmínkách. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).