Hlavní navigace

Jak mohou investovat začátečníci?

Lukáš Kracík

Pokud se necítíme vybaveni potřebnými znalostmi a časem na investování, pasivní investiční přístup by pro nás mohl být tou správnou volbou. Jak na něm vydělávat?

Doba čtení: 5 minut

Investiční „krajina“ může být velmi volatilní a může se měnit rok co rok, proto je poměrně důležité, co známe a čemu rozumíme. Zvážit obrovské množství produktů v nabídce (stejně jako povahu tohoto odvětví) není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Určitě to ale jde. Nejprve se podíváme na možné potíže s pochopením investic, a poté se zaměříme na to, jak mohou noví investoři investovat „bezpečně“, přiměřeně a s rozumem.

Jak moc tomu opravdu rozumíme nebo spíše nerozumíme?

Dalo by se argumentovat, že jediné aktivum, kterému se dá plně porozumět, je hotovost v bance nebo jiná forma fixního depozita. Tady přesně víme, kolik budeme vydělávat a také to, že dostaneme uložený kapitál zpátky. Problém je v tom, že budeme muset být šťastní, abychom porazili inflaci, a ponechání peněz v hotovosti asi nebude ve výsledku to nejlepší řešení. V tomto případě se prostě nejedná o výnosnou investici.

Pohybem po žebříčku rizika trochu vzhůru dostáváme dluhopisy. Vzhledem k množství dluhopisů a dluhopisových fondů samotné pochopení toho, co dostaneme, nemusí být ve finále rovněž jednoduché. Státní dluhopisy jsou poměrně nekomplikované, ale tolik nám nevydělají. Municipální (komunální) dluhopisy nám vydělají o trochu více a obvykle jsou osvobozeny od daně, ale nebudou uspokojovat důchodové potřeby průměrného investora. Takže abychom něco vydělali, budeme potřebovat řadu dluhopisů, a to jak ty korporátní, tak pravděpodobně i zahraniční. Tento postup se může stát poměrně komplexní a více riskantní, protože bude záviset na různých faktorech týkajících se emitujících společností nebo států. Podobně dluhopisové fondy mohou záviset na množství manažerských a finančních problémů.

Totéž platí pro akcie, podílové fondy a tak dále. Dokonce i nemovitostní fondy se ukázaly být méně spolehlivé a srozumitelné, než by si mnoho lidí mohlo myslet. Přímé nákupy nemovitostí jsou více pochopitelné v jednom smyslu – co vidíme, je to, co dostaneme. Ale na druhou stranu zde stále může být velké neznámo týkající se trhu, zdanění, lokace a podobně. Čtěte také: Zbohatněte pomocí hodnotového investování

Stejně tak alternativní investice v podobě hedgeových fondů můžou být velmi komplexní. Bez ohledu na to, jak může jednotlivá investice znít, téměř vždy zde bude někdo nebo něco, co to může pokazit. Na druhé straně indexové fondy jsou relativně jednoduché na pochopení – nakupujeme v podstatě trh, ale trhy samy o sobě nejsou tak snadno zvládnutelné a pochopitelné. Navíc trh s indexy je stále sofistikovanější a komplikovanější. Vše již dříve napsané může znít velmi znepokojivě. Ve skutečnosti však můžeme stále investovat jednoduše a srozumitelně, za nízkou cenu a s dobře diverzifikovaným portfoliem, které by mohlo dobře fungovat v průběhu času.

Jak můžeme investovat s rozumem, přiměřeně a jednoduše?

Výše uvedené odstavce jistě znamenají, že ve skutečnosti víme velmi málo o mnoha třídách aktiv a investic. Nicméně existuje mnoho způsobů, jak si zajistit, že budeme investovat do toho, co známe. Každý může opravdu investovat nekomplikovaným stylem a zároveň pochopit to, co dělá.

Mnoho investorských veteránů má jednoduchá diverzifikovaná portfolia a dívá se více na alokaci aktiv. Trávit hodiny prováděním regresních analýz není dobrá volba pro mnoho investorů na částečný úvazek. Například Steven Goldberg z Kiplingeru napsal v jeho „Webové rubrice s přidanou hodnotou“, že by si většina lidí přála, aby nemusela být investory a žít rušný život se starostí o akcie, dluhopisy nebo podílové fondy. Goldberg proto doporučuje držet se indexových fondů, které jednoduše odrážejí trh a pouze se pokoušejí být jakýmsi průměrem. Dokonce tvrdí, že člověk potřebuje jen tři indexové fondy – jeden pokrývající americký akciový trh, další s mezinárodními akciemi a poslední sledující dluhopisový index.

Indexy jsou někdy lepší než aktivně spravované fondy. Nízké poplatky, malé obraty a kombinace dostupného vzdělávání investorů dělá investice do indexů velmi atraktivní. Takže opravdu nekomplikovaný mix těchto fondů je transparentní, levný a dělá stejně dobrou (nebo lepší) práci jako složitější a dražší „vozidla“. Navzdory výše uvedenému, abychom byli upřímní, můžeme s trochou úsilí najít spolehlivé a srozumitelné aktivně spravované akciové nebo dluhopisové fondy, se kterými si můžeme víceméně odpočinout také.

Je dobré začít s jednoduchými investicemi, a poté se pomalu roztahovat, jak budeme znát více. Konkrétně podílové fondy nebo burzovně obchodované fondy (ETF) jsou dobrým způsobem, jak začít. Člověk se poté může přesunout na jednotlivé akcie, nemovitosti, v rozumné míře do hedgeových fondů a dalších typů investic.

Vzdělávejte se

Čím více se naučíme, tím ve výsledku lépe. Ale nad rámec toho se můžeme (a pravděpodobně bychom se měli) vyhnout investicím, kterým v podstatě nerozumíme. Malý počet indexových fondů se zdá být velmi dobrým řešením.

Můžeme také jít za rozumnými doporučeními. Pokud naši rodiče investovali posledních dvacet let v některém ze smíšených fondů, který jim dobře posloužil k jejich účelu, je to zajímavá příležitost, že tak bude činit i nadále, ale samozřejmě tomu tak nemusí být. Pokud budeme mít na druhé straně telefonát od někoho, koho jsme potkali minulý týden v hospodě, s předáváním „horkých“ investičních tipů, buďme k němu raději o něco skeptičtější.

dan_z_prijmu

Stejně tak existuje mnoho nezávislých finančních poradců, kteří dostanou zaplaceno jen za jejich čas spojený s radami a už žádnou provizi. Jejich úkolem je pochopit, co doporučují, bez tlaku na to, že budou muset prodejem získat pro sebe nějaké peníze (provizi). Dále se nezapomeňme ujistit, že jsme finanční prostředky diverzifikovali do různých tříd aktiv a také různých bank či fondů. Pokud se poté něco pokazí, výsledné ztráty by neměly být tak katastrofální. Vždy však mějme na paměti, že příliš mnoho kousků a střípků vytváří komplexnost, která může vést k chybám. Občas i v investičním světě platí staré známé přísloví, že v jednoduchosti je síla nebo krása.

Anketa

Jak jste na tom s investováním?

Inspirace pro překlad originálního článku od Briana Blocha nalezena na www.investopedia.com/arti­cles/basics/11/3-s-simple-investing.asp

Našli jste v článku chybu?